תוצאות חיפוש

ראיתם עטלף
מעופף בשעות האור? דווחו!

מערכת החברה להגנת הטבע

ראיתם עטלף פעיל בשעות האור? אתם גרים סמוך לעץ המושך אליו עטלפים גם ביום? זיהיתם עטלפים היוצאים מהמושבה שלהם בבוקר? דווחו עליהם!

אתם יכולים לסייע במחקר המנסה להבין את היקף התופעה, וללמוד מדוע אופי הפעילות של העטלפים משתנה.

ראיתם עטלפים פעילים בשעות האור? לחצו כאן לדיווח
תקריב של עטלף יום עף על רקע בניין
עטלף מעופף בשעות היום. צילום: יובל ברקאי

איזה מידע יעזור ללמוד על העטלפים?

– מיקום ושעה של התצפית על העטלף
– האם נצפו עטלפי פרי (שהם גדולים מציפור דרור), או עטלפי חרקים (שהם קטנים מציפור דרור)
– מספר העטלפים שנצפו
– האם העטלף היה בתעופה חופשית, או על עץ
– צילום (אם אפשר)
– זיהוי העץ עליו נמצא העטלף

איך הדיווח יכול לסייע לעטלפים?

דיווחים ותמונות של עטלפים שבהם הבחנתם בשעות האור יסייעו להבנת הממדים של תופעת העטלפים שפעילים בשעות היום – ולא כרגיל בשעות הלילה. כך נוכל לדעת יותר על היקף התופעה ברחבי הארץ, שכרגע מוכרת בעיקר בתל אביב.

המעקב אחר העטלפים הפעילים בשעות האור נעשה בשיתוף פעולה עם בית הספר לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב. המחקר מבוצע על ידי ד"ר מאיה ויינברג ועופרי איתן, בהנחיית פרופ' יוסי יובל.

ליצירת קשר ולמידע נוסף
ד"ר נירית לביא אלון, רכזת תחום מדע אזרחי בחברה להגנת הטבע nirita@spni.org.il

לצפייה במפת התוצאות העדכנית

ראיתם עטלפים פעילים בשעות האור? לחצו כאן לדיווח
עטלף יום בתקריב על עץ מלא פירות
עטלף ביום, על עץ מלא פירות. צילום: יובל ברקאי

כמה דברים שכדאי לדעת על עטלפים

יש המון סוגים של עטלפים. עטלפים הם סדרה במחלקת היונקים, שהיא מגוונת מאוד מבחינת מספר ואופי המינים שבה. אולי תופתעו לגלות שחמישית מכלל מיני היונקים על פני כדור הארץ הם עטלפים.
מדינת ישראל התברכה ב-33 מיני עטלפים, יותר מאשר בכל מערב אירופה. מתוכם רק מין אחד הוא עטלף פירות, וכל השאר הם עטלפים אוכלי חרקים. עטלפי הפירות נפוצים מאוד כמעט בכל רחבי הארץ ומכיוון שהם העטלפים הגדולים ביותר בארץ, קל יותר לראותם בשעת מעוף.

ישנים הפוך ומנווטים בעזרת הד. סדרת העטלפים היא ייחודית מאוד. עטלפים הינם היונק היחיד המסוגל לעוף תעופה ממשית, הם ישנים בשעות היום ופעילים בלילה, הם ישנים הפוך, כלומר תלויים מהרגליים עם הראש כלפי מטה, לרובם יש היכולת להתמצא במרחב לפי הד (אקולוקציה), הם גם היונק היחיד הנולד באופן קבוע עם סט שיני חלב, ויש להם עוד תכונות ייחודיות רבות נוספות.

אל תאמינו לכל מה שמספרים עליהם. יש הרבה דעות קדומות ושגויות על עטלפים. כך למשל, הם אינם עיוורים, וגם לא מסתבכים בשיער הראש של בני אדם או מוצצים את דמם. כמו כן, עטלפים לא פונים שמאלה ביציאה מהמערות. למעשה, עטלפים הם חיה ביישנית למדי שתעדיף להעביר חיים שלמים וארוכים (הם חיים שנים רבות) מבלי לפגוש בבני אדם.

הם מחבבים את דיזנגוף סנטר. מכיון שישראל היא מדינה הבנויה בצפיפות רבה, בני אדם וחיות בר רבות, כמו עטלפים – חיים בקרבה רבה. עטלפי הפירות מצטיינים ביכולת לחיות בקרבת בני האדם. הם ישנים במערות טבעיות, במבני אבן נטושים וגם בחניונים.
העטלפים נוהגים לחיות במושבות צפופות, המונות עשרות ולפעמים מאות או אלפי פרטים. יש כמה מושבות עטלפים ידועות, כמו בהרצליה, בחניון של דיזינגוף סנטר, בגן הלאומי בית גוברין ועוד. ברחבי ישראל יש עשרות מושבות של עטלפים.

עטלפי פירות אוהבים תמר, תות ושסק. עטלפי פירות אוכלים בעיקר פירות של עצי נוי נטועים בידי אדם, כמו פירות ממשפחת הפיקוסיים, ונוהגים לאכול גם מפירות של עצי תמר, שסק, תות עץ, אזדרכת ועצים נוספים בעונה המתאימה. עטלפי פירות אוכלים כמות הקרובה למשקל גופם מדי לילה, ולכן הם מבלים שעות ארוכות באכילת פירות.

עטלף יום על עץ בצילום מלמטה
עטלף על עץ. צילום: יובל ברקאי

מה מעניין בעטלפים הפעילים בשעות האור?

מחקר העטלפים התפתח מאוד בשנים האחרונות, ועדיין רב הנסתר על הגלוי לגביהם. כך למשל, אנו עדים בשנים האחרונות לתופעה בה עטלפי פירות יוצאים לאכול גם בשעות היום הגלויות והחמות.
התופעה הזו מעוררת סימני שאלה, מכיוון שרוב היונקים הינם פעילי לילה – והעטלפים הם מהמפורסמים שבהם. אז מדוע ישנם עטלפים שהחליטו להעז ולצאת לאכול בשעות היום? הרי מדובר בשינוי משמעותי של אורחות החיים.
ההערכות לסיבות לכך כוללות למשל את האפשרות שמדובר בתחרות על הפירות עם עטלפים אחרים, או תחרות על מזון עם מינים אחרים של חיות. עוד אנחנו מנסים לגלות מהם התועלות והסיכונים לעטלפים המחפשים מזון בשעות היום, אף שהם חיית לילה.
נשמח גם להכיר מושבות נוספות של עטלפים שעדיין אינן מוכרות, ולבחון באילו שעות בדיוק במהלך היום יוצאים עטלפי הפרי לחפש אחר מזון.

חשוב לזכור!
כל מיני העטלפים בארץ הינם חיות בר מוגנות, ולכן נזכיר שאסור ללכוד או לפגוע בהם. לעומת זאת, כדאי וגם מומלץ לעצור ולהתבונן בהם.
ואולם שימו לב! אם ראיתם עטלף על האדמה בשעות היום, מדובר בעטלף במצוקה. אנא צרו קשר עם עמותת ע.ט.ל.ף בטלפון 052-2355109, ומתנדבים יבואו לאסוף אותו מהמקום.

ראיתם עטלף פירות מעופף סביב עצים בשעות היום? אתם יכולים לעזור למחקר שמנסה לגלות מה גורם להם לעשות זאת!

ראיתם עטלפים פעילים בשעות האור? לחצו כאן לדיווח

רוצים לשמור יחד על העטלפים?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו