תוצאות חיפוש

שביל ישראל מצפון לדרום מקטע 44: נחל גוונים - גב חולית

המקטע של שביל ישראל מתקדם ממכתש רמון לערבה, ללא מעבר ליד כביש, יישוב או אפילו עמוד חשמל. יחד עם מקטע 45 של שביל ישראל, זהו מסלול עם חוויה מדברית עוצמתית יותר מבכל קטע אחר של השביל – עם נופי מדבר, חי צומח ודומם מדברי.

🔰המדריך בעמוד זה הוא להולכים מצפון לדרום. מטיילים מדרום לצפון? עברו לכאן
למקטע הקודם מצפה רמון – נחל גוונים (43)
למקטע הבא גב חולית – ספיר (45)

📏 אורך המסלול כ-20 ק"מ.
עונה מומלצת חורף, אביב.

🥾 אופי המסלול כמה עליות ולכל אחת מהן ירידה בצידה השני… קטעי הליכה על קווי רכס צרים. הליכה בואדיות צרים ורחבים לחילופין

✅ נקודת התחלה (מצפון לדרום) חניון הלילה בנחל גוונים.
✅ נקודת סיום (מצפון לדרום) חניון הלילה בגב חולית.
🚌 אין נגישות לתחבורה ציבורית.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בנגב (מקטעים 37-56)
העמוד הראשי של שביל ישראל

🏡 המלצת לינה באזור בית ספר שדה הר הנגב

❗️חשוב לדעת

  • הכניסה לחניון הלילה בגב חולית עם רכב שטח. חשוב מאוד לתאם הטמנת מים.
  • בחניון הלילה אין מקור מים לשתייה. מי שתייה וחניון מסודר יש בחניון בארות, כ-3 ק"מ על דרך נוחה מחניון נחל גוונים.
  • אחרי שטפונות, ייתכן צורך לעבור במים בפרסת נקרות.
  • הקליטה הסלולרית באזור בעייתית.
אזור חולי עם עצים ושיחים. מקטע 42 בשביל ישראל
מקטע 45 בשביל ישראל. צילום: מרים בן דב

תיאור המסלול

מחניון הלילה בנחל גוונים פונים דרומה על ציר הנפט, עם הסימון השחור. עולים אל האוכף שדרכו קו הנפט נכנס למכתש רמון מכיוון דרום.

מהאוכף עולים שמאלה, לכיוון מזרח, עם סימון ירוק, ומטפסים על הר סהרונים. הר סהרונים הוא קטע מקירו הדרומי של המכתש. יש לו צורה מוארכת וצרה והמסלול מתקדם לאורכו, קרוב לקו הרכס – ומעניק תחושה של הליכה בקצהו של קיר.

אפשר להבחין בנטייה האופיינית של השכבות שבונות את ההר. כאשר מביטים שמאלה, פנימה לתוך המכתש, רואים את גבעת געש, מעלה מחמל, הר ארדון, וגם את הפגיעה בנוף שיוצר קו צינור הנפט לרוחבו של המכתש ובאופן בולט בעלייה אל מחוץ למכתש בקרבת מעלה מחמל.

בנקודה שבה השביל הירוק פונה שמאלה ויורד לעין סהרונים, שביל ישראל ממשיך עם שביל מסומן שחור על קו הרכס ופונה ימינה, לקראת הירידה לנחל רמון. בנקודה זו אפשר להבחין בקו הרקיע בהר ארדון, ולפניו בקו אחד בכתם ירוק של צמחייה וגבעה חרוטית כהה. הכתם הירוק הוא עין סהרונים – מעיין קטן בנחל רמון שסביבו צמחיית מים. הגבעה החרוטית מכונה אכן גבעת חרוט.

במהלך הירידה מהר סהרונים, נראה לפנים קיר בנוי שכבות, שבתחתיתו עובר נחל רמון. זהו ״שער רמון״ – הנקודה שדרכה פורץ נחל רמון אל מחוץ למכתש דרך קיר המכתש. בשער המכתש זורמים המים שנחל רמון מנקז מרוב שטחו של המכתש, ואיתם אבנים סלעים וחול תוצרי הבליה שהמים גרפו. בצאתו מהמכתש, נחל רמון נשפך לנחל נקרות, שאליו מתנקזים מי הנגר מכל שטח המכתש. בדרכו של נחל נקרות לערבה, יתנקזו אליו גם הנחלים ארדון, חרירים, מעוק וקמאי – שמנקזים את שאר שטחו של המכתש (בקעת ארדון).

בסיום הירידה מהר סהרונים וכעבור הליכה קצרה בנחל רמון עם כיוון זרימת המים, מתחברים לערוצו הרחב של נחל נקרות שמגיע מימין. ממשיכים במורד נחל נקרות שמאלה, לכיוון ״פרסת נקרות״, יחד עם שביל מסומן כחול. פרסת נקרות הוא הכינוי לפיתול גדול שעושה נחל נקרות. לקראת השלמת הפיתול, ערוץ הנקרות נכנס למעוק קצר – מעבר צר בין קירות סלע בהיר. בחורפים ברוכים מתמלאים הגבים שבתוך המעוק מים והמעבר דרך המעוק נעשה ב״רטוב״. שביל ישראל עוקף את המעוק מדרום ומבטיח מעבר נוח ויבש. במרבית הימים גם המעבר במעוק עם השביל בסימון כחול יהיה יבש.

עוברים ליד מערה שחתרו מי השטפונות בקיר הגדה הימנית – שמכונה מערת נקרות. זהו מקום מוצל ונעים לעצירה ומנוחה. מכאן, מרחק הליכה קצר ל״מפער נקרות״ – הגבעות הנמוכות שמשמאלנו שיוצרות פער – מרווח ברצף של הקיר הדרומי של המכתש. לכאן זורמים מתוך המכתש הנחלים ארדון וחרירים שמנקזים את שיטחה המערבי של בקעת ארדון – ומתנקזים אל נחל נקרות.

במפגש הנחלים, נחל נקרות פונה בזווית חדה דרומה ונכנס לקניון. עוברים בצומת שבילים, שבה דרך מסומנת אדום שמגיעה מתוך המכתש (מעלה דקלים) ממשיכה במורד נחל נקרות דרומה. אחרי הצומת, שביל ישראל ממשיך מרחק קצר מזרחה במעלה נחל ארדון, עם דרך מסומנת שחור. מולנו מתנשאת כרבולת חררים – פסגה בולטת, משוננת בראשה.

השביל פונה מזרחה עם סימון כחול, ועובר לצד עץ שיטה גדול – נקודת הפסקה אפשרית. מכאן השביל עולה בערוץ שמסובב את כרבולת חררים מדרום וממזרח. השביל מגיע לאוכף ופונה מערבה, וממשיך לעלות לקו הרכס.

על קו הרכס, נפתח מולנו המראה הצבעוני ומלא ההוד של בקעת ארדון ומזרח המכתש. אפשר להבחין בבקעת ארדון בקווים כהים ישרים, המכונים דייקים. זו מגמה שחדרה אל קווי סידוק בסלע, התקררה והתגבשה בצורה אנכית.

אחרי ההליכה על קו הרכס, השביל מתעקל מזרחה, אל הירידה לכיוון נחל מעוק. בין השלוחה שבה יורדים לבין הרכס משמאל (שבו יש שכבות נטויות) – עובר נחל מעוק. נחל מעוק יוצא מהמכתש דרך ״מפער מעוק״ וזורם אל נחל נקרות. בסיום הירידה מגיעים לערוץ הנחל, שם אפשר ליהנות מהפסקה בצל אחד מעצי השיטה.

יחד עם יובל של נחל מעוק, השביל עולה מעברו הצפוני של הנחל אל אוכף בפרשת המים שבין נחל מעוק לנחל גלד. מהאוכף יורדים אל נחל גלד, ועוקפים במורד הערוץ שני מפלים. אחרי המפל השני, סמוך לעץ שיטה, מומלץ לעצור ולהפנות את המבט לאחור. על דופן הערוץ נראות שכבות סלע מקופלות, המזכירות פרוסה של עוגת שמרים. האירועים הגיאולוגיים הדרמטיים שקרו במכתש רמון וסביבתו יצרו שברים וקימוטים שמתגלים גם בתופעה המקומית והייחודית הזו.

ממשיכים ללכת במורד הערוץ עד למפגש ערוצים קרוב, מומלץ לפנות שמאלה ליובל של נחל גלד. במעלה היובל, לאחר הליכה קצרה, מגיעים לעין גלד – מעיין קטן, וליתר דיוק תמילה, כלומר כיס קרקע בערוץ שמחזיק מים תקופה ארוכה, ואל המים ניתן להגיע על ידי חפירה בקרקע. התמילה נמצאת למרגלות מפל קטן, שמימין לו צומח עץ שיטה, צמחייה ירוקה למרגלות המפל מעידה על אזור לח עם מעט מים בקרקע.

חוזרים על עקבותינו לנחל גלד, והולכים בערוץ עד לראש פרסה גדולה המשותפת לשני מפלים של שני נחלים, גלד וקמאי. השביל מוביל ימינה לירידה דרך מעבר חצוב אל הערוץ הרחב למרגלות הפרסה.

סעיף קצר של השביל בסימון כחול מוביל שמאלה אל גב למרגלות המפל של נחל גלד שמכונה ״גב חולית״. חולית הוא שם קודם של הנחל, לפני שינוי שבו עודכנו שמות נחלים נוספים בסביבה. אפשר לגשת אל הגב ולחזור באותו שביל. ממול נראה המפל הנוסף של נחל קמאי, שלמרגלותיו כמה סלעים גדולים.

הולכים במורד הערוץ הרחב של נחל קמאי למשך דקות אחדות אל חניון הלילה גב חולית שנמצא משמאל למפגש של נחל קמאי עם נחל נקרות.

נקודות עניין לאורך המסלול הר סהרונים. שער רמון. פרסת נקרות. כרבולת חרירים. נחל גלד. גב חולית.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל

🔰המדריך בעמוד זה הוא להולכים מצפון לדרום. מטיילים מדרום לצפון? עברו לכאן
למקטע הקודם מצפה רמון – נחל גוונים (43)
למקטע הבא גב חולית – ספיר (45)
מדריך שביל ישראל בנגב (מקטעים 36-55)
העמוד הראשי של שביל ישראל

🏡 המלצת לינה באזור בית ספר שדה הר הנגב

✏️ כתב: איציק בן דב, רכז סימון שבילים, החברה להגנת הטבע.

רוצים לשמור יחד על הטבע בנגב?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו