תוצאות חיפוש

כחולות-לבנות ואוהבות מים: ציפורי השיר שהגיעו לישראל

מערכת החברה להגנת הטבע

הסתיו בעיצומו ואחת הציפורים המרהיבות שנודדות אלינו לישראל מדי שנה נחתה כאן אחרי מסעה מהחוג הארקטי: ציפור השיר כחול החזה, שמתייחדת בצבעים כחול-לבן ואדום-שחור. בימים האחרונים, ציפורים רבות של כחול חזה נצפו ותועדו בפארק עמק הצבאים בירושלים. הסיפור המלא והתמונות בכתבה

ציפור כחול חזה ופרח חלמונית בעמק הצבאים בירושלים
ציפור כחול חזה ופרח חלמונית בעמק הצבאים בירושלים. צילום: אריה טננבאום

איזו מין ציפור היא כחול החזה?

1. כחול החזה אוהב לחיות בסביבות עתירות מים (בתי גידול לחים). איזור הקינון שלו הוא החוג הארקטי, בערוצונים עם צפצפות ארקטיות ובסבך של טחבים.

2. בגמר עונת הקינון, בסתיו, כחול החזה נודד דרומה, למזרח התיכון, וישראל היא יעד מבוקש במיוחד עבורו. הם ניזונים מחרקים קטנים ומגיעים אלינו בסתיו, כיוון שהחורף אצלנו יחסית רגוע והם יכולים להעביר את העונה הזו בשלווה ולאגור אנרגיה לקראת הנדידה צפונה, חזרה לחוג הארקטי.

3. לזכרים של כחול החזה יש סינר כחול בוהק בגרון ובחזה, עטור מצידו התחתון בענק שחור, לבן וערמוני. במרכז הסינר הכחול כתם עגול שצבעו משתנה בין תתי המין השונים – לבן, אדום או כחול. הנקבות דהויות יחסית והסינר שלהן מורכב מרצף נקודות שחורות על רקע לבן. כחולי החזה ניחנים בזנב זקור בצבע כתום עם סימונים שחורים יפים, יש להם רגליים ארוכות והם מטיילים הרבה על הקרקע.

4. אל תתבלבלו: כחול החזה הוא קרוב של אדום החזה, שגם הוא מגיע אלינו בנובמבר במספרים גדולים. ״אולם כחול החזה נחשב לביישן יותר״, מספר עמיר בלבן, מנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע וממקימי עמק הצבאים. את כחולי החזה אפשר למצוא בסביבות רבות של מים בישראל (בתי גידול לחים), אבל זו שאלה אם תהנו לשמוע אותם, מסביר בלבן:  כחולי חזה משמיעים טרטורים, בניגוד לאדום החזה בעל השירה המיוחדת והיפייפיה".

להרשמה למגוון טיולים ופעילויות טבע בחינם
צבי שותה מים בעמק הצבאים
צבי שותה מים בעמק הצבאים. צילום: לירון שפירא

ברווזים, מים וציפורים בעמק הצבאים

״כחולי החזה מצאו בית מושלם בפארק הצבאים, בזכות בתי הגידול הלחים המתפקדים במום ומערכת המים במקום שמנצלת את המים שזורמים על פני הקרקע בעיר והופכת אותו מ׳נאחס לנכס׳״, מספרת אמנדה לינד, מנהלת הפארק מטעם החברה להגנת הטבע.

"כחולי החזה הראשונים מגיעים באוקטובר והשיא הוא ממש עכשיו. אפשר לראות אותם בכל שבילי הפארק. אם תפגשו בנקבות, אל תתאכזבו, כי לרוב הצבעים שלהן דהויים יותר מאלה של הזכרים. וכולם מוזמנים לצפות בעוד מראות ייחודיים בפארק. בעקבות הגשם הגדול שהיה בימים האחרונים, האגם הגדול בעמק התמלא במים ומושך אליו ברווזים מסוגים שונים וציפורים נוספות", היא מוסיפה.

עמק הצבאים נמצא בליבה של ירושלים ומתפרש על 250 דונם בין השכונות קטמונים, גבעת מרדכי והולילנד. הוא הוקם אחרי מאבק ציבורי חסר תקדים נגד הקמת שכונה במקום. הפארק פתוח לציבור כל ימות השבוע ללא תשלום, מונגש לאנשים עם מוגבלויות וניתן לראות בו באופן חופשי צבאים, ציפורים, צבים, עופות מים, זוחלים ובעלי חיים נוספים.

מטיילים בחינם

בעיקר עכשיו בימים הקשים האלה, כדאי לצאת לטייל בטבע, לזכות ברגעים של שלווה וגם לחזק את החוסן הנפשי. בחברה להגנת הטבע מזמינים אתכם לקחת אוויר ולצאת לכמה שעות של הפוגה בטיולים ופעילויות בחינם ברחבי הארץ.

דן אלון, מנכ"ל החברה להגנת הטבע: "במיוחד בימים אלה, אנחנו מזמינים את הציבור הישראלי, לנשום קצת שפיות, ליהנות מכמה שעות של טבע, של פריחה, של נופים, של ציפורים, על ידי חיבור לטבע הישראלי. הטבע מחזיר את כולנו לשפיות, כמה שעות בטבע, מכניסות לנו אוויר לריאות ולכן חשוב לצאת לטבע, בעיקר עכשיו".

להרשמה למגוון טיולים ופעילויות טבע בחינם
ציפור כחול חזה בעמק הצבאים בירושלים
ציפור כחול חזה בעמק הצבאים בירושלים. צילום: אבנר רינות

רוצים לשמור על הטבע 24/7?

בואו להיות חברים של הטבע

הצטרפו עכשיו