חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

שביל פסגה בהר תבור

דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: סתיו, אביב, חורף
כניסה לשמורה/לאתר: לא בתשלום
נק' התחלה: פסגת הר תבור, חניה מסודרת ליד הכנסיה הפרנציסקנית
נק' סיום: פסגת הר תבור, חניה מסודרת ליד הכנסיה הפרנציסקנית
אורך מסלול: 2.5 ק"מ
משך הטיול: כשעתיים
צבע מסלול: שביל ישראל + שחור
שביל פסגה בהר תבור

הר תבור הינו "גוש מורם" (הורסט) שגובהו 588 מטר מעל פני הים ומהווה "אבן גבול" בין 3 יחידות גיאוגרפיות: רמות הגליל התחתון המזרחי, רכס הרי נצרת ובקעת כסולות. גם מבחינה אנושית היווה התבור "אבן גבול" בין נחלות השבטים: זבולון, יששכר ונפתלי.

דרך הגעה:
נוסעים צפונה בכביש 65 (עפולה-צומת גולני) ופונים שמאלה אל הכפר הבדואי שיבלי. נוסעים עם הכביש המרכזי בכפר עד "טרמניל תבור"- מסוף המוניות של הכפר. בנקודה זו ממשיכים ישר (רק רכבים פרטיים, אוטובוסים אינם יכולים לעלותו) ופונים פניה חדה שמאלה בכביש סרפנטינות המעפיל לפסגת ההר. בפניה הראשונה בפסגה פונים ימינה, חעוברים בשער אבן ומגיעים אל מגרש החניה של הכנסיה הפרנציסקנית - שם נתחיל.

תיאור המסלול:
נתחיל ממגרש החניה, נצא רגלית אל עבר שער האבן המרשים ונפנה שמאלה אל שביל הפסגה המסומן בסימון שחור ובסימון שביל ישראל (ישנו שלט עץ המסמן את תחילת המסלול). השביל נמצא על פסגתו של ההר הכי יפה בגליל התחתון. מסלול המשלב בין פריחה, ביקור בכנסייה וזמן לפיקניק עם המשפחה. למטיבי לכת, יש אפשרות גם לעלות אותו ברגל.
נפתח את מסלולנו בתצפית מרשימה אל עמק יזרעאל ובקעת כסולות ומשם נתקדם בין עצי האורן הנטועים ועצי האלון המצויים פה בשפע. נקיף את פסגת ההר ונתקדם לצד הכנסיות כאשר בדרך נבחין ב'לאורות' - מערות בהן נהגו נזירים להתבודד בימים עברו. בדרך נחלוף על פני סימוני שבילים נוספים - אדום היורד לכפר אום אל-גנם וכחול היורד אל הכפר שיבלי אך אנו ממשיכים עם פסגת ההר. על השביל אפשר להיתקל בפריחת הסתיו המרהיבה – בסתוונית היורה ובכרכום החורפי. בנוסף, לאורך כל הדרך פרושים עלי חצב ועלי עירית.

 

מבט אל הר תבור


בעודכם על השביל תראו משמאלכם מגדל מים ומימינכם את רמות הגליל התחתון המזרחי: קיבוץ בית קשת, כפר תבור, הכפר הצרקסי כפר כמא, הגולן ורכסי הגליל התחתון. ביום טוב אפילו רואים את החרמון!

בנקודה זו יש לשים לב לשינוי בסימוני השבילים: השביל השחור משנה את צבעו לירוק ועלינו לבחור בדרך השמאלית העליונה בה עולה הסימון הירוק ושביל ישראל, ולא לרדת מההר. מנקודה זו נחזור אל הכביש, נחצה אותו ונתקדם אל הקפלה הישנה: קפלת מלכיצדק ומשם חזרה אל מגרש החניה ולסיור בכנסיה הפרנציסקנית, על כרמי הזיתים שסביבה.

בסיום המסלול יש שולחנות לפיקניק ואם הכנסייה פתוחה אפשר להיכנס ולסייר בה. מהכנסייה יש גם תצפית יפיפייה דרומה על גבעת המורה, הגלבוע והעמקים.

השביל בפסגה של הר תבור. צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע
אפשרות נוספת למטיבי לכת: במקום לעלות ברכב לפסגה, ניתן לטפס על התבור בשביל הירוק המתחיל בטרמינל בשיבלי. העלייה לתבור עורכת כשעה וחצי היא עלייה תלולה יחסית ומוצלת ברובה. בחזרה אפשר לחזור עם הטרנזיטים שמעלים ומורידים תיירים לכנסייה, אולם הם בתשלום ויש לקבוע איתם מראש.
אפשרות נוספת: בעלייה עם הרכב לפסגה יש שביל ג'יפים מימין, "שביל היערנים". אפשר להחנות את הרכב, ללכת על השביל כרבע שעה עד שמגיעים ל"שביל החלמוניות" – שביל ההולך בין מרבדי החלמוניות שנמצאות בחורף בשיא פריחתן.
המסלול יפה כל השנה, מתאים לטיול שבת קליל וארוחה בטבע, מומלץ בחום על ידי צוות בית ספר שדה גליל. 
שקיעה על הר תבור. צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה אלון תבור (גליל) 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.