תוצאות חיפוש

הסרטונים שמראים למה חייבים לשמור על הצבאים

מערכת החברה להגנת הטבע

📷 לירון שפירא, רכז שמירת טבע בצפון של החברה להגנת הטבע, השתחרר משירות מילואים ארוך ויצא לסיור בשמורת הגלבוע – שם הוא תיעד להפליא בסרטונים איך עדר צבאים מקומי נהנה מהמרחבים הירוקים שאחרי הגשם.

צבי ארץ ישראלי בגלבוע. צילום: לירון שפירא

 

תנו ספייס לצבאים

לירון שפירא, רכז שמירת טבע בצפון של החברה להגנת הטבע, שתוך כדי עבודתו מתעד להפליא את הנופים וחיות הבר סביבו, השתחרר בשבוע שעבר משירות מילואים ארוך בתקופת המלחמה. לצד הבילוי עם המשפחה והחברים, יצא לסיור בשמורת הגלבוע – וחזר משם עם סרטונים מרגשים של עדר צבאים מקומי, כשהצבאים רצים ומשחקים על הדשא שגדל בעקבות הגשמים.

אבל לצד התמונות המרהיבות, שפירא מספר גם על החשיבות האדירה בשמירה על הצבאים: "מצבו של הצבי הארץ-ישראלי אינו משמח, ועל פי הערכות נותרו רק כמה אלפי צבאים בלבד ממין זה בטבע.

"הסכנה העיקרית לחיי הצבאים בטבע היא בנייה והרס מרחבי המחייה שלהם (בתי גידול) כמו גם סלילת כבישים, שמבודדים אותם ומקשים על מציאת מזון, התרבות או הימלטות בשעת סכנה״.

איך שומרים על הצבאים

כדי להגן על הצבאים ועל חיות בר נוספות, החברה להגנת הטבע וגופים נוספים נאבקים כדי להציל כל מרחב פתוח ומסדרון אקולוגי שעוד נותרו. במקביל, אנחנו פועלים כדי להבטיח שכאשר מתכננים בנייה או כבישים חדשים, הפיתוח יכלול מעברים אקולוגיים משמעותיים עבור חיות הבר.

שפירא שזה מוקד עיסוקו בחברה להגנת הטבע מוסיף שהעבודה עוד רבה: ״גם מרחבים המוגדרים כשטחים פתוחים, חסומים בפועל על ידי גדרות, תשתיות ועוד. סכנות נוספות לחיי הצבאים הם ציידים לא חוקיים, שצדים אותם בעיקר לצורך סחר בבשרם ועורם, וריבוי קיצוני של כלבים משוטטים ותנים, שטורפים את הצבאים ועופריהם".

הגלבוע - הזדמנות לטבע לשגשג

בגלבוע, מקום מגוריהם של הצבאים ששפירא צילם, ישנם שטחים שמורים נרחבים ובהם שמורות, יערות ושטחים חקלאיים, שחשוב מאוד לשמור עליהם במצבם הנוכחי. זהו מרחב מחייה מיוחד וגדול יחסית עבור חיות הבר, שהנגישות לחלקים גדולים בו קשים עבור בני האדם – מה שמאפשר לטבע לשגשג. לדברי שפירא, מאמצים גדולים נעשים לשמור על הצבי הארץ ישראלי ואזור הגלבוע נתון בפיקוח הדוק של אנשי רשות הטבע והגנים, איתם החברה להגנת הטבע פועלת בשיתוף פעולה מלא.

"באופן אישי, חשוב לי לסייר בכל המרחבים הפתוחים בצפון ולחוש את הטבע", מסכם שפירא. "הגלבוע הוא שטח שאני מאוד אוהב, אחד מה'מגרשים הביתיים' שלי, ואין כמו התאווררות בטבע בתקופה הזו".

רוצים לשמור יחד על הצבאים ועל כל הטבע הישראלי?

בואו להיות חברים של הטבע

הצטרפו עכשיו