חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי

Seawatch

להציל את הים התיכון ... דרך הסמארטפון.
האפליקציה שמאפשרת לכל חובב ים  מעורבות ישירה בהצלת הטבע בים ע"י דיווח בזמן אמת על מפגעים


בשלוש השנים האחרונות מקדמת החברה להגנת הטבע את פרויקט "דגים באחריות" לניהול הדגה והמערכת האקולוגית בים התיכון. הפרויקט כולל חקיקה ורפורמה בענף הדיג, הסברה נרחבת על דיג יתר ועל מינים מוגנים, שולחנות עגולים עם דייגים חובבים ובעלי עניין נוספים וניסוח "קוד הכבוד של הדיג הספורטיבי", ועוד.
במהלך הפרויקט זכינו להמון תמיכה מכל אוהבי הים ולא אחת, נתקלנו בשאלה, "מה אני יכול לעשות כדי לעזור?" הרבה זמן היינו מעט מתוסכלים מהתשובות שיכלונו לתת: תשלחו מייל לשר החקלאות, תעשו "לייק" לעמוד בפייסבוק – תמיד אותן תשובות, ותמיד אותו מבט אצל מי שמולנו – שרוצה לעשות יותר...

ואז, יום אחד, הגיעה לחברה להגנת הטבע באקראי תמונה של כפן גושמני – לובסטר נדיר ומוגן – בארגז בשוק בחיפה, והבנו שאם התמונה היתה מגיעה בזמן אמת, היינו יכולים לעשות משהו בנידון. באותו הרגע התבהר לנו היכן כל אוהבי הים באמת יכולים לעזור – עלינו למצוא דרך לחבר בין הציבור אשר נמצא בים ובחופים יומיום ורואה את כל המתרחש שם, אל בין רשויות הטיפול ואכיפה.

אחרי חצי שנה של פיתוח ואיפיון, והרבה אנשים טובים שעזרו בדרך, SeaWatch באה לעולם - אפליקציה מבוססת מיקום, המגובה במוקד טלפוני. באמצעות האפליקציה ניתן לדווח על מפגעים ימיים כמו: דיג לא חוקי, דיג בשמורת טבע, דיג מינים מוגנים, צב או יונק ימי פצוע, רשת רפאים, פסולת ימית, זיהום ים ומין פולש. האפליקציה פועלת כמוקד כך שכל דיווח מועבר בזמן אמת לרשויות הרלוונטיות המטפלות בנושא.


באפליקציה תמצאו גם מידע רב אודות מינים מוגנים, מינים פולשים, מיקומי שמורות טבע ועוד.
האפליקציה פועלת בשיתוף פעולה עם גורמי הטיפול והאכיפה בים התיכון. כל הדיווחים העוסקים בעבירות וטיפול בדחיפות גבוהה (צב או יונק ימי פגוע), מועברים בזמן אמת לגורמי האכיפה על ידי SMS ומייל הכולל בתוכו את כל פרטי האירוע, בהתאם לחלוקה הבאה:

 


מאז השקתה בראשית חודש אוקטובר 2015 הורידו את האפליקציה 5000 איש. שיתוף הפעולה בין המוקד לרשויות התפעול מוכיח את עצמו ונרשמו כבר מספר הצלחות: הגעת צוותים לאירועי דיג לא חוקי ופתיחה בחקירה, הסרה של מספר רשתות רפאים (רשתות דיג נטושות) והצלת שני צבי ים שנפלטו אל החוף.
כל דיווח המגיע למערכת מאומת ומוערך לפי רמת הדיוק והפירוט של הדיווח ואימות העבירה המדווחת.
דיווחי האמת נאגרים במסד נתונים. איכות כל דיווח נמדדת במספר קריטריונים: דיוק הדיווח, דיווח בקטגוריה נכונה (משמע דיווח שנשלח לצוות התגובה הנכון), הקפדה על כל פרטי הדיווח, דיווח בזמן אמת, ודיווח עם תמונה מתעדת.

מדי שלושה חודשים אנו מפרסמים דוח ובו בסיס נתונים על עבירות בים המאפיין דפוסי עבירות (עונות, שעות, אזורים, אנשים וכו'), על מנת להכווין ולתעדף את מאמצי האכיפה ולייצר לחץ על מקבלי ההחלטות.
אחת ההצלחות החשובות של המוקד, הניכרת ממשובי המדווחים והתגובות ברשתות החברתיות, היא התחושה שיש כתובת לדיווחים על מפגעים ימיים ושהשיתוף בין הציבור לרשויות מוצלח. יחד עם זאת האתגר הגדול העומד בפנינו הוא ייעול הטיפול במפגעים ואף מניעת מפגעים עתידיים – כלומר הגדלת ההצלחות בשטח.

  

 

 

להורדת האפליקציה לחץ כאן

בזכות הדיווחים שלכם - השגנו חקיקה ששומרת על הים התיכון, קראו עוד>>