תוצאות חיפוש

חרמון, מים ודובדבנים המלצה לטיול בשביל הגולן

מערכת החברה להגנת הטבע

עונת הסתיו המתקרבת היא הזדמנות נהדרת להכיר את שביל הגולן – עם הטבע הפראי, הנופים המרהיבים ושפע המים שיש רק ברמה. עומר שפירא, רכז התוכן באגף התיירות של החברה להגנת הטבע, עם המלצה לטיול צונן בחלקו הצפוני של שביל הגולן.

מטיילים בשביל הגולן
מטיילים בשביל הגולן. צילום: תומר אבני

🥾 רוצים לטייל בשביל הגולן ובמסלולים מרתקים נוספים בסדרת טיולים מיוחדת למיטיבי לכת? מוזמנים להצטרף לאחת משתי סדרות הטיולים בהנחיית מורה הדרך הוותיק צחי גלובין, מומחה לשביל ישראל ולהדרכת טרקים בארץ: שבילי ישראל למיטיבי לכת הכוללת טיולים בשביל הגולן, שביל עין כרם, מדבר יהודה ועוד, או שביל ישראל לחובבי לכת הממוקדת בגליל התחתון ובנגב.

🌷ויש עוד מבחר גדול ומגוון של אפשרויות ב״ארץ אהבתי"קבוצות הטיולים למבוגרים של החברה להגנת הטבע – חוויה מושלמת עם המדריכים הכי טובים בארץ ואנשים כמוכם, שרוצים לצאת ולטייל.

הבנות של שביל ישראל

שביל ישראל הוא בוודאי השביל המפורסם בארץ, ושמו מוכר אפילו בעולם. ההצלחה של שביל ישראל הולידה רצון בקרב מטיילים ואנשי מקצוע ליצור שבילים ארוכים נוספים, שיאפשרו להעמיק את ההיכרות עם נופים ואתרים נוספים ברחבי הארץ, כאלה ששביל ישראל אינו חולף בהם.

כך נולדו בעשור הראשון של המאה שני ״שבילי בת״ חשובים לשביל ישראל: שביל ירושלים ושביל הגולן. בשנים האחרונות נוספו גם שביל עמק המעיינות, שעובר בין מזרח הגליל, הגלבוע ועמק בית שאן, שביל מגידו ברמות מנשה ושביל סובב מכתש רמון.

בכתבה נתמקד בשביל הגולן, שנחנך ב-2007 ומציע דרך נהדרת ליהנות ממגוון הנופים, מקורות המים והטבע הפראי שישנם בגולן. השביל חולף לאורך כל הרמה – מהחרמון האדיר ועד לראש המצוק הצופה מעל הכנרת. לאורך השביל תגלו תצפיות נפלאות, בריכות מים ונחלים, צמחייה וחיות בר אופיניים לאזור ויישובים עתיקים וחדשים.

חלקו הצפוני של שביל הגולן יפה במיוחד לטיולים החל מסוף הסתיו ועד לסוף האביב, ובחלקו המרכזי מומלץ לסייר בחורף ובאביב. השביל חולף למרגלות החרמון ועל תילי הגעש הרדומים ומשלב תצפיות נפלאות לסוריה ולמרחבי הגולן, עם תופעות גיאולוגיות מיוחדות ואתרי מורשת קרב. בהמשך, במרכז הגולן, השביל הולך מערבה במישורים המתמלאים מים ופריחה בחורף. בדרום הגולן, הוא מתמקד בחלק המערבי וכולל מגוון תצפיות על הכנרת והגליל.

בכתבה נפרט על חלק מהמסלול של השביל בצפון הגולן: מאזור הכפר מסעדה דרך הר אודם ועד לקיבוץ אלרום (בין תל קצעה לאנדרטת פלס"ר 7).

סוסים בבריכת מן בגולן
סוסים בבריכת מן בגולן. צילום: שימי בנימין

הרים, דובדבנים וטוף

המקטע ה-1 של שביל הגולן, שאורכו כ-20 ק״מ, מתחיל למרגלות החרמון, עובר אל רמת הגולן מדרום למג'דל שמס (ובחלקו הראשון, הוא חופף למקטע ה-1 החדש שנוסף לשביל ישראל).

מתחילים את ההליכה בנופי החורש, ובהמשך מטפסים בין מטעים, בעיקר של תפוחים ודובדבנים שהקור באזור עושה להם רק טוב. מרבית ההליכה היא בהר אודם וביער אודם, מרחב השופע חורש ים-תיכוני שבו בולטים עצי אלון מצוי ואלון תולע. עד לפני כ-120 שנה היה רוב שטחה של צפון רמת הגולן מכוסה בחורש דומה, אך העצים נכרתו ברובם כאשר רמת החיים עלתה ונוצר צורך בעץ כחומר גלם. יער אודם נותר שריד לחורש גדול שהיה כאן בעבר, הודות לצבא הסורי שהשתמש בשטח להסוואה ולאימונים.

מעפילים לפסגתו של הר אודם – הר געש מרשים שאינו פעיל כבר אלפי שנים. כמו שאר תילי הגעש בגולן, הר אודם מתהדר בתצפית מרהיבה של 360 מעלות – אל החרמון, לבנון, עמק החולה, רמת הגולן וסוריה – כולל פסגתו האמיתית של החרמון, שנמצאת בגבול לבנון-סוריה בגובה של 2,814 מטר.

מפסגת הר אודם, יורדים דרומה, ורגע לפני שמתחילים את הירידה אפשר להבחין משמאל לשביל בבור ענקי. זוהי מחצבת סקוריה, שממנה כורים את המחצב הגעשי המשמש בגינון ובבניין, המכונה בפינו טוף. ניתן להביט לתוך המחצבה ולראות את הגוונים השונים שקיבלה הסקוריה הודות למינרלים שהכיל החומר שהתפרץ מהר הגעש.

השביל ממשיך דרומה אל אזור מישורי המשמש כמרעה לפרות. לאחר כ-2 ק"מ, לפני קיבוץ אלרום, השביל פונה בחדות שמאלה (לכיוון צפון-מזרח). מכאן ממשיכים כ-2 ק"מ נוספים עד לאנדרטת ההנצחה לחיילי פלס״ר 7, פלוגת הסיור של חטיבה 7, שנפלו במלחמות ששת הימים ויום כיפור. זוהי נקודת הסיום של המקטע.

עגורים בחרמון. צילום: לירון שפירא
עגורים בחרמון. צילום: לירון שפירא
דורסים בקרבת טורבינות בגולן
דורסים בקרבת טורבינות בגולן. צילום: ליאור שפירא

עמודי הענק שמשתלטים על הנוף

כשמטיילים בשביל הגולן, לצד שפע הנופים הטבעיים, השדות החקלאיים ומקורות המים – אי-אפשר שלא לראות את עמודי הענק שמשתלטים על הנוף – טורבניות הרוח. וזו עלולה להיות רק ההתחלה: ברחבי הגולן ישנן 3 תוכניות מאושרות גדולות להקמה של 110 טורבינות רוח ענקיות.

לאחרונה, הטורבינות הופיעו בראש מהדורות החדשות בעקבות המחאה של חלק מהתושבים הדרוזים שהטורבינות החדשות אמורות להבנות בשטחיהם.

עמדתנו המקצועית העקבית בחברה להגנת הטבע היא שהטורבינות גורמות נזק סביבתי קשה, שמשנה את הנוף באופן קיצוני וחסר תקנה, ולמרבה האבסורד הן תורמות תרומה זעירה לייצור אנרגיה ירוקה. כך, מצד אחד נוצר איום עצום וקטלני על הציפורים והעופות שהגולן הוא ביתן או תחנה בדרכן, ומצד שני אין שום השפעה על ההתמודדות עם משבר האקלים.

טורבינות רוח וקווי חשמל גדולים מסכנים עופות, בהם נשרים, עטלפים ויונקים אחרים. הם יוצרים גם מטרדי רעש לאדם ומשנים לחלוטין את הנוף. אבל התרומה שלהן למשק החשמל בארץ היא אפסית. אם הטורבינות יוקמו, הן יספקו רק 0.065%, כלומר פחות מאלפית, מכמות החשמל שדרושה בישראל. וזה עוד לא הכל. כדי לשרת את הטורבינות, נבנה בצפון קו מתח עליון, שעלול להיות רק חלק משרשרת של עמודי ענק וחוטי חשמל – שמהווים סכנה נוספת לנשרים ולציפורים נוספות.

מה אנחנו מציעים לעשות? החברה להגנת הטבע מתנגדת לקידום תוכניות הטורבינות שטרם קודמו ואושרו. אנחנו ממליצים להמשיך בתוכנית הניטור שנעשית בשיתוף מכון שמיר למחקר ברמת הגולן. זו הדרך המתאימה להבין את ההשפעה הכוללת של הטורבינות על הטבע והאדם.

באחרונה, הגשנו בחברה להגנת הטבע עתירה לבג״ץ להפסיק את פעולתן של 42 טורבינות ענק בחוות ״בראשית״ ליד תל פארס, לאחר שניסוי שנועד לבדוק אם ניתן למנוע את הפגיעה הקטלנית שלהן בציפורים נכשל כישלון חרוץ. לסיפור המלא

🥾 רוצים לטייל בשביל הגולן ובמסלולים מרתקים נוספים בסדרת טיולים מיוחדת למיטיבי לכת? מוזמנים להצטרף לאחת משתי סדרות הטיולים בהנחיית מורה הדרך הוותיק צחי גלובין, מומחה לשביל ישראל ולהדרכת טרקים בארץ: שבילי ישראל למיטיבי לכת הכוללת טיולים בשביל הגולן, שביל עין כרם, מדבר יהודה ועוד, או שביל ישראל לחובבי לכת הממוקדת בגליל התחתון ובנגב.

🌷ויש עוד מבחר גדול ומגוון של אפשרויות ב״ארץ אהבתי"קבוצות הטיולים למבוגרים של החברה להגנת הטבע – חוויה מושלמת עם המדריכים הכי טובים בארץ ואנשים כמוכם, שרוצים לצאת ולטייל.

אחו גולני
אחו בגולן. צילום: הילה נקש

✅מטיילים ומקבלים הנחות ✅משתתפים בשמירה על הטבע 24/7

בואו להיות חברות וחברים של הטבע

יאללה, תהיו חברים