תוצאות חיפוש

10 הדיברות לפיקניק ב-0 זבל

גל רוה

מאז שכלים חד-פעמיים נכנסו לחיינו, הם יצרו שינוי מאוד משמעותי באורח החיים שלנו. מצד אחד הם מקלים על החיים: לא צריך לרחוץ, לא צריך לסחוב, פשוט זורקים לפח וגמרנו. אבל האם באמת זרקנו את צלחת הפלסטיק לפח וגמרנו? אז זהו, שלא.

פסולת של בקבוקים חד-פעמיים על דשא
זבל על הדשא. צילום: שאטרסטוק

כלים חד-פעמיים לא באמת נעלמים ברגע שזרקנו אותם. לא בבית, ולא בטיול.

קודם כל הם קלים, ונוטים להתעופף ברוח ולהתפזר בסביבה. אז כשאנחנו בשטח, גם אם במקרה הטוב ארזנו אותם בשקית וזרקנו לפח בחניון בו עשינו פיקניק, רוב הסיכויים שחיות הבר יגיעו בלילה, בעקבות ריחות המזון שמושכים אותם, יקרעו את השקית, ואז הכלים יתפזרו לכל עבר.

כלים חד-פעמיים עשויים מהפלסטיק הזול ביותר. הם מתפוררים בשמש ובחום והופכים לחלקיקים קטנים, הם ישטפו עם הגשם ויזרמו אל ערוץ הנחל הקרוב, או יחלחלו למי התהום ומשם אל מקורות השתיה שלנו ואל הים. יותר מ-90% מהפסולת בים מקורה בפלסטיק, שרובו מגיע מהיבשה.

עשרת הדיברות לפיקניק אפס פסולת

רוצים לצאת לטבע ולבלות, ובכל זאת לשמור על הסביבה? ניסחנו עבורכם 10 כללים פשוטים ליישום:

1. חד"פ? לא אצלנו! משתמשים רק בכלים רב-פעמיים – כאלה שאפשר לשטוף ולקחת בחזרה הביתה.

2. אם כבר מדברים על חזרה הביתה, קחו איתכם הכול כשאתם חוזרים – את כלי האוכל, את המפה שישבתם עליה, את שאריות המזון. תדאגו שהמקום יראה כמו שנראה לפני שהגעתם.

3. רוצים להדליק אש? רק במקומות בהם מותר. שמרו על מדורה קטנה ועצים ויבשים, ובחייאת – אל תעזבו את המקום לפני שוידאתם שהמדורה כבויה לגמרי.

4. אותו הסיפור עם מנגל – רק במקומות בהם מותר.

5. חיות הבר רוצות לאכול את הזבל שלכם – אבל זה הדבר האחרון שהן צריכות. קחו את הזבל איתכם, ותזרקו אותו בפח ליד הבית, לא בפחים בטבע.

6. יוצאים להליכה בטבע? קחו אתכם שקית קטנה, תאספו אשפה מהדרך ותסבירו לילדים למה זה חשוב.

7. הבאתם רמקול? שמרו על ווליום נמוך! הרעש פוגע בפעילות בעלי חיים ובמטיילים האחרים. בשביל מה יש ציפורים מצייצות?

8. הליכה או רכיבה רק בשבילים המסומנים. אל תיצרו שבילים חדשים, לכו תדעו איזה טבע אתם עלולים לדרוס.

9. נשאר אוכל בסוף הפיקניק? קחו אותו הביתה – גם תשמרו על האזור נקי וגם תימנעו מבזבוז מזון.

10. רוצים לוודא שהטבע בידיים טובות גם כשאתם לא שם לשמור עליו? הצטרפו לחברה להגנת הטבע ותרמו לשמירה על הטבע בישראל.

מרימים לישראל נקייה

נושא הניקיון בטבע הישראלי נמצא על סדר היום של החברה להגנת הטבע בשנים האחרונות, גם בשל הפגיעה שיוצרת הפסולת בחיות הבר, ובעיקר מפני שהשלכת פסולת בטבע היא ביטוי לזלזול, לחוסר אכפתיות ולחוסר מודעות לטבע.

למדנו שמצב הניקיון – או נכון יותר, הלכלוך בטבע – מטריד אנשים רבים. עיסוק בתרבות של השלכת פסולת בטבע הוא במהותו עיסוק ביחס שלנו לטבע.

לקידום המטרות האלה, חברנו לקבוצת עזריאלי שהציבה לעצמה חזון של טבע נקי ברחבי הארץ, ובעזרת המענק שקיבלנו ממנה, הקמנו את פרויקט "מרימים לישראל נקייה".

במסגרת הפרויקט אנחנו מתכננים לערוך בשנה הקרובה פעילויות להגברה של המודעות לניקיון בטבע בקרב ילדי בתי ספר ומשפחות, לבנות אפליקציה הממוקדת בנושא וליצור שיתופי פעלה עם גופי החברה האזרחית, רשויות מקומיות והעולם העסקי.

רוצים להצטרף לשמירה על הטבע?

בואו להיות חברים שלנו

הצטרפו עכשיו