מצילים את
הסלמנדרות

מערכת החברה להגנת הטבע

הסלמנדרה המצויה – כלל אינה מצויה בארצנו. היא דו-חי הנמצא בסכנת הכחדה ומוגדר כמין מוגן בישראל.

אתם מוזמנים להצטרף למחקר שנועד להגן על הסלמנדרות. דווחו אם ראיתם סלמנדרה בוגרת או ראשנים, וכמו כן על מפגעים העלולים לסכן אותם.

בימי החורף אנו עורכים סקר סלמנדרות בוואדיות של חיפה. מתנדבים מוזמנים להצטרף לסוקרים שמנטרים את הסלמנדרות.

ראיתם סלמנדרה? לחצו כאן לדיווח
צילום מלמעלה של סלמנדרה מצויה צעירה
סלמנדרה מצויה צעירה. צילום: יאן ריבק

רעילה, חובבת מים - ובסכנת הכחדה

סלמנדרה מצויה היא דו-חי, שהשלב הראשון של חייו הוא במים והשני ביבשה, בסביבת מחיה לחה. היא ניזונה מחשופיות, חלזונות ותולעי אדמה. בקיץ היבש הסלמנדרות מסתתרות במקומות לחים ומפחיתות את פעולתן.

הסלמנדרות נמצאות בסכנת הכחדה, ונעלמות עקב בנייה וייבוש מקווי מים, זיהום מים, דגים פולשים, דריסה, קיטוע בתי גידול וסחר בחיות בר. הסלמנדרה היא ערך טבע מוגן בישראל.

צבעי האזהרה הבולטים של הסלמנדרה מסמנים שהיא רעילה, ואכן היא מפרישה רעל בשם סלמנדרין מנקבוביות שעל גבה. מגע בעור של הסלמנדרה עלול להעביר את הרעל גם לבני אדם.

הסלמנדרה משריצה ראשנים, החיים במקווי מים מתוקים. הם מתפתחים במשך כשלושה חודשים וניזונים מזחלי יתושים וחסרי חוליות קטנים.

הראשנים נמצאים באיום מתמיד, הן מצד ראשני סלמנדרות בוגרים מהם העשויים לטרוף אותם, והן מדגים שגם טורפים אותם וגם מתחרים איתם על המזון. על מנת להגדיל את סיכויי הישרדותם, הנקבה משריצה את הראשנים בכמה השרצות נפרדות ובאתרים שונים.

צבעי האזהרה הבולטים של הסלמנדרה מסמנים שהיא רעילה, ואכן היא מפרישה רעל בשם סלמנדרין מנקבוביות שעל גבה. מגע בעור של הסלמנדרה עלול להעביר את הרעל גם לבני אדם.

סלמנדרה מצויה בחושך
סלמנדרה מצויה בלילה. צילום: שרה אוחיון

מכירים את הסלמנדרות ושומרים עליהן

איך נראית סלמנדרה?

סלמנדרה בוגרת מגיעה לאורך ממוצע של כ-30 ס"מ. צבעה שחור עם כתמים צהובים, כאשר דגם הכתמים שונה מפרט לפרט ומהווה מעין "טביעת אצבע" המאפשרת לזהות את הסלמנדרה באופן אישי.

מתי והיכן ניתן להיתקל בה?

הסלמנדרות פעילות בסביבת מחיה לחה, בעיקר בלילות גשומים בין החודשים אוקטובר למרץ. סלמנדרות בודדות נצפו בצפון בחודשי הקיץ.

הן חיות במעיינות, שלוליות חורף, בריכות סלע ונחלים בצפון הארץ, ואזור התפוצה הדרומי ביותר שלהן הוא בכרמל ובוואדיות בחיפה.

איזה מידע יכול לעזור לנו?

– שם המקום ומיקום מדויק, אותו תוכלו לבחור על המפה בטופס הדיווח.
– האם נצפו סלמנדרות בוגרות, וכמה?
– האם נצפו ראשנים? לראשנים של הסלמנדרות 4 רגליים, ולכן הם קלים לזיהוי ביחס לראשנים של דו-חיים אחרים.
– תנאי מזג האוויר.
– בעלי חיים נוספים שנצפו במים, המשמשים מזון לסלמנדרות וסמן לאיכות המים.
– מפגעים שנראו בשטח (כמו ביוב זורם, פסולת ועוד). חשוב לדווח עליהם גם למוקד העירוני 106.
– אם ראיתם סלמנדרה פגועה, אנא דווחו גם למוקד של רשות הטבע והגנים בטלפון 3639* – כדי לזרז את הטיפול בה.

צלמו את הסלמנדרות

נשמח לקבל תמונות שימחישו את דגם הכתמים על הגב ויסייעו בזיהוי אישי של כל סלמנדרה. רצוי לצלם עם עט או מטבע כקנה מידה. חלק מצילומי הסלמנדרות של המדווחים יפורסמו באתר ונשמח לעזרתכם בזיהוי הפרטים. אם אתם מצלמים את הסלמנדרה, עשו זאת מלמעלה ומבלי להפריע לה.

שימו לב: אסור לגעת בבוגרים או בראשנים!

ליצירת קשר ולמידע נוסף
ד"ר נירית לביא אלון, רכזת תחום מדע אזרחי בחברה להגנת הטבע nirita@spni.org.il

ראיתם סלמנדרה? לחצו כאן לדיווח
תקריב של סלמנדרה מצויה מסתכלת למצלמה
סלמנדרה מצויה. צילום: אורן אוסטר

תושבי חיפה שגילו פתאום סלמנדרות בוואדי

לפני מספר שנים ראו תושבים בחיפה סלמנדרות בוואדיות בעיר – וחשפו כי אחת מחיות הבר הנדירות בארצנו חיה שם, סמוך לבתים שלהם.

מאז חורף 2016-17 נערך מדי שנה סקר במטרה להכיר טוב יותר את הסלמנדרות החיות בוואדיות בחיפה. עד כה נמצאו אוכלוסיות בשני וואדיות מרכזיים, ועדיין אין מידע רב על מיקום ומצב אתרי הרבייה ואזורי התפוצה שלהן.

במהלך החורף זורמים מים רבים בוואדיות, וחלקם נאגרים בגבים ובריכות קטנות. בוואדיות ישנם מעיינות איתן, כמו עין משוטטים בוואדי שיח ומעיין התאנה בוואדי אחוזה. בתקופת הקיץ, הסלמנדרה הבוגרת נעלמת מפני השטח, ומעט ידוע על מקום מחבואה.

ואדיות חיפה סובלים ממפגעים רבים כגון ביוב, פסולת בניין ואשפה. בנוסף נצפו במעיינות דגי נוי שהובאו על ידי התושבים, ופוגעים מאוד במינים המקומיים.

הדיווחים על הסלמנדרות בטופס המקוון כאן, לצד עדכון על מפגעים בשטח למוקד העירוני 106, יסייעו לשמירת הסלמנדרות ולשמירת הריאות הירוקות של חיפה.

מדווחים - ועוזרים לשמור על הסלמנדרות

מדי חורף, אנחנו מזמינים את תושבי חיפה וכלל המטיילים בוואדיות העיר, לדווח על תצפיות בסלמנדרה המצויה. זו הדרך להשתתף במחקר על האוכלוסיות והתפוצה של המין המיוחד הזה, שלצערנו נמצא בסכנת הכחדה ובניגוד לשמו, כלל אינו מצוי.

מעבר לידע חדש על אוכלוסיות הסלמנדרות, מטרת המחקר היא לשמור על הוואדיות בעיר ועל מגוון החיות והצמחים בהם, ולהעלות את המודעות לערך הטבע המוגן במרחב העירוני.

המחקר מתבצע על ידי החוקרת אולגה ריבק ובשיתוף עמותת ירוק בלב (במימון קרן של"י), אוניברסיטת חיפה, רשות הטבע והגנים וגן החיות הלימודי בחיפה.

התוצאות היו מפתיעות ומרגשות: בשני וואדיות תועדו עשרות רבות של פרטים בוגרים של סלמנדרות – ומדובר במספר גדול של פריטים מהחיה הנדירה, בהשוואה לאוכלוסיות ותיקות שנחקרו בעבר בפארק הכרמל

תקריב על סלמנדרה מצויה בצבע שחור עם נקודות צהובות על הגב
סלמנדרה מצויה. צילום: אלינה ליברמן

מה גילינו במחקר

מאוקטובר 2017 ועד מרץ 2019, התקבלו 158 דיווחים של מטיילים ומתנדבים שתרמו למחקר. המידע כלל פרטים על המיקום ותנאי המחיה של סלמנדרות בוגרות וראשנים מ-54 אתרים שונים ומגוונים בכל רחבי הצפון; נחלים זורמים, מערות, גבים, גינות פרטיות, גתות ומעיינות.

בנוסף, התקבלו דיווחים רבים על מפגעים באתרי התצפית; בעלי חיים משוטטים, דגים, פסולת בנייה, בורות ביוב פתוחים, אשפה ביתית, אור מלאכותי, וריבוי מתרחצים ומטיילים.

במקביל לנתונים שהגיעו מטופס הדיווח המקוון, נערך סקר בהשתתפות מתנדבים, שיצאו בלילות גשומים לאתר סלמנדרות בוואדיות.

באישור מיוחד של רשות הטבע וגנים, כל סלמנדרה צולמה (לשם זיהוי הפרט על פי דגם הכתמים הייחודי לו), נשקלה, נמדדה ואובחן אם מדובר בזכר או נקבה. כמו כן, תועד המיקום המדויק בו נמצאה על מנת למפות טריטוריות וטווח תפוצה ונלקחו תנאי מזג האוויר, הטמפרטורה והלחות.

התוצאות היו מפתיעות ומרגשות: בשני וואדיות תועדו עשרות רבות של פרטים בוגרים של סלמנדרות – ומדובר במספר גדול של פריטים מהחיה הנדירה, בהשוואה לאוכלוסיות ותיקות שנחקרו בעבר בפארק הכרמל.

בעזרת הכתמים על גבם ניתן היה לזהות שחלק מהפרטים כבר נצפו בסקרים שנעשו בשנים קודמות. בחלק מהואדיות נמצאו גם ראשנים.

הסקר הוצג בכנסים מדעיים בינלאומיים, והנתונים הועברו לרשות הטבע והגנים ומסייעים לכמה מחקרים על דו-חיים בישראל.

שומרים על הסלמנדרות בחיפה

בעקבות הגילוי של סלמנדרות בוואדיות בחיפה, נעשו כמה פעולות מיידיות.

ניתן תדריך לעובדים בשיקום ואדיות שנשרפו, במטרה לצמצם פגיעה אפשרית בסלמנדרות במהלך העבודה, ולעודד דיווח על סלמנדרות. כמו כן בזמן הריסוס נגד מינים פולשים של צומח, נעשה שימוש בחומר שאינו פוגע בבית הגידול המימי.

במעיינות שבוואדיות הוצאו דגי גמבוזיות, משום שמחקר מאוניברסיטת חיפה הראה שדגי הגמבוזיה פוצעים את ראשני הסלמנדרה ומתחרים איתם על מזון.

במקביל נערכו פעולות הסברה בשכונות הגובלות בואדיות ובאירועי שמירת טבע, במטרה להעלות את מודעות התושבים לנוכחות סלמנדרות בעיר, להקנות ידע ולעודד דיווח על תצפיות.

בעקבות הסקר גובשו המלצות הבאות: לסגור את פתחי הביוב בוואדיות שמהווים מלכודת נפילה עבור הסלמנדרות בחורף ועבור זוחלים בקיץ; להוסיף שילוט הסברתי ליד מקווי המים המשתמשים לרביית הסלמנדרות ולפקח שאין הוספה של דגים למקווי המים המשתמשים לרבייה; לבחון את האפשרות להכשרת מקווי מים נוספים כאתרי רבייה ; לפעול לניקיון הוואדיות ולפינוי אשפה, העלולה לפגוע בסלמנדרות ובבעלי חיים אחרים ולפעול לחינוך והסברה בנושא.

תודה לכל השותפים בפרויקט!

ראיתם סלמנדרה? לחצו כאן לדיווח

שומרים על הטבע של כולנו

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו