תוצאות חיפוש

בואו לראות את
הנדידה המשוגעת של הציפורים

מערכת החברה להגנת הטבע

לא רק הישראלים, גם עשרות אלפי שקנאים וחסידות התמודדו בשבועות האחרונים עם פקקים, עומסי תנועה והמתנה מורטת עצבים לשמיים פתוחים. בדרך, הם גם יצרו פלא טבע ייחודי בשמי ישראל.

יובל דקס, הצלם הראשי של האתר, תיעד את המראות המרהיבים וכותב על החוויה המדהימה.

להקת חסידות בעמק החולה
להקת חסידות בעמק החולה. צילום: יובל דקס

עבור חובבי הציפורים בישראל, עונת החגים היא לפני הכל חגיגה של נדידת ציפורים. בשבועות האחרונים, עשרות אלפי עופות מילאו את השמים ויצרו פלא טבע ייחודי בשמי ישראל.

בעונת האביב, העופות ממהרים לנדוד צפונה מאפריקה אל אתרי הקינון באירופה ואסיה – והמיקום של ישראל בצומת יבשתית מנקז אליה את אוכלוסיית העופות הנודדים הגדולה ביותר בעולם.

אבל השנה נצפתה תופעה יוצאת דופן, שאפשר לכנות אותה ״נדידה משוגעת״: מזג אוויר קר במיוחד בחודש האחרון הפתיע את החסידות והשקנאים ולא איפשר להם להצפין. התוצאה היתה להקות ענק של חסידות ועגורים אשר התאספו בעמק החולה ובאתרים נוספים, בהמתנה ל״שמים פתוחים״.

הריכוז העצום של החסידות והשקנאים בשדות המוצפים בעמק החולה נתן לי תחושה של מראות הטבע לפני שנים, בימת החולה לפני שיובשה. אבל המראה המיוחד של עופות נודדים בלהקות ענק מעל הראש הוא מחזה שעלול לא לחזור בשנים הבאות.  

ניווט מושלם

אוכלוסיית השקנאים העולמית עוברת מעל ישראל בעונת הנדידה, וכמו החסידות, העופות הללו פועלים בצורה מתואמת ויודעים לנווט את מסלול הנדידה שלהם באופן מושלם. הם חולפים בדממה מעל מקומות יישוב צפופים וכבישים ונראים מרחוק כמו ענן שבוהק בצבע לבן.

לעופות ישנו שעון פנימי שמאפשר להם לדייק בצורה מיטבית את מועדי הנדידה, אולם תנאי מזג אוויר שמשתנים משנה לשנה יכולים לעכב את העופות הנודדים וליצור ״פקקי תנועה״ אויריים שגורמים לעיתים להצטברות של להקות ענק. 

חסידות בעמק החולה
חסידות בעמק החולה. צילום: יובל דקס
להקת חסידות בעמק החולה בעונת הנדידה
להקת חסידות בעמק החולה. צילום: יובל דקס
להקת חסידות מעל עמק יזרעאל
להקת חסידות מעל עמק יזרעאל. צילום: יובל דקס
ציפורים בשמי עמק יזרעאל
ציפורים בשמי עמק יזרעאל. צילום: יובל דקס
שקנאים מעל עמק החולה
שקנאים מעל עמק החולה. צילום: יובל דקס