תוצאות חיפוש

המשפחה שעברה לגור
ליד עמוד חשמל
כדי לשמור על הטבע

יפתח כרמלי

שמחנו לשמוע שעמודי החשמל שכיערו את הנוף הטבעי והמיוחד של מכתש רמון – יוסרו.

ואיך הגענו לרגע המשמח הזה? הכל התחיל במאבק של החברה להגנת הטבע, ובמשפחה אחת נועזת ממצפה רמון שפשוט עברה לגור ליד עמודי החשמל – והודיעה שמכאן הם לא זזים עד שיסירו את העמודים.

עמודי החשמל במכתש רמון. צילום: דב גרינבלט

עכשיו כשהגשם לא מפסיק בחוץ, רובנו רק היינו רוצים להישאר בבית, רצוי מתחת לפוך, רצוי בליווי משקה חם לבחירתכם.

אבל לפני שנה, בשיא החורף, אפרת קדם ממצפה רמון לקחה את בן הזוג והילדים – ועברה לגור באוהל במכתש רמון, בשיא הקור המדברי.

הסיבה? מחאה נגד עמודי החשמל שהוצבו במכתש וכיערו את נוף המדבר היפהפה.

נראה שזה עבד להם – לשמחת כולנו. השבוע אישרה הוועדה לתשתיות לאומיות את התוכנית להטמנת קו החשמל באדמה במקום מעליה. כלומר, לאחר שיינתן אישור מהממשלה, יוסרו עמודי החשמל – והנוף היפהפה של מכתש רמון ישוב להיות נקי מעמודי חשמל שמסתירים ומשבשים את הטבע המיוחד שלו.

יום אחד הופיעו העמודים

בואו נתחיל מההתחלה.

לפני כשש שנים התחילו עבודות על קו חשמל במכתש רמון – קו לאספקת חשמל לדרום הארץ. התוכנית, על פניו, הייתה להטמין את תשתיות החשמל באדמה וכך לא לפגוע בנוף הטבעי של המכתש. למרות זאת, לאורך 2.5 קילומטרים במכתש, הוצבו יום בהיר אחד בינואר 2021 – עמודי חשמל עצומים בגודלם שמכערים את נופי החול הייחודיים של האזור הדרומי.

אפרת קדם, תושבת מצפה רמון: "זו הייתה תחושה מלחיצה, מסוג הדברים שאומרים לך עליהם 'אין סיכוי. זה גמור'. אבל החלטנו לרדת למכתש ולהקים שם מאהל"

אפרת קדם, תושבת מצפה רמון, במאהל המחאה במכתש. צילום: אירוס חיון

"זו הייתה תחושה מלחיצה", נזכרת קדם, "הייתה הרגשה שזה מסוג הדברים שיגידו לך עליו 'זהו, זה גמור'. כשהתחלנו כולם אמרו לנו 'אתם מדהימים שירדתם לפה, אבל זה לא יקרה. אין לכם סיכוי'. אני חשבתי שאם לא נהיה שם, בשטח, כדי לעצור את העבודות – לא נצליח להזיז שום דבר".

ותוך זמן קצר האומץ לצאת למאבק הוכיח את עצמו – והמחאה תפסה תאוצה, כולל דף פייסבוק, דיווחים בתקשורת, וקהילה שהתגבשה סביב המאבק: "אנשים שלחו לנו אוכל ממסעדות, היו פעילויות קהילתיות במאהל, כשהיינו צריכים לעלות קצת הביתה אנשים הגיעו כדי להחליף אותנו – הייתה מעטפת מטורפת של הקהילה", קדם מספרת.

החברה להגנת הטבע יחד עם התושבים

החברה להגנת הטבע עמדה לצד המאבק מראשיתו – בדרישה שגם 2.5 הקילומטרים שלאורכם הוקמו עמודי חשמל יעברו מתחת לאדמה.

לשמחת תושבי מצפה רמון והארגונים המוחים, שר האנרגיה דאז, יובל שטייניץ, הבטיח שיתמוך בהטמנת החשמל באדמה.

"זה היה מאוד מהיר", מסביר שי טחנאי, רכז שמירת טבע באזור הדרום של החברה להגנת הטבע. "תוך שנה פחות או יותר המחאה יצאה לדרך, השר שטייניץ לקח אחריות על הסיפור, זה הגיע לוועדה לתשתיות לאומיות, וזהו".

את ההצלחה המהירה הוא מייחס לנחישות תושבי מצפה רמון, כמו קדם ואחרים: "אלו היו התושבים שגייסו את אנשי הרשויות, גם של מצפה רמון וגם של רמת הנגב, את הגופים הסביבתיים, אותנו ואת רשות הטבע והגנים – זה באמת הפתיע אותנו לטובה".

המחאה ליד עמודי החשמל במכתש רמון. צילום: מתוך דף הפייסבוק "מחאת העמודים - מכתש רמון"

עוד צעד בדרך

"מכתש רמון הוא נכס לאומי, בגללו עברתי למצפה רמון", קדם מודה. "יש המון אנשים שנמשכים לאזור הזה, במיוחד בתקופת הקורונה, כשאנשים רצו קצת אוויר".

אז מה קורה עכשיו? כאמור, השבוע היה עוד צעד חשוב בדרך להסרת העמודים, אבל אנחנו – ותושבי מצפה רמון – מחכים לביצוע ולתמונה הסופית. "אנחנו מברכים על ההחלטה, אבל אנחנו עוד כאן, ונשארים עירניים כדי לוודא שזה יקרה", אומרת קדם.

רוצות לשמור על מכתש רמון?

בואו להיות חברות להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו