תוצאות חיפוש

צפו בתמונות: הציפור הנדירה שביקרה בישראל - וזכתה בתואר ציפור השנה

מערכת החברה להגנת הטבע

המלחמה הקשה מרחיקה אותנו מפעילויות וחוויות רבות, וגם צפרים רבים ויתרו על צפייה בציפורים. ובכל זאת, בשנה החולפת היו חודשים רבים שבהם התקיימה פעילות צפרות, עם ציפורים נדירות שנצפו בים התיכון, בים האדום ואפילו במזבלה. בכתבה תמצאו את התמונות והסיפורים על הציפורים הכי יפות ומיוחדות שהגיעו לארץ – והציפור שזכתה, בתחרות צמודה, בתואר ציפור השנה: דוחל שחור

נחליאלי המסכה בציד חרקים
נחליאלי המסכה בציד חרקים. צילום: עמית גולדשטיין

אמנם במצב מלחמה רבים מוותרים על העיסוק בצפרות, ואולם לפניה היו תשעה חודשים שבהם ביקרו אותנו כמה ציפורים שוות. כמדי שנה, מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע ריכז את הציפורים הנדירות והיפות ביותר שנצפו בארץ ואת התופעות המיוחדות ביותר שקשורות אליהן. כעת הבחירה בידי הציבור הרחב – לבחור את הציפור של השנה.

ישראל הקטנה היא מעצמת טבע שיושבת באחת הצמתים המרכזיים בעולם: בין 3 יבשות, 4 סביבות צמחייה ו-5 אזורי אקלים – וכמובן, מסלול שדרכו עוברים מאות מיליוני ציפורים ועופות שנודדים בין אירופה לאפריקה, חלקם מיוחדים ונדירים, אשר מושכים אליהם רבבות צפרים מהארץ ומהעולם.

מסביר ד"ר יואב פרלמן, מנהל מרכז הצפרות בחברה להגנת הטבע: "כולנו כואבים ומבכים את מותם הבלתי נתפס של הנרצחים, דואגים לשלומם של החטופים, מתפללים להחלמה מהירה של הפצועים ומייחלים לשובם של חיילנו. באופן אישי, אני מאמין שהיציאה לטבע, ובמיוחד הצפרות, חשובה מאוד לשיקום הבריאות הנפשית שלי ושל כולנו. לכן, אני מקפיד לצאת לצפר ככל יכולתי, כולל תצפיות במינים נדירים. תחרות ציפור השנה היא טיפה אחת של אסקפיזם במציאות הבלתי נתפסת שנכפתה עלינו, ואני מקווה שהיא תעלה חיוך, ולו הקטן ביותר".

בתחרות הצמודה שבה השתתפו אלפי חובבי צפרות, הדוחל השחור קיבל כ-18% מהקולות, ולמקום השני הגיע יסעורון אטלנטי עם 17.4% מהקולות ולשלישי, פורפיריה אפורת ראש קיבלה כ-13% מהקולות.

צפו בתמונות וקראו את הסיפורים על הציפורים הכי מיוחדות שהגיעו השנה לארץ.

דוחל שחור
דוחל שחור. צילום: אמיר בן דב

דוחל שחור - ציפור השנה

הדוחל השחור היה הנדיר הראשון של שנת 2023 – ובתחרות צמודה גם זכה לתואר ציפור השנה.

הוא נמצא על ידי הצפר ישי בן-אדר סמוך למושב מאור שבעמק חפר.

בן-אדר זיהה את הדוחל בחלקת קרקע מוזנחת, מאחורי תחנת דלק מלאה בפגרים וטינופת. למרות הריח המרתיע, צפרים וצלמים רבים התייצבו מדי יום בין הגולגולות הפזורות בשדה, כדי להעריץ את האורח המיוחד ממרכז אסיה. אפילו צפרים מחו"ל הגיעו. זו התצפית העשירית בדוחל נדיר זה – האחרון לפניו היה ב- 2018 אז הוא בהחלט משך את תשומת הלב הראויה לו.

יסעורון אטלנטי
יסעורון אטלנטי. צילום: מיכה מנדל

יסעורון אטלנטי

סופות חורף מספקות לקהילת הצפרות הישראלית התרגשות וציפייה. בתחילת פברואר 2023ֿ, פקדה את חופי ישראל הסופה שקיבלה את השם "ברברה" – ועבור הצפרים זו הייתה אחת הסופות הטובות ביותר.

במשך יותר משבוע, רוחות חזקות שנשבו מעומק הים התיכון דחקו עופות ים איכותיים לכיוון החוף שלנו. גולת הכותרת הייתה ההגעה ההיסטורית של היסעורונים האטלנטיים, כשביום אחד נצפו יותר ממאה פרטים במעבר מול חוף יפו ומול חוף פלמחים. עבור ציפורים נדירות כל כך, שקשה כל כך לראות אותם בשנים רגילות, ברברה סיפקה חוויה בלתי נשכחת שספק אם תחזור על עצמה בשנים הקרובות.

נחליאלי המסכה בציד חרקים
נחליאלי המסכה בציד חרקים. צילום: עמית גולדשטיין

נחליאלי המסכה

נחליאלי המסכה, תת-מין של הנחליאלי, מוציא את צפרי ישראל מדעתם. הוא מגיע אלינו ממרכז אסיה, יש לו דגם פנים מטריף – מסכה לבנה על ראש שחור – והוא נדיר מאוד.

זו התצפית הרביעית אי פעם בישראל של תת-מין נדיר זה. נחליאלי שכזה, זכר חתיך, צולם במגרש חנייה בחוף מעיין צבי על ידי איתן דפני בפברואר. הוא נשאר שם, משוטט להנאתו במגרש החניה החולי, כולל ביקורים תכופים בפח הזבל הגולש, ושימח את ליבנו עד לתחילת מרץ.

חסידן ורוד בטירת צבי
חסידן ורוד בטירת צבי. צילום: טוביה קאהן

חסידן ורוד

בסוף במרץ מצאו שלושה צפרים מהולנד את החסידן הוורוד בבריכות מעלה גלבוע שבעמק המעיינות. סוד הקסם שלו הוא הניחוח האפריקני המובהק, מכיוון שהוא נפוץ בנהר ה-Mara שזורם דרך שמורת המסאי מארה המפוארת בקניה.

הדיווח של הצפרים ההולנדים הקפיץ לשם צפרים רבים, אך החסידן עשה קצת חיים קשים למי שביקשו לתעד אותו וזז לו בין הבריכות השונות לבין השדות, יחד עם חסידות לבנות ועופות מים אחרים. הדיווח האחרון עליו היה באמצע אפריל. לאן המשיך? לעולם לא נדע.

יסעורון קטן בלב הים האדום
יסעורון קטן בלב הים האדום. צילום: נתנאל ברנשטיין

יסעורון קטן

נועם וייס, מנהל מרכז הצפרות באילת, מקיים כבר כעשור ניטור של עופות ים במפרץ אילת. בשנים האחרונות הניטור מתבצע בשיתוף עם היחידה הימית במפרץ אילת של רשות הטבע והגנים. המאמץ המתמשך הזה בלב המפרץ הביא כבר לתגליות מהממות, ועם האוכל בא התיאבון למינים נדירים עוד יותר.

ביולי, הכוכבים הסתדרו, ואחד הצפרים על סירה קטנה ששטה במפרץ קלט את היסעורון הקטן. במצבים כאלה, כשיש שניות חטופות של תצפית בתנאי ים לא קלים, ישנה חשיבות עליונה להצליח לצלם כמו שצריך, בצורה שתראה את סימני הזיהוי. היסעורון הקטן, שדוגר באיים בצפון האוקיינוס האטלנטי, נדיר ביותר בים התיכון, ונצפה רק שש פעמים בישראל. זו התצפית הראשונה שלו במפרץ אילת.

שיחנית גמדית
שיחנית גמדית. צילום: אמיר בן דב

שיחנית גמדית

ישנן ציפורים יפות וצבעוניות, וישנן כאלה שהן יפות ופחות צבעוניות. כזאת היא השיחנית הגמדית: מין ציפור קטנה, בגוון חולי-אפרפר-חום כזה, אבל אלגנטית וחמודה.

הקסם שלה אינו ביופייה אלא בנדירותה בישראל. לפני אוגוסט 2023 היא נצפתה ארבע פעמים בלבד בישראל, והשנה הצפר יגאל סימן טוב מצא שיחנית מיוחדת בצמחיית גדות בבריכות מעגן מיכאל, ממש בלב פארק הצפרות החדש שמוקם שם בשיתוף עם הקיבוץ. יגאל צילם אותה היטב, ניחש שזו היא, שיתף והאישור הגיע במהרה – שיחנית גמדית.

פורפיריה אפורת ראש
פורפיריה אפורת ראש. צילום: רמי מזרחי

פורפיריה אפורת-ראש

בימים הראשונים של אוקטובר, לפני שפרצה המלחמה, הצפר דודו ראב"ד מצא פורפיריה בבריכות קיבוץ המעפיל. אף שצילומיה הופצו ברשתות החברתיות, היא לא עוררה תשומת לב מיוחדת.

רק כשבועיים מאוחר יותר, אחרי פתיחת המלחמה, הצפר הצעיר יונתן גורדון הפיל לכולנו את האסימון והעלה את ההשערה שהיא בעצם מתת-המין הנדיר יותר אפורת-ראש, על פי הגב שאינו ירוק, הגוון הבהיר יותר לראש והמפרקים הכהים לרגליים דלות-הצבע. ממש במקביל, ציפורה רנטה צילמה אחת נוספת, מובהקת עוד יותר, באגמון ראשון לציון. ולפני כמה ימים, שלומי טובה צילם אחת נוספת בבריכות כפר מסריק שבעמק עכו.

מאז שנות ה-50, נצפתה הפורפיריה המערב-אסייתית הזאת רק פעם אחת בישראל. האם אנחנו חוזים בתופעה חדשה? ימים יגידו.

קיכלי סהרון
קיכלי סהרון. צילום: יונתן גורדון

קיכלי סהרון

ישנן ציפורים שהן לא מאוד נדירות ולא סופר צבעוניות, אבל הסקס-אפיל שלהן חזק כל כך שאי אפשר לעמוד בפניהן. כזה הוא קיכלי הסהרון. יש משהו במראה האלפיני שלו ובמנהג שלו לא להראות את עצמו כמו שצריך, שגורם לצפרים להתרוצץ בעונה הרלוונטית כמו משוגעים ולחפש אותו בכרמים ובמטעים.

כאשר קיכלי סהרון ממש קיפץ לו במגרש החניה ומדגמן מול הצפר אוריאל לוי בתל יודפת – ההתרגשות מרקיעה שחקים. בנוסף לדוגמן מתל יודפת, היו עוד לפחות שתי תצפיות בסוף הסתיו: שלושה פרטים בכרמי יתיר על ידי בארי אברמוב, ופרט נוסף ביער אמציה בחבל לכיש אותו מצא אבנר רינות.

גיבתון שחור פנים
גיבתון שחור פנים. צילום: רון הרן

גיבתון שחור-פנים

הסתיו של שנת 2021 זכור לצפרים בזכות הביקור של גיבתונים נדירים מאסיה. אחד מהם היה גיבתון שחור-פנים, שהופיע בישראל בפעם הראשונה, כשנפל לרשת של פרנסיס ארגייל בטיבוע באגמון חפר.

לא היינו צריכים לחכות יותר מדי לתצפית הבאה בישראל. בפברואר, חן פייביש מצא במעיין צבי זכר נהדר של הגיבתון הנדיר הזה, ומאוחר יותר הוא נלכד בטיבוע שם. הגיבתון נשאר בשטח די מצומצם במעיין צבי במשך כשבוע וחצי, עד לתחילת מרץ. גם בנובמבר, גיבתון שחור-פנים הופיע ברשת הטיבוע של רון הרן, בטיבוע בביצת רובין הסמוכה לשפך נחל שורק מדרום לראשון לציון. צפרי ישראל עדיין מחכים לדוגמן שישתף פעולה כמו שצריך.

שומרים על הציפורים ועל כל הטבע הישראלי

בואו להיות חברים של הטבע

הצטרפו עכשיו