תוצאות חיפוש

עפות לצמרת: מיהן הציפורים הכי נפוצות
ליד הבית שלכם?

מערכת החברה להגנת הטבע

בימים אלה מתקיימת ספירת הציפורים הגדולה: מאות אנשים בכל הארץ יוצאים לגינות ולפארקים, או פשוט מסתכלים מחלון הבית, ומתעדים את הציפורים שהם רואים. זה כיף וזה גם עוזר לגלות מיהן הציפורים הכי נפוצות בישראל, אבל למה זה חשוב? ההסבר כאן בכתבה.

שני ילדים צופים וסופרים ציפורים בבית ספר שדה גליל ים
סופרים ציפורים. צילום: החברה להגנת הטבע

ישראל היא תחנת מעבר למאות מיליוני ציפורים נודדות, וגם הסביבה העירונית שבה רובנו גרים עשירה באינספור ציפורים. ספירת הציפורים הגדולה שמתקיימת מדי שנה מזמינה את כולם להכיר מקרוב את היופי המרהיב שיש לנו קרוב לבית – ועוזרת לשמור על הציפורים ועל הטבע.

עוד לפני שתצאו לספור ציפורים מהחלון בבית או מהגינה ליד (זה ממש פשוט, כאן מסבירים איך), אנחנו כבר יכולים לגלות לכם מיהן הציפורים הכי פופולריות בצמרת:

בראש ממריא העורב ואחריו יונת הבית. קצת מתחת עפה המיינה, מין פולש שמקורו בדרום מזרח אסיה, ואחריה הצוצלת. דרור ודררה חולקים את המקום החמישי, ואת העשירייה הפותחת סוגרים בולבול, צופית, ירגזי ושחרור.

״אלה מינים שלמדו להפיק את היתרונות מהסביבה העירונית – מזון זמין ומקומות קינון – והסתגלו לרעשי העיר״, מסבירה ד"ר נירית לביא-אלון, רכזת מדע אזרחי בחברה להגנת הטבע

חבורת מטיילים צופים בציפורים דרך משקפות
סופרים ציפורים. צילום: דב גרינבלט

נוח בעיר

ואיך אפשר להמר בביטחון גדול למדי שאלה הציפורים הכי פופולריות בסביבת המגורים שלנו? כי כל אלה הם מינים שמכונים ציפורים ״מלווי אדם". כלומר, הן פופולריות בעיקר בגללנו.

״אלה מינים שלמדו להפיק את היתרונות מהסביבה העירונית – מזון זמין ומקומות קינון״, מסבירה ד"ר נירית לביא-אלון, רכזת מדע אזרחי בחברה להגנת הטבע. ״אלה מינים שמסתגלים לרעשי העיר ולצמחייה הנפוצה בגינון, לעומת מינים מקומיים שלא מסתגלים לעיר ולכן האוכלוסיה שלהם פוחתת, כנראה גם בהשפעת התחרות עם המינים הפולשים, כמו הדררה והמיינה״, היא מוסיפה.

מספירות הציפורים שנערכו בשנים האחרונות עולה כי מלבד המיינה והיונה שכמותן עולה והדררה שמספריה מתייצבים – כל המינים האחרים נמצאים במגמת ירידה מתמשכת.

הורה ושלושה ילדים צופים בציפורים דרך משקפת
סופרים ציפורים בעמק הצבאים

איך מצטרפים לספירת הציפורים?

״חשוב מאוד שהשנה נקבל דיווחים רבים, כדי להרחיב את הידע שלנו בנוגע לשינויים בתפוצת המינים״, אומרת שלומית ליפשיץ, מהמרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר. היא מדגישה שזו ״פעילות חווייתית שכולם יכולים לעשות, גם מי שאינם מומחים בזיהוי ציפורים״.

ואכן, לעיתים אנשים מביעים חשש מכך שאין להם את הידע הדרוש לספירת ציפורים – ומסתבר שזה ממש לא נכון. לפני כמה שנים, נערכה השוואה בין הדיווחים של 36 צפרים מוכרים לבין 670 סופרי ציפורים מהקהל הרחב. התברר שסופרי הציפורים ליד הבית מגיעים לתוצאות דומות לאלה של הצפרים המקצועיים.

בשנה שעברה התקבלו כ-1,500 דיווחים, רבים מהם באמצעות אפליקציית eBird – והמארגנים מקווים שהשנה מספר הדיווחים יעלה

בספירה משתתפים מאות גני ילדים ובתי ספר בכל הארץ. בשנה שעברה התקבלו כ-1,500 דיווחים, רבים מהם באמצעות אפליקציית eBird (להורדה לאנדרואיד לאייפון). המארגנים בהובלת החברה להגנת הטבע, מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט, אוניברסיטת תל אביב והמרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר מקווים שהשנה יהיו עוד הרבה יותר דיווחים וייחצה מספר היישובים שהיה בשנה שעברה – 242.

מי שרוצים לעזור לציפורים בכל השנה, מוזמנים לעודד את ציפורי הבר בחצר באמצעות גינה מזמינה בה יש צמחייה מתאימה מתקני מים מתאימים ואף תיבות קינון לירגזים ודרורי בית, שקוטר החור שלהן לא מאפשר כניסה לדררה ולמיינה. למידע נוסף על גינות מזמינות.

כל הפרטים על ספירת הציפורים הגדולה
אלבום התמונות של ציפורי הבר שחיות בעיר

רוצות לשמור יחד על הציפורים?

בואו להיות חברות להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו