תוצאות חיפוש

צפו במשחקי חיזור בנחל הבשור: צבי בעל 6 רגליים ו-4 צביות

מערכת החברה להגנת הטבע

הצבאים בישראל נמצאים בסכנת הכחדה, אבל בנחל הבשור הם זוכים לחיים רגועים יחסית, אפילו בזמן המלחמה. עמיר בלבן יצא לתעד את ״ששת״, הצבי בעל שש הרגליים, וגילה דברים חדשים על הצבי הנדיר. כל הפרטים בכתבה >>

ששת, צבי בעל 6 רגליים, בנחל הבשור
צבי אחד, שש רגליים. צילום: עמיר בלבן

משחקי חיזור בנחל הבשור שבנגב המערבי: הצבי הנדיר בעל שש רגליים, המכונה ״ששת״, נצפה כשהוא מחזר אחרי ארבע צביות: "במהלך הקיץ, הצבאים יחלו את עונת הייחום וצפוי להיות אקשן רב מאוד בנחל הבשור״, מספר עמיר בלבן מהחברה להגנת הטבע, שהצליח לתעד את ״ששת״ בפעם השנייה, גם במהלך ריצה מהירה. ״בניגוד לציפיות, ׳ששת׳ בריא וחזק ונראה שהרגליים הנוספות שעל גבו לא מהוות שום אתגר עבורו. מעניין יהיה לראות איך הוא מצליח להתמודד עם זכרים יריבים", מספר בלבן.

״ששת״ תועד לראשונה על ידי ניר לייכטר, מילואימניק שעצר בנחל הבשור ושלח את התמונה לבלבן. ריבוי אברים (פולימליה) היא תופעה מוכרת אך נדירה מאוד. מדובר בפגם גנטי, ככל הנראה תורשתי, וזו הפעם הראשונה שהוא מתועד בצבי ארץ-ישראלי.

״ששת״ התחיל את חייו באזור כיסופים כעופר בשנת 2021, בהמלטה מורכבת, ושרד כפרט צעיר. בהמשך התמודד עם טורפים רבים שמסכנים עופרים צעירים, התבגר ברווקיה ובבגרותו הצליח לתפוס נחלה מרשימה בשמורת נחל הבשור, אחד המעוזים החשובים שנותרו לצבי הישראלי בנגב המערבי, בעיקר בתקופת המלחמה.

ששת, צבי בעל 6 רגליים, בנחל הבשור
הרגליים על הגב לא מפריעות לרוץ. צילום: עמיר בלבן

איך שומרים על הצבאים?

בלבן יצא לנחל הבשור לנסות לתעד את הצבי הנדיר יחד עם אליאב מסלטי, פקח נגב צפוני ברשות הטבע והגנים. הם המתינו ל״ששת״,  ולאחר זמן לא רב הוא הופיע מתוך אחד הבתרונות והחל לחזר אחרי אחת הנקבות. למרבה ההפתעה, במקום שלוש נקבות ועופר שהיו סביבו בפעם הקודמת שבה צפו בו לפני שלושה חודשים, הפעם התגלו סביבו ארבע נקבות. לנקבה שהתווספה יש תג אוזן – דבר חריג אצל צבאים. מתברר כי הצביה נלכדה באזור אחר, סומנה על ידי רשות הטבע והגנים ושוחררה לטבע.

מסלטי הסביר כי ״בגזרת הנגב הצפוני היתה בעבר אוכלוסיית צבאים יפה ומשגשגת שסבלה מצייד אינטנסיבי בשנות ה-2000 עד שכמעט נכחדה. רשות הטבע והגנים מבצעת אכיפה שוטפת כנגד ציד לא חוקי של חיות בר, ומנסה לאושש את האוכלוסייה באמצעות העתקת פרטים ממקומות שונים ופיזורם בשטחים פתוחים נוספים ושמורות טבע. הפרטים המשוחררים מסומנים לצורך מעקב אחר השרדותם. מעקב זה מגלה שחלקם הגדול משתלב בעדרים המקומיים ומצליח להתרבות בהצלחה. באזור נחל גרר ונחל הבשור ישנה כיום אוכלוסיית צבאים משגשגת וגדלה, ומאמצי שמירת הטבע נמשכים כל העת".

בלבן הוסיף כי ״אחד הדברים שקצת מטרידים לגבי האוכלוסייה הזו, היא שיש בעדר רק עופר אחד ומספר העופרים החדשים שהצטרפו לעדר קטן מאוד. זה יכול לנבוע מאירועי טריפה, מכיוון שבנחל הבשור ינשם תנים רבים ולעופרים צעירים יש סיכויי הישרדות קטנים, או מלהקות של כלבים שמגיעים מעזה, מסתובבים בשטחים החקלאיים וטורפים עופרים צעירים״.

הצבי הארץ-ישראלי נמצא בסכנת הכחדה, ועל פי הערכות נותרו רק כ-5,000 צבאים בלבד ממין זה ברחבי הארץ. הסכנה העיקרית לחיי הצבאים בטבע היא בנייה והרס בתי גידול טבעיים וסלילת כבישים, שקוטעים את אזורי המחייה שלהם ומבודדים אותם מבני מינם. לכן יש חשיבות רבה לשמר את המרחבים הפתוחים, מסדרונות אקולוגיים ומעברים אקולוגיים משמעותיים, שיאפשרו לצבאים ולמינים רבים אחרים של חיות בר לשרוד ולשגשג.

צפו בסרטון שצילם עמיר בלבן:

רוצים לשמור על חיות הבר ולטייל בחינם?

בואו להיות חברים של הטבע

הצטרפו עכשיו