תוצאות חיפוש

השבוע יש לכם הזדמנות להכיר את חיות הבר ולשמור עליהן

מערכת החברה להגנת הטבע

ביום ראשון, 3.3.24, נציין בכל העולם, וגם בישראל, את היום למען חיות הבר – שלצערנו רבות מהן נתונות לאיומים גוברים. במהלך כל השבוע תוכלו להצטרף לפעילויות בשטח, למערכי שיעור בבתי הספר, לסדנאות ולהרצאות אונליין – כדי להכיר טוב יותר את הצבי, הדורבן, הנשר והיעל, וללמוד מה אפשר לעשות עבורן. כל הפרטים בכתבה >>

צבי בגולן. צילום: לירון שפירא
צבי בגולן. צילום: לירון שפירא

ישראל הקטנה היא מעצמה של חיות בר. בזכות המיקום שלנו באחת הצמתים המרכזיים בעולם: בין 3 יבשות, 4 סביבות צמחייה ו-5 אזורי אקלים. בזכות המיקום המיוחד שלנו, זכינו לשפע נדיר של חיות בר. 

אם נצא למסע בין הגליל לנגב, יחלפו לידנו חיות מסביבה טרופית, מהסהרה, מהרי אסיה וכמובן מאזור הים התיכון. חלקן נדירות – כאלה שלא נמצאות בשום מקום בעולם. כן, כן, קראתם נכון. ישנם עשרות מינים של יונקים, דגים ודו-חיים שיש רק אצלנו.למשל, יש צבי שחי רק בארץ, נחש צפע שזוחל רק בחרמון וצפרדע עם השם הבלתי נשכח, עגולשון שחור גחון, שמקפצת רק בעמק החולה.

אבל אנחנו גורמים לסיכונים קיומיים עבור חיות הבר, לעיתים מחוסר מודעות ולעיתים במזיד, כמו ציד פרוע והרעלות קטלניות. חיות הבר לא יכולות לשרוד בלי מרחבים פתוחים ואיכותיים, אבל ישראל הופכת צפופה יותר ויותר – ולא משאירה לחיות אדמה לדרוך עליה ואוויר לנשום. אם לא נמהר להציל את חיות הבר מפני האיומים הקטלניים עליהן – הילדים שלנו יכולו לראות אותן בגן החיות או בתמונות בלבד.

פלמינגו בעמק יזרעאל
פלמינגו בעמק יזרעאל. צילום: לירון שפירא

ביום ראשון יצוין היום העולמי למען חיות הבר – 3.3.24 – שהוכרז על ידי האו״ם במטרה להעלות את המודעות לצורך להגן על חיות הבר ומצוין ברחבי העולם מדי שנה.

במהלך השבוע יתקיימו פעילויות מרתקות שנועדו לקרב בין בני האדם – לחיות הבר. הפעילויות מיועדות למורים, לתלמידים ולציבור הרחב, וכוללות סיורים בשטח, מערכי שיעורים, סדנאות והרצאות אונליין (לפרטים נוספים).

השבוע למען חיות הבר הוא פרי יוזמה של הקואליציה למען חיות הבר, שהחברה להגנת הטבע היא בין השותפים המובילים בה. הקואליציה הוקמה לפני שנתיים במטרה לשנות את המצב ולקדם את ההגנה על חיות הבר בישראל, בתור גוף מקצועי להפצה של מידע ולבנייה של כוח ציבורי למען הנושא. היוזמה החדשה נוצרה בזכות הרחבת שיתוף הפעולה בין הקואליציה למען חיות הבר לבין משרד החינוך, רשות הטבע והגנים, פורום רכזי חינוך ברשויות המקומיות והמוזיאון לטבע.

חלק מרכזי בפעילות הוא ״אמנת הילדים והילדות למען חיות הבר״, המעגנת את זכותן הבסיסית של חיות הבר לחיות את חייהן בסביבת החיים שלהן וקוראת להגן עליהן הן לטובתן והן לטובת האדם (לחתימה על אמנת הילדים).

🦌לאתר הפעילויות ליום חיות הבר

🦌 לחתימה על אמנת הילדים והילדות למען חיות הבר

🦌 למסע אינטראקטיבי עם אריה הדורבן – איך מצילים את חיות הבר מערימות הזבל

🦌למערכי שיעור על חיות הבר בסכנת הכחדה

 

צבאים בנחל זמרי בירושלים
צבאים בשלג בנחל זמרי, ירושלים. צילום: יעקב בן-בונן

רוצים גם לשמור על חיות הבר וגם לקבל טיולים בחינם?

בואו להיות חברים של הטבע

הצטרפו עכשיו