תוצאות חיפוש

רוב הישראלים אומרים: יציאה לטבע חשובה גם בזמן המלחמה

שירה מיטרני

סקר מיוחד על הרגלי הטיולים של הציבור בתקופת המלחמה, שנערך יחד עם חברת גיאוקרטוגרפיה, מגלה: רוב מכריע של המשיבים קבעו כי היציאה לטבע משפרת את מצב הרוח שלהם, וחשובה גם בתקופת מלחמה. למרות זאת, רבים מהמשתתפים אמרו כי מאז תחילת המלחמה הם מבלים בטבע הרבה פחות. תוצאות הסקר וכל ההמלצות איך לצאת לטבע – בכתבה >>

מטיילים בנגב על מצוק
מטיילים על מצוק בהר הנגב. צילום: תומר אבני

רוצים לצאת לטבע

הטבע עוזר להפיג מתח נפשי, אך מאז תחילת המלחמה אנחנו מטיילים הרבה פחות – אלה היו התשובות המאפיינות של המשתתפים בסקר שערכה בימים האחרונים החברה להגנת הטבע בשיתוף חברת גיאוקרטוגרפיה.

כשהנסקרים נשאלו באיזה מידה יציאה לטיולים בטבע משפרת, או לא משפרת, את מצב הרוח שלהם, 49% השיבו כי יציאה לטיולים בטבע משפרת מאוד את מצב הרוח ועוד 42% כי היא די משפרת.

בנוסף, 44% סבורים כי חשוב מאוד לצאת לטבע בתקופות מאתגרות, כמו ימי מלחמה, ועוד 42% ענו כי די חשוב לצאת לטייל.

על השאלה האם מאז תחילת המלחמה, יצא לך לטייל בטבע ואם כן, באיזה תדירות – השיבו 29% כי מאז תחילת המלחמה הם לא יצאו לטייל בטבע בכלל. 2% ענו כי הם מטיילים כמה פעמים בשבוע, 6% – פעם בשבוע, 10% – פעמיים-שלוש בחודש, 21% – פעם בחודש, 20% אחוז – פחות מפעם בחודש, 12% – פחות מפעם בחצי שנה.

בהשוואה לתקופה שלפני המלחמה – 4% היו יוצאים לטייל כמה פעמים בשבוע, 12% – פעם בשבוע, 24% – פעמיים-שלוש בחודש, 25% – פעם בחודש, 19% – פחות מפעם בחודש, 10% – פחות מפעם בשנה ורק 6% – לא יצאו לטייל בטבע בכלל.

כל הדרכים לצאת לטבע

אנחנו בחברה להגנת הטבע מאמינים שהטבע הישראלי הוא שכבת המגן של החברה הישראלית, והחברה הישראלית, זקוקה לו היום, יותר מתמיד. לטבע יש יכולת להיטיב עם האנשים החיים במדינה. שהות בטבע, מפחיתה לחץ נפשי, מעכבת תגובות אלימות, או אימפולסיביות, מפחיתה סימפטומים של דיכאון, חרדה והפרעות קשב, מעודדת יצירתיות ומעלה את תחושת הערך העצמי והאושר הפנימי באנשים – הן כפרטים, והן ברמת הקהילה והאוכלוסייה.

בתוך הקושי שכולנו נמצאים בו, אנחנו נושמים יותר טוב, בכל פעם שאנחנו נמצאים בטבע. לכן, דווקא בימים כמו אלו, ולמרות שאולי זה קשה לעיתים – כדאי מאוד לצאת רגע מהבית, לנשום אוויר צלול, לשבת בצל עץ ולתת לטבע לעשות את שלו.

אנחנו מעודדים את הציבור לצאת לטבע, כל אחד בדרך שמתאימה לו, בין אם זה טיול מודרך, קפיצה קלה לראות שקיעה, טרקים, נופשים בבתי ספר שדה – אספנו עבורכם את כל הדרכים לצאת לטבע.

תשובות לשאלות נוספות בסקר

על השאלה איזה תחושות אתה מרגיש מאז תחילת המלחמה, ענו 57% – חרדה, 67% – לחץ, 48% – חוסר אונים, 55% – פחד, 31% – תקווה, 12% – שמחה, 8% – רוגע ו-22% – גאווה.

84% מהציבור אמרו כי הם מרגישים תחושות שליליות, לעומת 43% שהשיבו כי התחושות שלהם הן חיוביות.

על השאלה אילו פעילויות אתה נוהג לעשות, על מנת לשחרר ולהפיג תחושת לחץ – ענו 17%, כי הם נוסעים לחו"ל, 33% מטיילים בטבע, 42% – מבצעים פעילות ספורטיבית, 44% – צופים בטלוויזיה, 41% – יוצאים למסעדה/בית קפה, 61% – נפגשים עם משפחה/חברים ועוד 23% – פעילות אחרת, או לא עושים כלום.

רוצים לטייל בחינם כל השנה?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

בואו להיות חברים של הטבע הישראלי!