חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הקניון הלבן

11/03/2018

בחורף גשום כל הנחלים זורמים. בצפון נחלים עולים על גדותיהם, במרכז אנשים שטו לעבודה בסירות קיאק בשל הצפות במקומות נמוכים וירושלים הופכת ללבנה בשל שלג פתאומי שיכול לרדת. גם בנגב, המים לא הפסיקו לזרום. השיטפונות בדרום היו לא פחות מכובדים מאלה שבצפון והרבה מאוד מטיילים הפסיקו את הכול, הניעו את הרכב והדרימו. עכשיו, לאחר שכבר המים נוקזו מהנחלים ומפלס ים המלח עלה מעט (אך לא מספיק), מתחיל הכיף האמיתי –גבים! בכל נחל יש איזה שקע אחד או יותר שממנו המים לא התנקזו ונוצרה בו בריכה קטנה, אלו הם הגבים.

 

גב הזרחן

 

על הגב – הרבה זוכרים את גב זרחן בתור "הגב הכי יפה שהם היו בו" והאמת היא שהם לא מגזימים בכלל. גב זרחן הוא בהחלט אחד הגבים היפים והמיוחדים שיש לנגב להציע. הגב נמצא בתחתית מפל נחל זרחן היורד מהר רכב. מעל הגב לטבעת אבן שנוצרה על ידי המים שירדו במפל. חוץ מהגב, באותו אזור יש לא מעט מסלולים יפים ומיוחדים כמו: "העין" של הר רכב, עין אום תינה והמעוק של נחל צין.


 

איך מגיעים לנחל זרחן?


משדה בוקר : נרד מכביש 40 לשביל ג'יפים שחור בין מדרשת בן גוריון לקיבוץ שדה בוקר. עם השביל השחור נרד את מעלה צין וניסע כ 5 ק"מ עד שנתחבר לשביל ג'יפים ירוק דרומה עוד כ 4 ק"מ אחריו שמאלה לשביל ג'יפים אדום אתו נמשיך כ9 ק"מ עד שנפנה שמאלה לשביל ג'יפים כחול שייקח אותנו עד חניית הגב שם נטפס מעט לכיוון המפל שם נמצא את הגב. שימו לב אין לשהות שם בשעות הלילה.


פשוט חוויה. צילומים: החברה להגנת הטבע

מהערבה: מכביש 90 נפנה בצומת עין חצבה לכביש 227 (הצומת ליד מושב עידן) וניסע לכיוון מעלה עקרבים לאחר כ-15 ק"מ נראה פנייה שמאלה לדרך עפר הטובה לכל רכב לכיוון מפעלי צין, כ-8 ק"מ בצומת T נפנה ימינה ומיד שמאלה לדרך מטיילים שמסומנת בכחול, ניסע בעליה 13 ק"מ עד למפגש עם הדרך בסימון האדום, עם הדרך בסימון האדום ניסע עוד כ-4 ק"מ עד לשביל ג'יפים המסומן בכחול שפונה לגב.

גבי הקניון הלבן


הקניון הלבן הוא אחד הקניונים המרשימים ביותר באזור הנחלים הגדולים. חוץ מיופיו, גם הגבים שלו משחקים תפקיד לא קטן בייחודו של הקניון. לרוב, הליכה בתוכו תהייה כרוכה בהליכה בתוך מים עד גובה הפופיק בערך,
אך לאחר השיטפונות הנהדרים של החורף האחרון, המילה "הליכה" התחלפה ב"שחייה". והמילה "גבים" התחלפה ב"גב", גב אחד ארוך ומרשים שנמשך לאורכו של הקניון ונותן לו מראה של תעלה. הדרך לגב ארוכה ודורשת רכבי 4X4 אבל הנסיעה לשם מאוד מעניינת ובראשיתית. ניתן לראות בדרך להקות צבאים, שרקרקים ואולי אפילו חוברה.

 

איך מגיעים לקניון הלבן?

 

ניסע בכביש 40 דרומה, נפנה שמאלה כ-2 ק"מ לפני צומת ציחור לשביל 4X4 בסימון אדום הנוסע בכיוון דרום מערב.


כאן לא מבקשים לראות את התיק בכניסה, הקניון הלבן.

ניסע בו כ-18 ק"מ עד שנגיע לפיצול עם שביל ג'יפים ירוק אליו נפנה ואתו נמשיך מערבה כ-12 ק"מ. נגיע לפיצול שבילים נוסף ובו שבילי 4X4 שחור ואדום. נפנה שמאלה (דרומה) עם השביל בסימון האדום עד שנגיע לשביל 4X4 כחול שעליו נעלה והוא ייקח אותנו צפונה למפגש עם השביל ג'יפים הירוק שיכניס אותנו לקניון (ללא בדיקה של התיק בכניסה..)
*חשוב לדעת! הקניון הלבן נמצא בתוך שטח אש פעיל ואסור להגיע לשם במהלך השבוע רק בשבתות.

בור חמת


נכון שבור חמת לא ממש נחשב גב אלא יותר – בור, בור מים הנקרא כך מכיוון שייעודו היה לאגור מי גשמים ולספק מים לאוכלוסייה הסובבת אותו. בור המים הזה שנחפר בתקופת בית ראשון ושופץ על ידי חברי תנועת בני המושבים בשנת 1981, הוא בהחלט אחת האטרקציות של אחרי השיטפונות. קודם כל, הגעה אליו לא דורשת רכב 4X4 או הליכה ארוכה מדי, כל מה שצריך זה מכונית, מגבות ומזג אויר נחמד ואפשר לקפוץ לטבילה בבור שנמצא כ-20 דקות נסיעה בלבד ממצפה רמון. קוטרו של בור חמת הוא 15 מ' ועומקו 5 מ'. הגב נמצא באפיקו של נחל ניצנה ומתמלא רק כאשר יורד גשם רציני וממושך. כרגע הבור מלא.


מים באמצע המדבר. בור חמת.

איך מגיעים לבור חמת?


נרד מכביש 40 ליד מצפה רמון מערבה לכביש 171 (בה"ד 1) ונמשיך עם הכביש כ- 20 דקות עד שנגיע לשלט "לבור חמת" שנמצא ממש בסמוך לכביש.

לעוד טיולים מודרכים או מומלצים לחצו כאן
לינה והדרכה באזור: בי"ס שדה הר הנגב

כתבות נוספות שיעניינו אותך