תוצאות חיפוש

שביל ישראל מצפון לדרום מקטע 48: נחל ברק - נחל ציחור

מקטע ארוך יחסית של שביל ישראל שעובר בשני קניונים ייחודיים: ורדית וברק, המשך המסלול עובר באחד הנחלים הרחבים והארוכים בארץ – נחל פארן.

🔰המדריך בעמוד זה הוא להולכים מצפון לדרום. מטיילים מדרום לצפון? עברו לכאן
למקטע הקודם צוקים – נחל ברק (47)
למקטע הבא נחל ציחור – צומת שיזפון (49)

📏 אורך המסלול כ-29 ק״מ.
עונה מומלצת סתיו, חורף, אביב.

🥾 אופי המסלול רוב המסלול הוא על דרכי עפר נוחות להליכה. המעבר בשני הקניונים בעזרת סולמות, מאחזי יד וחבלים. ייתכן שתידרש חציית גבים מלאים במים. המעבר בשני הקניונים אינו מחייב ויש להם מעקפים.

✅  נקודת התחלה (מצפון לדרום) חניון לילה נחל ברק (נמצא 1.5 ק״מ מערבית לכביש 90).
✅  נקודת סיום (מצפון לדרום) המפגש בין כביש 40 לנחל ציחור.
✅ אפשרויות קיצור ניתן לקצר את המקטע בכמה נקודות, ראו פירוט ב״חשוב לדעת״.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בנגב (מקטעים 37-56)
העמוד הראשי של שביל ישראל

🏡 המלצת לינה באזור בית ספר שדה חצבה

❗️חשוב לדעת

  • הכניסה לחניון הלילה בנחל ברק מתאימה לכל רכב. בחניון הלילה אין מים.
  • המקטע ארוך יחסית, מומלץ להתחיל את ההליכה בשעת בוקר מוקדמת.
  • ניתן לקצר את המסלול ולהתחיל את קטע ההליכה מערבית לחניון הלילה בנחל ברק. הכניסה לנחל ברק מתאימה לכל רכב, אך רק עד נקודה שבה הדרך משתבשת ומיקומה משתנה.
  • יש שתי אפשרויות נוספות לקיצור המקטע, הגישה לשתיהן עם רכב שטח: 1. לסיים בחניון היום ביציאה מקניון ורדית. 2. לסיים בחניון הלילה במפגש הנחלים פארן וציחור.
  • ישנם חורפים שבהם גבי המים בקניונים מלאים מים, ויש אפשרות לעקוף את שני הקניונים.
  • אין מקורות מים למילוי מי שתיה לאורך כל המסלול, עד צומת ציחור.
  • סמוך לנקודת הסיום, מעבר לכביש 40, יש חניון לילה. בחניון אין מקור מים.
מטיילים מטפסים באזור מדברי תלול. מקטע 44 בשביל ישראל
מקטע 47 בשביל ישראל. צילום: מרים בן דב

תיאור המסלול

יוצאים מחניון הלילה של נחל ברק, שנמצא 1.5 ק"מ מערבית לכביש הערבה.

פונים שמאלה לכיוון דרום-מערב על דרך עפר מסומנת כחול. הולכים בערוצו הרחב של נחל ברק בדרך אל קניון נחל ברק. בדרכינו נעבור בשתי צמתי דרכים, ושביל ישראל ימשיך ישר בשתיהן יחד עם הסימון הכחול.

במהלך הדרך, הנחל הרחב נסגר והקירות משני צדי הערוץ מתקרבים זה לזה. לצד הערוץ נראים יותר עצי שיטה ככל שמתקרבים לפתח הקניון. על העצי השיטה מטפס צמח עם פרחים אדומים ועלים רחבים – הרנוג השיטים.

ההרנוג אינו מטפס ״תמים״, והעץ משמש אותו לא רק בתור קיר טיפוס אלא גם כפונדקאי, ההרנוג הטפיל מחדיר את שורשיו אל ענפי העץ ומקבל מהם מים ומינרלים. ובכל זאת ההרנוג דואג במשהו גם בעצמו לצרכיו – את תהליך הפוטוסינתיזה שמספק לו את הסוכרים. עדות לכך הם עליו הירוקים והרחבים שצורתם אליפסה. הפרי הבשל אדום ובתוכו זרע עטוף בדבק. הדבק מאפשר את היצמדותו של הזרע לענפי העץ שלתוכם ינבטו שורשיו. ציפורים, בעיקר הצופית, מסייעות בהפצת הזרעים שנדבקים למקור או לרגל שלהן, או שעוברים דרך מערכת העיכול של הציפור.

סמוך לפתח הקניון של נחל ברק עוברים בצומת שבילים מסומנת למרגלות מדרגה בהירה בדופן הערוץ השמאלית, בנקודה שבה נחסם המעבר לרכב אל תוך הערוץ. השביל הירוק שעולה שמאלה הוא מעקף לקניון, שמתחבר להמשך שביל ישראל. הוא מטפס עד לראש קיר הקניון ושם פוגש שביל ישראל ואת הסימון הכחול לאחר היציאה מהקניון.

המעבר בקניון כולל טיפוס על סולמות, שימוש בחבלים ולעיתים גם שחייה. ממשיכים עם הערוץ אל שער הקניון, והקירות נסגרים לכדי מרחק של מטרים בודדים. מתקדמים אל הטיפוס במפלים ובמדרגות הסלע בעזרת חבלים וסולמות. בין המפלים יש גבים, ובשטפונות שעוברים בנחל הם מתמלאים. מבט כלפי מעלה מגלה את הפס הצר והיפה של השמים בין קירות הקניון,

בתום הקניון הקצר, השביל פונה בחדות שמאלה, יוצא אל מעל הנקיק והולך על שפתו – כך שאפשר לראות את הנקיק מלמעלה. אחרי הליכה קצרה, יש מפגש עם השביל המסומן ירוק שמגיע משמאל, שבו הולכים מי שהעדיפו לעקוף את הקניון.

