תוצאות חיפוש

שביל ישראל מצפון לדרום מקטע 47: צוקים – נחל ברק

"ערבה, ערבה אין קץ… לא ערער, לא דרדר, לא עץ…", כמאמר השיר. שביל ישראל ממשיך בדרכו דרומה בנופי הערבה.

🔰המדריך בעמוד זה הוא להולכים מצפון לדרום. מטיילים מדרום לצפון? עברו לכאן
למקטע הקודם ספיר – צוקים (46)
למקטע הבא נחל ברק – נחל ציחור (48)

📏 אורך המסלול כ-17 ק״מ הליכה על שביל ישראל, ועוד 4 ק״מ מצוקים או מכביש הערבה עד לתוואי של שביל ישראל.
עונה מומלצת חורף, אביב.

🥾 אופי המסלול הליכה נוחה ומישורית ברובה על דרכי עפר. מרבית ההליכה היא בשטחים חשופים לשמש.

✅ נקודת התחלה (מצפון לדרום) צוקים.
✅ נקודת סיום (מצפון לדרום) חניון לילה נחל ברק (נמצא כ-1.5 ק״מ מערבית לכביש 90).
🚌 נגישות לתחבורה ציבורית בנקודת ההתחלה: היישוב צוקים או כביש הערבה בפנייה לצוקים. בנקודת הסיום: חניון נחל ברק לא נגיש.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בנגב (מקטעים 37-56)
העמוד הראשי של שביל ישראל

🏡 המלצת לינה באזור בית ספר שדה חצבה

❗️חשוב לדעת

  • הכניסה לחניון הלילה בנחל ברק מתאימה לכל רכב. בחניון הלילה אין מים.
  • המקטע אינו כולל את קניון ברק.
  • בצוקים יש אפשרויות להצטיידות במים ומזון.
אזור מדברי והרים. מקטע 43 בשביל ישראל
מקטע 46 בשביל ישראל. צילום: מרים בן דב

תיאור המסלול

נקודת ההתחלה של המקטע סמוכה ליישוב צוקים – הצעיר בין יישובי הערבה התיכונה שהוקם ב-2004 כיוזמה של קבוצת אנשים ממרכז הארץ שבקשו להקים בערבה יישוב שיתמקד בעיקר בתיירות. בצוקים אפשר להצטייד במים ובמזון.

אם יוצאים מצוקים, מתקדמים כ-700 מטר צפונה צמוד לכביש הערבה, ואז חוזרים לתוואי שביל ישראל עם דרך ג׳יפים מסומנת ירוק שעולה במעלה נחל עשוש.

אחרי כשעה של הליכה, הערוץ של נחל עשוש נעשה צר והמרחק בין קירות הסלע שמשני צידיו מצטמצם. ביציאה לשטח רחב יותר, נחל עשוש פונה בזווית של 90 מעלות דרומה, וכאן המפגש עם התוואי של שביל ישראל. מימין לנקודת המפגש, צומחים שני עצי שיטה לצד דופן הערוץ, מקום נעים להפסקת מנוחה.

השם עשוש, כמו שמות ייחודיים אחרים באזור, מעורר את השאלה: מי קובע את השמות של נחלים, הרים ושאר השמות הגיאוגרפיים בעברית? הסיפור מתחיל בימיה הראשונים של המדינה, ביוזמה של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, שהוביל את השימוש בשמות עבריים, כולל במפות הארץ. ב-1949 הוקמה הוועדה למתן שמות עבריים לנגב ובה 13 חברים, מומחים מתחומי הגיאוגרפיה ההיסטוריה והארכיאולוגיה. במשך עשרה חודשי פעילותה נקבעו 533 שמות גיאוגרפיים בשטחו של הנגב, והם הופיעו כעבור זמן קצר במפה של האזור שהופקה על ידי מחלקת המדידות.

הנוסחה לקביעת השמות הייתה כזו: ראשית, שימוש בשמות תנ״כיים והיסטוריים, בהמשך תרגום מהשם בערבית, ובעדיפות אחרונה, מתן צורה עברית לשמות בערבית לפי דימיון המילים והצלילים. היכן שנדרש, ניתנו שמות חדשים סמליים. במקרה הזה, שמו הערבי של הנחל הוא ואדי עישישיה, וכאן חיפשו מילה עם צליל עברי שמורכבת מאותן האותיות של השם הערבי. ככל הידוע, למילה עשוש אין פירוש.

עם הגעתנו לתוואי של שביל ישראל, נפנה שמאלה ונתקדם בכיוון דרום-מערב על דרך ג'יפים עם סימון אדום עם המשך הערוץ של נחל עשוש. רוחבו של הערוץ מגיע בקטע זה עד כדי כמה מאות מטרים.

שימו לב ייתכן שסימון השביל נפגע בקטע זה בשל זרימות שטפוניות בנחל. כעבור כ-2.5 ק״מ של הליכה, ערוצו המרכזי של נחל עשוש פונה פעם נוספת בזווית של 90 מעלות לכיוון דרום-מערב. בגלל רוחבו של הערוץ, יש אפשרות לפספס את הפנייה.

בנקודת הפנייה, דרך מסומנת שחור יוצאת במעלה הנחל אל רמת המישר שמתפרשת משני צידיו של כביש 40. שביל ישראל ממשיך בכיוון דרום-מערב עם הסימון האדום.

ממשיכים ללכת עוד כ-1.5 ק״מ בדרך הג׳יפים בערוץ הרחב, שיוצרת מניפת יובלים של נחל עשוש – ומגיעים אל מעלה עשוש.

השביל והדרך פונים דרומה אל המעלה. חריצי צמיגים בקרקע ואולי גם שברי חלקים של רכב סביב מדרגות הסלע במעלה התלול, מעידים על האתגר שהוא מעמיד בפני הרכבים שעולים בו.

השביל עובר מראש המעלה דרומה, ומתקדם מרחק גדול בשטח חשוף. הצמחייה מורכבת בעיקר משיחים ובני שיח שצומחים בערוצים. פינת צל שתוכל להכיל קבוצה כמעט שאינה בנמצא.

אחרי כ-3.5 ק״מ של הליכה מגיעים לצומת דרכים. דרך מסומנת ירוק יוצאת מערבה לנחל צופר, ושביל ישראל ממשיך בכיוון דרום עם הסימון האדום.

כעבור כ-1.5 ק״מ נוספים, נראים בקרבת השביל עצי שיטה בודדים המאפשרים עצירה למנוחה בצל רחב.

מתקדמים עוד כשעה של הליכה רצופה עד לצומת השבילים הבאה, דרך מסומנת כחול פונה מערבה אל נחל זעף ורמת ברק. אחרי מרחק קצר ישנה צומת נוספת, ובה שביל ישראל פונה מזרחה אל חניון הלילה בנחל ברק, עם שביל מסומן ירוק. חניון הלילה נמצא 1.5 ק״מ מערבית לכביש 90.

כאן אפשר לבחור בין שני מסלולים:

הדרך הקצרה היא להתקדם עם הסימון הירוק אל חניון הלילה, מרחק של כ-2.5 ק״מ.

דרך מעט ארוכה יותר מובילה לאתר מיוחד – ובו בולבוסים דמויי צבים. כדי להגיע אליו, ממשיכים בכיוון דרום עם השביל המסומן אדום. אחרי הליכה של כחצי קילומטר, מימין לדרך, יש ריכוז של בולבוסים: משטח מלא בכיפות סלע דמויות צבי ענק.

מהבולבוסים אפשר לחזור צפונה לנקודה שבה השביל האדום פוגש את שביל ישראל. לחלופין, כדי לא לחזור באותה הדרך, אפשר להמשיך עם השביל האדום דרומה עד לצומת T – מפגש עם שביל ישראל במקטע 47 ועם דרך בסימון כחול שנכנסת לנחל ברק. בצומת פונים שמאלה עם הסימון הכחול ומתקדמים בכיוון צפון-מזרח אל חניון הלילה. תוספת ההליכה היא של כ-1.5 ק״מ.

נקודות עניין לאורך המסלול נחל עשוש. מעלה עשוש. בולבוסי ״צבים״.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל

🔰המדריך בעמוד זה הוא להולכים מצפון לדרום. מטיילים מדרום לצפון? עברו לכאן
למקטע הקודם ספיר – צוקים (46)
למקטע הבא נחל ברק – נחל ציחור (48)
מדריך שביל ישראל בנגב (מקטעים 37-56)
העמוד הראשי של שביל ישראל

🏡 המלצת לינה באזור בית ספר שדה חצבה

✏️ כתב: איציק בן דב, רכז סימון שבילים, החברה להגנת הטבע.

רוצים לשמור יחד על הטבע בנגב?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו