חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

הזאכי- שפך המשושים

קוד פעילות: 1041
סוג פעילות: טיולי משפחות, טיול מעגלי, טיולי מים
מתאים לגיל: 10+
אזור: צפון->גליל עליון ומערבי
סוג רכב: מכוניות פרטיות

15.7.2018
זאכי הוא שפכו היפיפה של נחל המשושים, המתנקז ומאט את זרימתו בתוך בקעת בית צידה בדרכו אל הכנרת. הזאכי הוא מסלול אתגרי העובר כולו בתוך המים הקרירים, לעיתים עמוקים מאוד ומחייבים שחיה! השפך מוקף בצמחיית נחלים עשירה וירוקה, הכוללת פטל קדוש וגפן היין המבשילים בבקיץ. במסלול נוכל לראות בעלי חיים רבים החיים בקרבת המים.

 

 
הליכה רטובה בנחל. צילום: נוי למפלץ

מידע ראשוני:
מתאים בעיקר לחובבי לכת יודעי שחייה בלבד
עונה מומלצת: קיץ
אורך המסלול: 3 ק"מ
הערכת זמן הליכה: כ-3 שעות. המסלול קצר אך ההליכה במים אורכת זמן
סוג המסלול: מעגלי
מאפיינים נוספים: הליכה במים
לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה גולן

 

חשוב לדעת
ההליכה בנחל בין הסלעים אינה פשוטה וישנן בריכות עמוקות המחייבות שחייה. חשוב לארגן  בתיק את כל הציוד החשוב בשקיות/קופסאות אטומות

 

לאן להגיע
נקודת התחלה וסיום: חניון עם עצי אקליפטוסים  בוייז: חניון עם עצי אקליפטוסים.
מצומת מעלה גמלא נפנה מערבה לפי השילוט במקום לשמורת המג'רסה. בפיצול עם שביל ירוק  נפנה ימינה (צפונה). כעבור 250 מטר נגיע לחניון אוטובוסים משמאלנו. זו נקודת תחילת וסיום המסלול.

 

מבט על המסלול
סימון: ירוק, שחור
מפת סימון שבילים: 1- החרמון, הגולן ואצבע הגליל

 

לחצו להגדלת המפה

 

סיפור דרך:
מחניון האקליפטוסים נלך כ-800 מטרים על השביל הירוק לכיוון צפון לנחל הזכי. בדרך נעבור במפגש שבילים עם השביל השחור, זכרו אותו- ממנו נשוב מהמסלול. יש לשים לב כי במהלך ההליכה בנחל נלך בין ומעל סלעים מחליקים ונחצה בשחייה בריכות עמוקות. במהלך ההליכה במים יהיו דרכי יציאה מצד שמאל שלנו, המובילים לשביל השחור. נמשיך ללכת בשביל הירוק עד לשלט האוסר על המשך ההליכה בנחל, שם נצא שמאלה (דרומה) בשביל השחור ונחזור אתו מזרחה לאורך הנחל חזרה לפיצול עם השביל הירוק. מהפיצול נפנה ימינה (דרומה) על שביל הג'יפים עד לחניון האוטובוסים ממנו התחלנו.

 

 

רוצים לדעת עוד?

 

שמורת הבטיחה (הזאכי):
בשמורת הבטיחה התפתח עולם חי עשיר, מגוון ומיוחד. השילוב של בתי גידול ייחודיים הנושקים זה לזה, הביא לכך שבתא השטח של השמורה אפשר למצוא מגוון רחב מאוד של מיני בעלי חיים, מחרקים ועד יונקים, מבעלי חיים ימיים ועד עופות, והמשותף לכולם הוא החיים בקרבת המים או בתוכם.
שפע המים בשמורת הטבע מושך אורגניזמים רבים, משום שהם מוצאים בה מזון, מחסה ומקומות קינון. בין פלגי המים חיים דגים ודו-חיים, וכן סרטנים ורכיכות, ובהם שחרירים, המעידים על איכות המים. צבי ביצות מציצים מהמים  ומודדי מים (חרקים) מהלכים על קרום המים. ביבשה חיים בצוותא יונקים וזוחלים, ובאוויר- שלל עופות, ובהם ציפורי שיר, עופות לילה, דורסים ובעיקר עופות מים. עופות המים הם הבולטים ביותר בשמורה ובאזור כולו, ומספרם עומד על כ-135 מינים. ביבשה נוכל למצוא 21 מיני יונקים מוכרים, ובהם דרבן, חזיר בר וחתול ביצות, אבל גם נוטרייה (מין פולש), לוטרה, דלק וצבי ארץ-ישראלי.
מן הזוחלים אפשר לראות כאן מיני לטאות וצבים, וגם נחשים, כמו זעמן שחור וצפע ארץ-ישראלי. את החי במים קשה לראות, אך יש לו ערך חשוב לא פחות. בשטח השמורה אזור הרבייה של דגי האמנון, דגים התורמים לשימור האיזון האקולוגי של הכינרת. במים אפשר למצוא כמה מיני אמנון, וכן דגים נוספים, כמו לבנונית הגליל, בינון כינרתי וטברנון לבנון – 19 מיני דגים בסך הכול. בין המים ליבשה מנתרות להן אילניות, קרפדות וצפרדעי הנחלים, ונוכחותן מעידה אף היא על איכות המים.

 

 

 

רוצים לשמור איתנו על הטבע באזור?  הצטרפו אלינו     תרמו לנו     

 

  * * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.