חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
חיפוש טיול בטקסט חופשי

תושבי רמות מנשה? דווחו לנו על בז אדום!

18/02/2018

 

 

 

 

 

כמחצית מאוכלוסיית הבז האדום בישראל מקננת ביישובי רמות מנשה. כל אתרי הקינון נמצאים ביישובים, בעיקר על גגות הבתים וחלקם בתיבות קינון מיוחדות שנבנו במסגרת פרויקט שימור הבזים. אם אתם תושבי האזור וראיתם בז אדום מקנן, אנחנו מזמינים אתכם לדווח לנו ! 

 

סקר 2018 הסתיים. ראו כאן תוצאות ודוח המסכם. נשמח להשתתפותכם בסקר 2019!

    

 

הבז האדום (Falco naumanni ) הוא דורס יום קטן  שמגיע לקנן בישראל החל מאמצע פברואר ועד סוף יוני. הבז צד בלהקות, מתכנס ללינה משותפת ודוגר במושבות קינון שנמצאות תמיד בסמיכות לאתרי חיפוש המזון. הוא מוצא את מזונו בבתי גידול של בתה ושטחים עשבוניים, וניזון  בעיקר מחרקים ופרוקי רגליים.  
עד לפני פחות מעשור הוגדר בעולם כמין בסכנת הכחדה , בעיקר כתוצאה מהרס בתי גידול (הפיכת החקלאות לאינטנסיבית יותר) וכתוצאה משימוש מוגבר בחומרי הדברה בחקלאות, שגרמו לפגיעה ישירה ועקיפה בבזים. כיום, בעקבות התאוששות והתייצבות, מין זה כבר אינו מוגדר בסכנת הכחדה עולמית. 
מגמת ההתייצבות נצפית גם בישראל – בעבר הוגדר כמין "בסכנת הכחדה" וכיום הוא מוגדר כמין "שקרוב לסיכון". יחד עם זאת, האוכלוסייה עדיין קטנה בהרבה מזו שקיננה בישראל במחצית הראשונה של המאה ה- 20.


למה חשוב לנטר את אתרי הקינון?
ניטור של אתרי הקינון של הבז האדום יכול לסייע בהערכת מספר הזוגות שמקננים ביישובי רמות מנשה וביצירת בסיס נתונים להבנת מגמות ארוכות טווח באוכלוסייה, על-ידי השוואה משנה לשנה.  מידע עדכני ואמין שנקבל מכם, תושבים המתגוררים במרחב, יסייע בקבלת החלטות על ממשק השטחים הפתוחים, תכניות פיתוח, תכנון בועדות תכנון יישוביות, שיפוץ מבנים ויסייע בהגברת מודעות הציבור.


איך מזהים בז אדום?
לבז האדום הזכר הבוגר
 יש  גב חום אדמדם, זנב בהיר שבקצהו פס שחור וראש אפור כחול. החזה והבטן ורדרדים ומנוקדים קלות בשחור. בתעופה הזכר ניכר בצבעיו העזים ובקצות "אצבעות" כהות ומנוגדות לאלו הבהירות. 

הנקבה דומה לזכר אך גבה ובטנה מנוקדים, זנבה מפוספס, ראשה חום עם לחי בהירה וברוב המקרים אין לה פס שפם - או שהוא קלוש מאוד.

 

 

בזים אדומים. העליון - נקבה. התחתון - זכר. צילום: עודד עובדיה.

 

איך מבדילים בין בז אדום לבז מצוי?

נקבת הבז האדום דומה מאוד לבז מצוי וקשה להבדיל ביניהם ההבדל העיקרי הוא בצבע הטפרים - אצל הבז המצוי הם כהים ואילו אצל הבז האדום הם בהירים, והכנף מחודדת יותר אצל הבז האדום. אמצעי נוסף שיכול לסייע בזיהוי הוא הקולות שהבז משמיע: בזים אדומים משמיעים קריאה תלת-הברתית, גבוהה וצרודה, השונה מה - "קי קי קי קי…" המהיר של הבז המצוי. 

 

איך מבדילים בין גוזלים לבין צעירים של בז אדום?

 

     

גוזלים, טרם פרחו מהקן. צילום: עודד עובדיה   צעירים בני שבועיים עד שנה שפרחו מהקן. צילום: רעי סגלי
 

 

  איך מדווחים?
הדיווח צריך להיות בטלפון הסלולרי, באמצעות האפליקציה survey123 . כאשר אתם גולשים באמצעות הטלפון, לחצו על הכפתור "דווח כאן" למטה. בפעם הראשונה שתלחצו ייפתח קישור להורדת האפליקציה.  לחצו על download  להורדה.

לאחר שהאפליקציה survey123 הותקנה במכשיר, לחצו שוב על הכפתור "דווח כאן" וייפתח לכם טופס הדיווח. אין צורך להירשם באפליקציה עצמה.

ראיתם בז אדום מקנן, גוזלים או צעירים?  מלאו את הפרטים בטופס. אנא ציינו כמה בזים ראיתם וכן איזו התנהגות קינון או התנהגות אחרת ראיתם.

 

 

רוצים לדווח יותר? אנו מחפשים מתנדבים שידווחו בנוסף לתצפיות אקראיות, גם בציר ניטור ביישוב שלכם, פעמיים בכל עונת הקינון. לפרטים נוספים מלאו את הטופס  (מיועד רק לתושבי רמות מנשה)

 

ליצירת קשר ומידע נוסף: elih@spni.org.il


 

דיווחתם? תודה! עזרתם לשמירת הטבע בישראל . בזכותכם נדע יותר על מצב אוכלוסיית הבז האדום בישראל. תוצאות הדיווחים אינן מתפרסמות, לשם הגנה על אתרי הקינון.  בתום עונת הקינון נפרסם סיכום קצר. להלן מפה של מספר הדיווחים שקיבלנו מכם:
 

מפת הדיווחים

 

לפניכם מפת הדיווחים, המסכמת את התצפיות שנאספו ע"י סוקר מקצועי בשילוב נתונים שהגיעו מתושבים מקומיים. היישובים המסומנים במפה הם היישובים בהם התבצע הסקר. צבע השטח מסמל את מספר הקינונים שדווחו עד כה בסקר, לפי המקרא. המפה אינה מציגה את המיקומים המדויקים של הבזים על מנת להגן עליהם.  

 

 

 

 

 

עזרו לנו לשמור על הטבע והסביבה באמצעות דיווחים