ממשיכים דרומה אל המרחבים של רמת ברק. בדרך אל קניון ורדית, שביל ישראל מתקדם לסירוגין על דרך ג'יפים מסומנת אדום, ובקטעים קצרים ״חותך״ סיבובים של דרך הג׳יפים האדומה ומקצר את ההליכה בשבילים רגליים מסומנים כחול.

באחד המעברים משביל רגלי כחול אל דרך הג׳יפים האדומה – יש עצי שיטה ספורים בתוך ערוץ. זו הזדמנות לעצור ולנוח בצילו של אחד מהם.

בקטע הבא, כדאי נשים לב לנקודת תצפית יפה לדרום מזרח לכיוון מצוקי חידוד ונחל פארן.

כמה דקות של הליכה אחרי עצי השיטה, הנקודה שבה השביל הרגלי חוצה את דרך הג'יפים, מגיעים להסתעפות שבילים. שביל מסומן ירוק יורד שמאלה – ומציע מעקף לקניון ורדית. מי שבוחרים במעקף, הולכים בשביל בסימון הירוק בירידה קצרה ואז מתחברים שוב אל שביל ישראל אחרי צאתו מהקניון.

מי שבוחרים לעבור דרך הקניון היפה ומרשים, שבו קירות הנקיק נישאים לגובה של כמה עשרות מטרים, יעברו במסלול הכולל סולמות וחבלים, ויתכן שתידרש גם חציית גבים מלאים במים. עולים לכניסה לקניון עם שביל ישראל והסימון הכחול. חוצים קו רכס נמוך ויורדים מצידו השני אל ערוצו של נחל ורדית. הירידה בקניון אתגרית וכוללת שישה מפלים.

ביציאה מהקניון פוגשים את השביל הירוק שבו הולכים מי שעקפו את הקניון. הערוץ של נחל ורדית מתרחב ואחרי מרחק קצר עובר בנקודת חנייה לרכבי שטח.

מהחניה ממשיכים על דרך הג'יפים אל ערוצו הרחב של נחל פארן. מימין ניצב קיר המצוק של מצוקי חדוד, קו המצוקים בין ערוץ נחל פארן לרמת ברק. הולכים כ-5 ק״מ בערוצו של נחל פארן.

הפארן הוא הנחל האכזב הארוך ביותר בארץ. אגן הניקוז שלו, שצורתו קשתית, מתפרש על שטח עצום של כמעט 4,000 קמ״ר שמחציתם מעבר לגבול עם מצרים. הכיוון הכללי של הערוץ המרכזי הוא ממזרח למערב. מעבר לגבול עם מצרים, ערוץ הנחל ממשיך במניפה ארוכה דרומה שראשה כ-20 ק״מ מערבית לטאבה. במוצאו הדרומי, הפארן חולק קו פרשת מים עם נחלים קצרים שזורמים למפרץ אילת. בתוך סיני. הגבול הצפוני של אגן הניקוז מגיע עד שפת מכתש רמון, בין הר עודד למעבר ערוד בצחדו המערבי של מכתש רמון.

סדרי הגודל של המים העוברים בו עצומים: בשיטפון בחורף 2004 הגיעה הספיקה ל-1,280 מ"ק לשנייה. לשם השוואה, הספיקה הממוצעת בנהר הירדן העליון היא 16 מ"ק לשנייה. שמו הערבי ואדי ג'ירפי, שפרושו "הגורף", ואת השם העברי הוא קיבל על פי השם התנכ״י, מקום שבתו של ישמעאל ותחנה בנדודיהם של בני ישראל במדבר.

שביל ישראל עובר בדרך הנצמדת לדופן הגדה הדרומית של הנחל. במפגש עם נחל ציחור, יובל של נחל פארן שמגיע מדרום, השביל עוזב את נחל פארן ופונה דרומה לציחור.

לצד מפגש הנחלים ישנו חניון לילה מוכרז, נקודת סיום אפשרית למי שערוך לכך. חשוב לדעת שאין מקור מים בחניון. דרך מסומנת שחור ממשיכה מכאן מערבה עד כביש 40 באזור המישר, מרחק של כ-7 ק״מ.

שביל ישראל פונה דרומה בערוץ של נחל ציחור, וממשיך עם דרך מסומנת כחול לאורך של כ-5 ק״מ, עד לכביש 40 מערבית לצומת ציחור,

מעבר לכביש 40, לצד דרך מסומנת אדום שיוצאת מהכביש בכיוון דרום-מערב, ישנו חניון לילה מוכרז (בחניון אין מקור מים).

נקודות עניין לאורך המסלול קניון ברק. רמת ברק. קניון ורדית. נחל פארן ונחל ציחור.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל

🔰המדריך בעמוד זה הוא להולכים מצפון לדרום. מטיילים מדרום לצפון? עברו לכאן
למקטע הקודם צוקים – נחל ברק (47)
למקטע הבא נחל ציחור – צומת שיזפון (49)
מדריך שביל ישראל בנגב (מקטעים 37-56)
העמוד הראשי של שביל ישראל

🏡 המלצת לינה באזור בית ספר שדה חצבה

✏️ כתב: איציק בן דב, רכז סימון שבילים, החברה להגנת הטבע.

רוצים לשמור יחד על הטבע בנגב?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו