חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

עין בוקק

דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
כניסה לשמורה/לאתר: לא בתשלום
נק' התחלה: כביש 90 - פתח נחל בוקק מול בתי המלון
נק' סיום: כביש 90 - פתח נחל בוקק מול בתי המלון
אורך מסלול: 2 ק"מ
משך הטיול: 1-2 שעות
צבע מסלול: שחור
הערות: הערות: יש להימנע מטיול בשטח בזמן עומס חום כבד. קיימת סכנה של החלקה על סלעים רטובים. אין לנוע בשמורה בשעות החשכה. דרושה עירנות לאפשרות שיטפונות (סופות גשם פתאומיות יכולות להתרחש גם בסתיו ובאביב-תאזין לתחזית מזג אויר!).
עין בוקק. צילום: יריב אברהם
עין בוקק. צילום: יריב אברהם

דרך הגעה:
מצומת שוקת - כביש 31 חולפים ליד ערד. יורדים לים המלח ופונים לכוון עין גדי בכביש 90. מצומת זוהר עד הכניסה לנחל 6.5 ק”מ

 

תאור המסלול:
ממגרש החניה ליד הכביש הולכים על שביל נוח מסומן שחור בתחתית הערוץ. כבר לאחר 200 מטר מתרומם מימין מצוק שחור ומרשים. עוד 150 מטר והקניון פונה ימינה ונסגר בין קירות. על הקרקעית החולית של הנחל זורם פלג מים והשביל מדלג חליפות השני הצדדים או בתוכו. אפילו בימים חמים של הקיץ האוויר כאן ממוזג ורוב שעות היממה שורר צל. צמחיית מים מדברית מכסה את אפיק הנחל. המעין פעיל כל ימות השנה.

נתיב ההליכה מסתיים במפל משופע - לרגליו בריכה טבעית רדודה. עומק המים בבריכה משתנה משנה לשנה על פי עוצמת השיטפונות בחורף. כדאי לקחת בגד ים ולטבול. השביל עם הסימון השחור מטפס ימינה על קיר הסלע. זו תחילתה של עליה מתמשכת בדופן מצוק ההעתקים - אבל נתיב זה כבר מחוץ למסלולינו.

בזמן שהותנו במקום עלינו לזכור שפינות חמד כאלה נדירים מאד באזור ולכן המקום מושך המוני מטיילים. אם כל מטייל יזרוק רק פיסת נייר קטנה או ישבור ענף אחד של שיח - אזי השמורה חיש מהר תתמלא לכלוך או תהרס - ושוב לא יהיה לנו לאן לחזור. אמרנו: שמורה. אכן עין בוקק מוכרז כשמורת טבע ועלינו להתיחס במלא הרצינות והאחראיות לחוקי השמורה : לא להדליק אש, לא להשאיר שום אשפה, לא להזיק לחי והצומח.

נשוב חזרה בדרך בה הגענו. צריך להצטייד במי שתייה ולא לסמוך על מי המעיין – אפילו אם הם נראים צלולים. קיים תהליך של המלחת המעיין (מקורו לפי רשות הטבע בשטיפת הפוספטים במישור רותם)

 
עין בוקק. צילום: יריב אברהם
ילדים רוחצים במעיין. צילום: גלי שפריקו

אפשרויות נוספות:
מטיילים מיטיבי לכת יכולים להגיע למעיין דרך מעלה בוקק מרמת המידבר (צוק תמרור-מעלה בוקק). אפשר גם להתחיל מהכביש בשביל האדום, לעבור ליד מצד בוקק ועין נואית, לעלות עד המפגש עם השביל השחור ואתו לגלוש אל המעין.

אתרים נוספים בסביבה:
רחצה בחוף ים מוכרז באזור בתי המלון, טיול בנחל רום, ביקור במצד זוהר, טיול להר סדום ונחל פרצים (מערת הקמח בזמן כתיבת שורות אלה סגורה למבקרים, וגם כל המערות בהר סדום).

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

 

לינה והדרכה באזור: בי"ס שדה עין גדי

טובל וטוב לו. ילד במעיין. צילום: גלי שפריקו

 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.