תוצאות חיפוש

שביל ישראל מצפון לדרום מקטע 55: קניון שחורת – הר יהורם

זהו אחד המקטעים היפים ביותר בשביל ישראל עם נופי מדבר ייחודיים. קניונים, מצוקים והרים של גרניט, אבן חול וגיר יוצרים חגיגה גיאולוגית צבעונית במיוחד שבסופה מבט אל מפרץ אילת.

🔰המדריך בעמוד זה הוא להולכים מצפון לדרום. מטיילים מדרום לצפון? עברו לכאן
למקטע הקודם באר אורה – שחורת (54)
למקטע הבא הר יהורם – אילת (56)

📏 אורך המסלול כ-11 ק״מ.
עונה מומלצת סתיו, חורף, אביב.

🥾 אופי המסלול (להולכים מצפון לדרום) עליות מתונות בקניונים, עם כמה קטעי אתגר לא קשים. בנוסף, 2 קטעי עליה קצרים ומעט תלולים.

✅  נקודת התחלה (מצפון לדרום) חניון הלילה בנחל שחורת.
✅  נקודת סיום (מצפון לדרום) חניון הלילה למרגלות הר יהורם.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בנגב (מקטעים 37-56)
העמוד הראשי של שביל ישראל

🏡 המלצת לינה באזור בית ספר שדה אילת

❗️חשוב לדעת

  • בחניון שבתחילת קניון שחורת אמור להיות עוקב מים (מיכלית למילוי מים) בשעות הערב. כדאי לוודא עם הפקח האזורי של רשות הטבע והגנים. הדרך לחניון עבירה לרכב רגיל.
  • בחניון הר יהורם אמור להיות עוקב מים שמציבה רשות הטבע והגנים. לפני היציאה כדאי לוודא זאת עם הפקח האזורי של רשות הטבע והגנים.
שני מטיילים בשביל בין 2 סלעים ענקיים. מקטע 54 בשביל ישראל
מקטע 54 בשביל ישראל. צילום: עומר שפירא

תיאור המסלול

מחניון הלילה בנחל שחורת יוצאים בכיוון מערב, אל הפתח של קניון שחורת, מרחק של כמה דקות הליכה. שביל ישראל ממשיך בתוך קניון הגרניט, שמזמן מפגש קרוב עם סלעי יסוד – סלעים שנוצרו מהחומר המגמתי המותך שמתחת לכרום כדור הארץ. אלה הסלעים הקדומים ביותר שנחשפים בהרי אילת, והם בולטים בצבעיהם הכהים: שחור, אפור וגוונים של אדום.

מתקדמים בקניון במעלה נחל שחורת לאורך כ-1.5 ק״מ. בדרך מדלגים ללא קושי בכמה מפלים נמוכים.

ביציאה מהקניון, צבע הסלעים מתחלף בחדות. הסלעים הבהירים הם סלעי משקע, וקו המעבר בינם לבין הסלעים הכהים הוא קו ההעתק. גוש סלע היסוד שדרכו התחתר נחל שחורת בקניון שחורת התרומם ביחס לצידו המערבי של קו ההעתק, ולכן סלעי המשקע הצעירים נראים על פני השטח לצד סלעי היסוד הקדומים.

שביל ישראל פונה דרומה עם שביל מסומן אדום, ומטפס לאורכו של קו ההעתק. השביל עובר בין שני צידיו של קו ההעתק: מימין נראים סלעי משקע ומשמאל סלעי יסוד – מרחק של כמה פסיעות בין מיליוני שנים בכרונולוגיה הגיאולוגית.

הטיפוס אל האוכף שלמרגלות הר שחורת קל יחסית. מראש האוכף יש תצפית יפה: צפונה אל הר אמיר, מזרחה אל הערבה ומדרום נראה המשכו של קו ההעתק עד לאופק – באוכף שבין הר שלמה הכהה להר יהורם הבהיר.

יורדים מהאוכף אל נחל רודד, המקביל לנחל שחורת מדרום. בערוץ הרחב יש צומת שבילים. שביל מסומן שחור שיוצא בכיוון צפון-מערב מוביל אל קניון יפה ומיוחד שמומלץ לסטות מהשביל ולסייר בו. הקניון שמכונה ״הגיא האבוד״, ובשם עממי אחר ״קניון הפסים״, הוא ערוץ קצר שמתחתר באבן חול, ובקירות שלו נראים פסים וסלעים בצבעים מגוונים.

שביל ישראל ממשיך דרומה עם שביל מסומן כחול, ועולה במתינות לצד יובל של נחל רודד. בצומת עם שביל מסומן שחור, השביל הכחול פונה מערבה לכיוון כביש הגבול, כביש 12. במרחק קצר מהצומת, השביל הכחול עובר באתר ארכיאולוגי שנקרא חורבת בודדה, ובו שרידי מחצבה גדולה מהתקופה הביזנטית. שביל ישראל ממשיך דרומה עם סימון שחור אל נחל נטפים.

לאחר הליכה קצרה מתחילים את הירידה לנחל נטפים עם יובל צפוני שלו. כאשר מגיעים לערוץ המרכזי של נחל נטפים, פונים מערבה במעלה הנחל עם סימון ירוק.

שביל ישראל מתעקל עם פיתוליו של הנחל. אחרי מפגש עם שביל מסומן שחור, עולים עם הסימון הירוק בעלייה אל הגדה הצפונית, למעקף.

מעל ערוץ הנחל, לחובבי אתגרים, השביל השחור ממשיך בערוץ הנחל, עובר בין גושי סלע גדולים (בולדרים) וכמה מפלים, בהליכה פחות נוחה לאורך כ-1.5 ק״מ, שתימשך זמן רב יותר – עד למפגש נוסף בין השביל השחור לשביל ישראל ולסימון הירוק.

מרחק קצר לפני עין נטפים, שביל ישראל פונה דרומה עם שביל מסומן אדום שעולה אל מחוץ לערוץ הנחל. מומלץ מאוד להמשיך עם הסימון הירוק מרחק קצר בתוך הערוץ, עד למפל גבוה שלמרגלותיו נובע עין נטפים.

בערבית קוראים למעיין עין אל-קטר שפירושו מעיין הטיפות. מי המעיין מטפטפים אל בריכת בטון שצמח השרך שערות שולמית מעטר אותה. על אף הספיקה הנמוכה, המעיין הוא מקור מים יחידי במרחב מדברי גדול, ויעלים, שפנים וציפורי מדבר מגיעים לשתות ממימיו. לכן ראוי במיוחד שנשמור על המעיין וסביבתו נקיים ונמנע מרחצה בו. מי המעיין אינם ראויים לשתייה.

לאחר העלייה מהערוץ בשביל האדום, שביל ישראל ממשיך עם סימון שחור במקביל ליובל צפוני של נחל נטפים. בסופה של העלייה מגיעים לאוכף מתחת לכיפה חרוטית.

כאן שביל ישראל עוזב את השביל השחור, ופונה מערבה לכיוון כביש 12. אך כדי להגיע אל נקודת הסיום בחניון הלילה בהר יהורם, יש להמשיך מהאוכף להליכה קצרה במורד עם הסימון השחור.

המלצות בסביבה

  • הר יואש מתנשא מעל כביש 12 ושביל ישראל עם כ-70 מטר גובה. נקודת תצפית נפלאה אליה ניתן לעלות בדרך ג'יפים.

נקודות עניין לאורך המסלול קניון שחורת, תצפית הר שחורת, 'גיא אבוד', עין נטפים.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל

🔰המדריך בעמוד זה הוא להולכים מצפון לדרום. מטיילים מדרום לצפון? עברו לכאן
למקטע הקודם באר אורה – שחורת (54)
למקטע הבא הר יהורם – אילת (56)
מדריך שביל ישראל בנגב (מקטעים 37-56)
העמוד הראשי של שביל ישראל

🏡 המלצת לינה באזור בית ספר שדה אילת

✏️ כתב: איציק בן דב, רכז סימון שבילים, החברה להגנת הטבע.

רוצים לשמור יחד על הטבע בנגב?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו