תוצאות חיפוש

הצוללן הפסיפי: האורח מאלסקה שתועד בפעם הראשונה באילת

מערכת החברה להגנת הטבע

מיהו הצוללן שעף אלינו כל הדרך מצפון כדור הארץ, למה הוא נקרא כך – ולמה בחברה להגנת הטבע חוששים שהאתר שמשך אותו אלינו ייהרס בשנים הבאות? כל הפרטים בכתבה.

צוללן פסיפי באילת
צוללן פסיפי באילת. צילום: יואב פרלמן

ממש בסופה של שנת 2023 קיבלו צפריות וצפרי ישראל בשורה משמחת ונדרשת בימים קשים אלה: אורח נדיר במיוחד הגיע לאילת מאלסקה – הצוללן הפסיפי.

הצוללנים הם קבוצה של עופות שמבלים את מרבית חייהם בלב ים. בעבר היו תצפיות בודדות בצוללנים בישראל, וזוהי התצפית הראשונה בתת-המין הזה, שדוגר בצפון האוקיינוס השקט, בצפון מערב אמריקה הצפונית ובצפון מזרח אסיה. שמם ניתן להם נקראים כך בשל כישורי הצלילה המיוחדים שלהם, המאפשרים להם לשחות במהירות ולשהות זמן רב מתחת למים, כדי ללכוד את מזונם – דגים וסרטנים.

צוללן פסיפי באילת. צילום: יואב פרלמן

צילום סרטון: יואב פרלמן

תצפית ראשונה בישראל

הציפור המיוחדת נמצאה בלגונת השלום באילת על ידי משה נאמן, מתנדב צעיר מהתחנה לחקר ציפורי ירושלים ע"ש נילי ודוד של החברה להגנת הטבע. לשם הגיע לאילת על מנת לקחת חלק באירוע קהילתי שנערך לטובת כ-300 מפונים ומפונות מהעיר שדרות ואורגן על ידי החברה להגנת הטבע ומרכז הצפרות אילת.

בעקבותיו, הגיע אל האתר ד"ר יואב פרלמן, מנהל מרכז הצפרות הישראלי בחברה להגנת הטבע – ולהפתעתו, זיהה כי הצוללן לא נראה כמו שני מיני הצוללן שנצפו קודם לכן בישראל – צוללן שחור-גרון או אדום-גרון. לאחר ההודעה הראשונית מהשטח, הגיעו אל לגונת השלום עשרות צפרים וצפריות, תחילה מאילת והאזור ובהמשך מכל חלקי הארץ, כדי לצפות באורח המיוחד.

״זו התצפית הראשונה בישראל ובמזרח התיכון כולו״ מספר פרלמן בהתרגשות. ״כל מיני הצוללנים נדירים מאוד בישראל, עם תצפיות ספורות, ומרגש מאוד למצוא מין חדש לישראל״. בהתייחסות לתחושתיו בימים אלה, פרלמן הוסיף: ״התצפית בצוללן, ובכלל היציאה לשטח לראות ציפורים, הם בשבילי כלי לריפוי ולהחלמה. אני ממליץ לכולנו לצאת אל הטבע הישראלי, לשמור עליו וליהנות ממה שהוא יכול לתת לנו".

פלמינגו בפארק הצפרות באילת
פלמינגו בפארק הצפרות באילת. צילום: נועם וייס

איך שומרים על בירת הצפרות

לאורך מרבית השנה, הצוללנים השונים נמצאים בלב ים. רק בחודשים ספורים הם מגיעים לקנן באגמים בחוג הקוטב הצפוני.

נועם וייס, מנהל מרכז הצפרות אילת של החברה להגנת הטבע, מספר כי ״אילת הייתה ונותרה בירת הצפרות של ישראל. השילוב של המדבר, הים ובתי גידול עשירים, מושכים אליה מגוון גדול מאוד של מיני ציפורים, חלקן נדירות מאוד. לגונת השלום של אילת היא אחד מבתי גידול קסומים אלו. בימים רגילים ניזונים משפע הדגים כאן שחפים ממנים רבים לצד קורמורנים, וזהו האתר היחיד בישראל בו קיננה השחפית הכספית, שגם היא ניזונה מדגים. בשנתיים האחרונות מגיע אל הלגונה דולפין מגובנן, יונק ימי נדיר מאוד", מסביר וייס.

אבל חגיגת הטבע והצפרות הזו עלולה להיקטע: "לצערנו, הלגונה הקסומה של אילת תהפוך בתוך שנים ספורות לאתר תיירות ומלונאות והציפורים יצטרכו לחפש כנראה מקום אחר. החברה להגנת הטבע ומרכז הצפרות אילת עובדים על חלופות בצורת מיזמים יצירתיים שונים כדי לאפשר לאילת להישאר מגנט לציפורים הנודדות ולרכז תיירות טבע וצפרות משגשגת", מסכם וייס.

לגונת השלום היא רק אחד ממרחבי הטבע הקסומים של אילת. מרכז הצפרות בעיר שומר ומפתח בעזרת הציבור ושותפים רבים אחרים מרחבים ייחודיים נוספים:

🕊️ יחד עם מפעל המלח של אילת "מלח הארץ", נוצרו הבריכות שמושכות אליהן כ-1,000 פלמינגו שהפכו לאטרקציה שמושכת מבקרים רבים.

🕊️ מאגר המים המושבים, המנוהל ע"י תאגיד המים "עין נטפים", עובר שיפור משמעותי לטובת העופות בעזרת הקרן לשטחים פתוחים ורשות ניקוז ערבה,

🕊️ בנוסף, קיבוץ נאות סמדר עסוק בסיוע המשרד להגנת הסביבה והחברה להגנת הטבע בהסרת מפגעים וניצול הזדמנויות להפוך את שטחי הקיבוץ לידידותיים יותר לציפורים הנודדות. וישנם עוד מיזמים שונים לטובת הציפורים בשיתוף תאגיד התיירות העירוני, קק"ל וחיל הים פזורים ברחבי העיר, שבראשם פארק הצפרות.

פעילות הפוגה בים סוף, אילת למפוני עוטף עזה
פעילות באילת למפונים מעוטף עזה. צילום: החברה להגנת הטבע

רוצות לשמור על הטבע 24/7 ולקבל טיולים בחינם ועוד הטבות?

בואו להיות חברות של הטבע

הצטרפו עכשיו