תוצאות חיפוש

לגלות את הטבע
בתוך העיר

מערכת החברה להגנת הטבע

כדי לטייל ולהנות מהטבע לא חייבים לנסוע רחוק – לפעמים מספיק לחצות את הכביש. בכל עיר ישנם מרחבים של טבע, רק צריך למצוא אותם.

הם יכולים להתגלות בקן ציפורים זעיר, בשלולית חורף גדולה או בעץ נדיר – ואתם יכולים לסייע לחשוף ולשמור על הטבע בעיר שלכםפגשתם ציפור מעניינת, פרפר צבעוני, צב, קיפוד או לטאה? דווחו!

אירוסים בשדה בעיר
אירוסים בשדה עירוני. צילום: איריס ארבל

שומרים ביחד על הטבע בעיר שלכם

ייתכן שבעיר שלכם יש אוצרות טבע, כמו צמחים ובעלי חיים ייחודיים – אבל האם הם מוכרים ונשמרים?

יחידת סקרי טבע עירוני של החברה להגנת הטבע עורכת סקרים ברשויות רבות בישראל, ואתם מוזמנים לסייע באיסוף מידע על ערכי טבע, חי וצומח – וגם על מפגעים ומטרדים בשטחים פתוחים בעיר שמסכנים את הטבע.

דווחו על בעלי חיים, צמחים, שרידי עתיקות וגם על מפגעים כמו פסולת בניין, ביוב ועוד, הפוגעים בטבע בעיר.

הדיווחים שלכם בטופס הייעודי ישולבו בסקרים שאנחנו עורכים לרשויות המקומיות ויסייעו לגורמי התכנון לשמור על הטבע העירוני לרווחת התושבים.

מומלץ לדווח באופן מזוהה. פרטי המדווח חשובים לנו – כך נוכל לחזור אליכם כדי לאמת את המידע ולהודות לכם על תרומתכם לשמירת הטבע העירוני!

איך מדווחים?

היכנסו לטופס הדיווח

בסיווג ראשי יש לבחור ממצא או מפגע:

– ממצא – נקודות עניין שחשוב שנדע עליהן, בקשר לצומח (עצים, פריחה) או לחיות בר. מעניין גם לציין אם יש במקום ממצאים ארכיאולוגיים או אחרים.
– מפגע – מפגעים בשטח כמו אשפה, גרוטאות, צמחיה פולשת, רעש, סחיפת קרקע, ביוב ואחרים. דיווחים על מפגעים יש להפנות במקביל גם למוקד 106 המקומי.
– אם רלוונטי, אנא ציינו את המספר והמאפיינים של הפריטים שנצפו (למשל, 2 עטלפים בוגרים ועטלף אחד צעיר).
חשוב מאוד לצרף תמונה של הדיווח, פרטי תאריך ומיקום. התצלום חשוב על מנת לאשר את הזיהוי.

דיווחתם? תודה! יחידת הסקרים תשלב את המידע בסקרים העירוניים הרלוונטיים.

צפו במפת הדיווחים של טבע עירוני 

גיליתם טבע בעיר שלכם? דווחו!
צילום מאחור של ילד מצלם צבי בעמק הצבאים בירושלים
ילד מצלם צבי בעמק הצבאים בירושלים. צילום: דב גרינבלט

טבע עירוני - כן, יש חיה כזו

טבע אינו שייך רק למכתשים רבי-הוד או ליער סבוך. מערכות טבעיות או תופעות טבע נקודתיות נמצאות גם בלב העיר או בגבולות שלה. הן שריד שנותר אחרי הבנייה של בתים והסלילה של כבישים – לטבע שהיה פה לפני הקמת העיר.

חוף הים של תל אביב-יפו, הוואדיות של חיפה, יער ירושלים, גבעת הכורכר של נס ציונה, חולות חולון ובריכות החורף של חדרה או נתניה – כל אלו ועוד הן דוגמאות לטבע עירוני עשיר וחשוב, שבלעדיו הערים שלנו היו דלות ומשעממות.

ככל שמתקדמים פנימה אל העיר, המערכות הטבעיות נקטעות ובהדרגה הופכות לשטחים כלואים. אך גם אז, הן עדיין משמרות מרכיבים מן המערכת האופיינית לאזור שבו נמצאת העיר.

טבע בעיר יכול להיות עץ מרשים, קן ציפור זעיר, מסתור של בעל חיים, אתר פריחה – וכל חיות הבר והצמחים המקומיים שמפוזרים ברחבי העיר.

גיליתם טבע בעיר שלכם? דווחו!
מטיילים וילדים בדיונה באשדוד על רקע הבניינים של העיר
מטיילים בדיונה באשדוד. צילום: יצחק כהן

למה חשוב לשמור על הטבע בעיר?

אתרי טבע בעיר הם מרחבים לבילוי ולחינוך לשמירת הטבע שנמצאים ממש ליד הבית. בניגוד לפארקים מתוכננים הדורשים השקעה רבה, באתרי טבע עירוני לא צריך לעשות הרבה – בעיקר לא להרוס, והטבע והאדם מרוויחים מהאיזון שנשמר.

חשוב לדעת שמערכות טבעיות עוזרות לשמר את המגוון הביולוגי המקומי. שכולל לעיתים מינים ייחודיים ומזוהה עם המקום ותושביו. הן תורמות גם להורדת טמפרטורות ולהקטנת נזקי שיטפונות.

אחד מעקרונות הפעולה של אתרי טבע עירוניים מתבסס על מעורבות קהילתית בכל תחומי העשייה באתר: השתלבות במחקרים, בפעילות החינוכית, בפעילויות פנאי ואפילו אחזקת האתר עצמו.

מהם סקרי טבע עירוני?

סקרי הטבע העירוני מבוצעים על ידי החברה להגנת הטבע או גופים אחרים עבור הרשויות המקומיות. הם ממונים על ידי הרשויות או על ידי משרדי ממשלה.

הסקרים מספקים מידע על אתרי הטבע בעיר לגורמי התכנון, וכך מסייעים לשמור עליהם ולהתייחס לערכי הטבע והסביבה במהלך הבנייה של העיר. התפתחות הערים עלולה לאיים על המערכות הטבעיות, ושמירה על הטבע בעיר ממתנת את המגמה הזו.

בשנים האחרונות הסתיימו סקרים שבוצעו על ידי החברה להגנת הטבע ברשויות הבאות: רמת גן, נתיבות, כרמיאל, הרצליה, בסמת טבעון, יקנעם עילית, אבו גוש, רמלה, כפר קרע, כפר ברא, טירה וקלנסווה, טבריה, דימונה, חדרה ועוד. מידע על הסקרים שבוצעו ומפה שלהם.

לחצו לצפייה במפות של סקרי טבע עירוני ברחבי הארץ
ראו דיווחים שהתקבלו בשנה הראשונה של המיזם

יש לכם זיכרונות ילדות מהטבע העירוני שלכם?

אם יש לכם תמונות ישנות של טבע בעיר, לפני שהבינוי והפיתוח הרסו אותו, נשמח אם תשתפו אותנו!
שלחו אלינו זיכרונות ותמונות של טבע היסטורי בתחומי העיר שלכם.

 

גם שומרות על הטבע וגם נהנות מהטבות שוות

בואו להיות חברות להגנת הטבע

תהיו חברות