חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ראיתם בז אדום? דווחו לנו! רוצים להשתתף בסקר קינון בזים?

10/01/2019

 

 

 

 

 

הבז האדום מגיע כל שנה לקנן בישראל. כמחצית מאוכלוסיית הבז האדום  מקננת ביישובי רמות מנשה וכן מוכרות אוכלוסיות באזור מעלה אדומים, באר שבע, להבים ומיתר בדרום. מרבית אתרי הקינון נמצאים ביישובים, בעיקר על גגות הבתים וחלקם בתיבות קינון מיוחדות שנבנו במסגרת פרויקט שימור הבזים. אם אתם תושבי האזור וראיתם בז אדום מקנן, אנחנו מזמינים אתכם לדווח לנו ! 

 

ראו כאן תוצאות ודוח המסכם של הסקר מ 2018 שנערך ברמות מנשה.

נשמח להשתתפותכם בסקר 2020!

    

 

הבז האדום (Falco naumanni ) הוא דורס יום קטן  שמגיע לקנן בישראל החל מאמצע פברואר ועד סוף יוני. הבז צד בלהקות, מתכנס ללינה משותפת ודוגר במושבות קינון שנמצאות תמיד בסמיכות לאתרי חיפוש המזון. הוא מוצא את מזונו בבתי גידול של בתה ושטחים עשבוניים, וניזון  בעיקר מחרקים ופרוקי רגליים.  
עד לפני פחות מעשור הוגדר בעולם כמין בסכנת הכחדה, בעיקר כתוצאה מהרס בתי גידול (הפיכת החקלאות לאינטנסיבית יותר) וכתוצאה משימוש מוגבר בחומרי הדברה בחקלאות, שגרמו לפגיעה ישירה ועקיפה בבזים. כיום, בעקבות התאוששות והתייצבות, מין זה כבר אינו מוגדר בסכנת הכחדה עולמית. 
מגמת ההתייצבות נצפית גם בישראל – בעבר הוגדר כמין "בסכנת הכחדה" וכיום הוא מוגדר כמין "שקרוב לסיכון". יחד עם זאת, האוכלוסייה עדיין קטנה בהרבה מזו שקיננה בישראל במחצית הראשונה של המאה ה- 20.


למה חשוב לנטר את אתרי הקינון?
ניטור של אתרי הקינון של הבז האדום יכול לסייע בהערכת מספר הזוגות שמקננים ביישובים השונים וביצירת בסיס נתונים להבנת מגמות ארוכות טווח באוכלוסייה, על-ידי השוואה משנה לשנה.  מידע עדכני ואמין שנקבל מכם, תושבים המתגוררים במרחב, יסייע בקבלת החלטות על ממשק השטחים הפתוחים, תכניות פיתוח, תכנון בועדות תכנון יישוביות, שיפוץ מבנים ויסייע בהגברת מודעות הציבור.


איך מזהים בז אדום?
לבז האדום הזכר הבוגר
 יש  גב חום אדמדם, זנב בהיר שבקצהו פס שחור וראש אפור כחול. החזה והבטן ורדרדים ומנוקדים קלות בשחור. בתעופה הזכר ניכר בצבעיו העזים ובקצות "אצבעות" כהות ומנוגדות לאלו הבהירות. 

הנקבה דומה לזכר אך גבה ובטנה מנוקדים, זנבה מפוספס, ראשה חום עם לחי בהירה וברוב המקרים אין לה פס שפם - או שהוא קלוש מאוד.

 

 

בזים אדומים. העליון - נקבה. התחתון - זכר. צילום: עודד עובדיה.

 

איך מבדילים בין בז אדום לבז מצוי?

נקבת הבז האדום דומה מאוד לבז מצוי וקשה להבדיל ביניהם ההבדל העיקרי הוא בצבע הטפרים - אצל הבז המצוי הם כהים ואילו אצל הבז האדום הם בהירים, והכנף מחודדת יותר אצל הבז האדום. אמצעי נוסף שיכול לסייע בזיהוי הוא הקולות שהבז משמיע: בזים אדומים משמיעים קריאה תלת-הברתית, גבוהה וצרודה, השונה מה - "קי קי קי קי…" המהיר של הבז המצוי. 

 

איך מבדילים בין גוזלים לבין צעירים של בז אדום?

 

     

גוזלים, טרם פרחו מהקן. צילום: עודד עובדיה   צעירים בני שבועיים עד שנה שפרחו מהקן. צילום: רעי סגלי
 

 

  איך מדווחים?
דיווח תצפית בבז אדום או בקינון של בז אדום היא באמצעות אפליקציית eBird אותה יש להוריד לטלפון הסלולרי (בעברית, חינם) וכן ניתן לדווח באתר eBird Israel  (בעברית). יש לסמן מיקום במפה, תאריך ושעה. כאשר תלחצו על שם המין בז אדום, יפתח חלון בו יש לציין את מספר הפרטים שנצפו. בקוד קינון יש לבחור את הקטגוריה המתאימה מבין הבאות: חיזור או הזדווגות, קן בשימוש (כלומר נצפתה כניסה לקן), קן עם צעירים, האכלת צעירים, פרחונים טריים. אפשר להוסיף פרטים נוספים על הקן בהערות, למשל היכן הקן נמצא, האם בתיבת קינון וכו'. בתום התצפית לסמן אם זו רשימת המינים המלאה, מספר הצופים ולא לשכוח לשלוח את הדיווח וכך  הדיווחים יגיעו למאגר נתונים עולמי.

 

 

רוצים לדווח יותר? אנו מחפשים מתנדבים שידווחו בנוסף לתצפיות אקראיות, גם בציר ניטור ביישוב שלכם, בו יש לדווח פעמיים בכל עונת הקינון. לפרטים נוספים מלאו את הטופס  (מיועד רק לתושבי רמות מנשה, באר שבע, להבים או מיתר). הדיווח יתבצע ע"י אפליקציית  survey123  בטופס ייעודי לסקר קינון. לכל מתנדב יוגדר שטח סקירה בו נאספים פרטים נוספים - דיווח היעדרות/נוכחות כל מאה מטר, מספר פרחונים ועוד. הנחיות יימסרו למתנדבים.

 

ליצירת קשר ומידע נוסף: elih@spni.org.il


 

דיווחתם? תודה! עזרתם לשמירת הטבע בישראל. בזכותכם נדע יותר על מצב אוכלוסיית הבז האדום בישראל. תוצאות הדיווחים אינן מתפרסמות, לשם הגנה על אתרי הקינון.  בתום עונת הקינון נפרסם סיכום קצר.  

 

שימו לב! בימים אלו נבחנת השפעת תיבות הקינון - האם משמשות לקינון בזים או שמאוכלסות ע"י מינים פולשים. מוזמנים לשלוח לנו תצפיות בנושא.

 

מפת הדיווחים של סקר הקינון 2018 ברמות מנשה

 

לפניכם מפת הדיווחים, המסכמת את התצפיות שנאספו ע"י סוקר מקצועי בשילוב נתונים שהגיעו מתושבים מקומיים. היישובים המסומנים במפה הם היישובים בהם התבצע הסקר. צבע השטח מסמל את מספר הקינונים שדווחו עד כה בסקר, לפי המקרא. המפה אינה מציגה את המיקומים המדויקים של הבזים על מנת להגן עליהם.  

 

 

 

 

 

עזרו לנו לשמור על הטבע והסביבה באמצעות דיווחים