תוצאות חיפוש

מפת הפריחה: איפה אפשר לטייל וליהנות משפע פרחים

מערכת החברה להגנת הטבע

היום חוגגים בעולם את יום האהבה, אך גם בשבועות הבאים, ובכל שנה בחודשי החורף והאביב – במקום לקנות פרחים בחנות, אפשר ליהנות מעונת הפריחה הצבעונית והמרעננת ברחבי ישראל. יעל זילברשטיין-ברזידה, מנהלת יחידת סקרי טבע עירוני בחברה להגנת הטבע, עם המלצות למקומות שבהם אפשר לטייל, להינות ממרבדים של פריחה יפהפייה וכמובן לא לקטוף🙂

אירוס ארץ ישראלי
אירוס ארץ ישראלי. צילום: יעל זילברשטיין-ברזידה

אירוס ארץ ישראלי

🌷מה: פרח מוגן, שעליו דומים לסרגל – ישירים אך מקושתים – וצבעם לבן ובמרכזם פס צהבהב. האירוס פורח רק בארץ ישראל ואזור סוריה. זהו גיאופיט – כלומר פרח שיש לו בצל בקרקע, שם הוא אוגר נוזלים וסוכרים.

🗺️ איפה: גדל למרגלות הרים. את המרבדים המשמעותיים שלו נמצא בגליל, בכרמל, ברמות מנשה, בהרי יהודה, בשפלה, בחרבת מלח (צפונית לאור עקיבא) ובתל חדיד ביער בן שמן.

📅 מתי: דצמבר עד פברואר.

עוד על האירוס ואיך הוא הפך לסמל של החברה להגנת הטבע בכתבה הבאה

אירוס ארגמן
אירוס ארגמן. צילום: יעל זילברשטיין-ברזידה

אירוס ארגמן

🌷מה: פרח מרשים, הראשון מבין שמונה אירוסי ההיכל והמקדים לפרוח מביניהם. שמם של אירוסים אלו ניתן להם היות והאירוס כולל שטח בתוכו, ממש כמו "היכל", שהמאביקים יוכלו למצוא בו מסתור ומנוחה, ובתוך כך הם יעבירו אבקנים מצמח לצמח ויפרו אותו. אירוסי ההיכל הם מינים מוגנים שכמובן אסור לקטוף אותם.

🗺️ איפה: בעיקר באזור החוף. המיקומים הבולטים הם שמורת אירוס ארגמן בנתניה (שאינה שמורת טבע אלא אתר טבע עירוני המנוהל על ידי אקולוג עירוני) וגבעות הכורכר של נס ציונה, שם תושבים מתנדבים מסייעים בהגנה על ריכוזי הפריחה.

📅 מתי: ינואר עד מרץ

כלניות בתל עזקה
כלניות בתל עזקה. צילום: יעל זילברשטיין-ברזידה

כלנית

🌷מה: פרח מוגן, הכלנית היא גיאופיט רב-שנתי – כלומר פרח שיש לו בצל בקרקע, שם הוא אוגר נוזלים וסוכרים. היא נפוצה מצפון הארץ עד הר הנגב. מלבד הצבע האדום העז, הכלניות יכולות להופיע גם במגוון צבעים כמו כחול-סגול-לבן בהתאם לקרקע עליהן הן גדלות.
ואיך מבדילים בין כלנית לנורית או לפרג? זילברשטיין-ברזידה מסבירה: "אחד מכללי האצבע הבולטים לזיהוי הלכלנית הוא שלרוב מסביב לאבקנים השחורים ישנה טבעת לבנה, כמו שמלת כלה, ומכאן שמה. אצל הפרג נמצא נקודה שחורה על כל עלה כותרת והוא גדל בשלבים מאוחרים יותר של עונת הפריחה".

🗺️ איפה: ניתן לראות כלניות בתל עזקה, בשדה מדרום לשכונת עין הים בחדרה, בנחל זימרי בהרי ירושלים ליד שכונת פסגת זאב, במערות אפקה ברמת השרון על גבול תל אביב, וכמובן באזור הנגב המערבי, למשל בנחל בוהו שבנתיבות. כלניות צבעוניות (סגול, לבן) ניתן לראות בעמק השלום ביקנעם ובמנחת מגידו.

📅 מתי: דצמבר עד מרץ.

נורית אסיה
נורית אסיה. צילום: יעל זילברשטיין-ברזידה

נורית אסיה

🌷מה: פרח מוגן ובוהק בצבעו האדום. יש המתלבלים עם כלנית, אך לנוריות אין את הטבעת הלבנה מסביב לאבקנים השחורים, ואין להנקודות שחורות על עלי הכותרת כמו בפרג, שפורח מאוחר יותר בעונה. גם נורית אסיה היא גיאופיט רב שנתי, כלומר פרח שיש לו בצל בקרקע, שם הוא אוגר נוזלים וסוכרים.

🗺️ איפה: נמצא אותה בתפוצה רחבה בארץ. בין היתר ניתן לראות אותה בפארק טבע רמת הנדיב ולצד נחל ישעי בבית שמש.

📅 מתי: פברואר עד מאי.

רקפות ביער שווייץ מעל טבריה
רקפות ביער שווייץ מעל טבריה. צילום: אבנר רינות

רקפת

🌷מה: פרח מוגן שגדל בצל סלעים, כמו בשיר ״מתחת לסלע צומחת לפלא רקפת נחמדת מאוד״. עלי הכותרת מופנים כלפי מעלה, כמו כתר ובישראל שני מיני רקפות – יוונית ומצויה.
גם הרקפת היא גיאופיט, כלומר פרח שיש לו בצל בקרקע, שם הוא אוגר נוזלים וסוכרים. בפקעת שלה ישנו חומר רעיל המגן עליה מפני אכילה של בעלי חיים.

🗺️ איפה: נפוצה כמעט בכל חלקי הארץ. מרבדי רקפות גדולים ניתן למצוא בחורשת לנגה בזכרון יעקב, בגבעות הרקפות בכוכב יאיר וגלעד, ביער שוהם וברכס מעגן מיכאל.

📅 מתי: נובמבר עד מרץ.

תורמוס ארץ ישראלי
תורמוס ארץ ישראלי. צילום: יעל זילברשטיין-ברזידה

תורמוס ארץ-ישראלי

🌷מה: הנפוץ ביותר בין התורמוסים בישראל, גדל בעיקר במישור החוף באדמות חמרה. הפריחה בתפרחת מתחילה מחלקה התחתון בהדרגה, ועולה עד קצהו העליון של הפרח. עוד שני סוגי תורמוסים חשובים הם תורמוס ההרים ותורמוס צהוב. תורמוס ההרים הסגול, כשמו כן הוא, צומח בהרים, אך יכול לעבור הכלאה עם המין הארץ ישראלי באופן שפוגע בשימור המין. תורמוס ההרים מגונן לעיתים בגינות פרטיות ופולש לשטחי טבע צמודים. תורמוס צהוב הוא מין נדיר בסכנת הכחדה, גם הוא אופייני לשטחי חמרה במרכז הארץ.

🗺️ איפה: הפרחים בצבעי לבן-ורוד וניתן לצפות במרבדי פריחה יפים באזור השרון. ניתן לפגוש אירוס ארץ-ישראלי בשמורות במישור החוף, כמו שמורת ביתן אהרון, בבני ציון ובחוף השרון, כמו גם בשטחי טבע עירוניים בפרדס חנה כרכור, רמת השרון, נתניה ועוד.

📅 מתי: פברואר עד אפריל.

פריחת חורף בכרם
סביון אביבי. צילום: אבנר רינות

סביון אביבי

🌷מה: צמח חד-שנתי קטן, הפורח בהמונים ומייצר כתמי פריחה צהובים מרשימים, אינו בסכנת הכחדה ואינו מוגן. אם מייבשים אותו, קל מאוד להסביר באמצעותו את הפצת הזרעים באמצעות הרוח.

🗺️ איפה: בכל שטח פתוח שאינו מרוסס.

📅 מתי: נובמבר עד מאי.

דבורנית דינסמור
דבורנית דינסמור. צילום: יעל זילברשטיין-ברזידה

דבורנית דינסמור

🌷מה: פרח מוגן יפהפה, עם פריחה קטנה שמזכירה דגם של דבורה, שבאמצעותה הוא מושך דבורים להאבקה. אפילו בריח הוא מתחזה לריח של נקבת דבורה כדי למשוך מאביקים. זהו גיאופיט (כלומר פרח שיש לו בצל באדמה) ממשפחת הסחלביים, נפוץ בכל החבל הים תיכוני בישראל ובמזרח התיכון.

🗺️ איפה:  ניתן לפגוש אותה בפארק הכרמל, בנחל פולג, יער בן שמן ובמיקומים רבים נוספים.

📅 מתי: ינואר עד אפריל.

נרקיסים בנחל אשלון
נרקיסים בנחל אשלון. צילום: פזית שביד-שייט

הנרקיסים הריחניים

🌷מה: בנרקיסים נקשרו סיפורים ואגדות, מאז המיתולוגיה היוונית בה ידוע סיפורו של העלם נרקיס שהפך סמל לאהבה עצמית, ועד לסיפורי הנרקיס מלך הביצה. הם גיאופיטים (כלומר פרחים עם בצל באדמה) בעלי פריחה לבנה. עיבוד חקלאי אינטנסיבי הכחיד חלק גדול מאוכלוסיות הנרקיסים בעמקים, וקטיף פרוע פגע אף הוא באוכלוסיות. כיום, מוגנים הנרקיסים בארץ על ידי החוק.

🗺️ איפה: פורחים בין רגבי הסלעים בנחלים אשלון, חצץ ודימונה.

📅 מתי: נובמבר עד פברואר.

פריחת השקדיות בנחל ראש פינה
פריחת שקדיות בנחל ראש פינה. צילום: מני צוברי

השקדיות

🌷מה: עצים שעליהם נושרים ופרחיהם פורחים בחורף, בהתאם לאקלים שבו צומח העץ ולכמות הימים החמים בין אירועי הגשם הקרים. כך, שכל פרט פורח בזמן אחר. "השקד המצוי, או השקדייה, מפורסם בשל פריחתו היפה והצפופה, בצבעי לבן עד ורוד. בהיותו העץ הראשון לפרוח בחורף הישראלי החמים, הוא מסמל את ט״ו בשבט ומבשר מבעוד מועד את האביב", מוסיפה זילברשטיין-ברזידה.

🗺️ איפה: פורחים במקומות שונים בארץ, ביניהם מודיעין, רכס הכרמל והרי ירושלים. שקדיות רבות ניתן למצוא בהרי יהודה – בסטף, בסובב מבשרת ציון, בסכר בית זית, בעין כרם ובסביבה.

📅 מתי: מדצמבר עד אפריל. בשנים האחרונות, בשל שינויי האקלים, פריחת השקדיות מוקדמת מכפי שהיה בעבר.

עוד על המקומות המומלצים ליהנות מפריחת השקדיות בכתבה הבאה

רוצים לטייל בלי הגבלה עם המדריכים שלנו?

בואו להיות חברים של הטבע

הצטרפו עכשיו