תוצאות חיפוש

אל הכרם של האל: מטיילים בכרמל בקיץ

מערכת החברה להגנת הטבע

הכרמל ירוק, מוצל, יפהפה, ולכן מתאים לטיולים גם בעונה החמה של הקיץ, אם יוצאים מוקדם בבוקר או אחר הצהריים – כולל מראות מרהיבים של שקיעה. עומר שפירא, רכז התוכן באגף התיירות של החברה להגנת הטבע, עם המלצות למסלולים לכל המשפחה בהר הירוק תמיד >>

הר כרמל
הר כרמל. צילום: יובל דקס

האם השם כרמל נולד מהמילים "כרם האל"? ייתכן, אך בניגוד לכרם העומד חלק מהשנה בשלכת, הכרמל ברובו הגדול ירוק תמיד, או במילים היפות של "המשורר הלאומי של הכרמל", יורם טהרלב: ההר הירוק כל ימות השנה / אני עוד חולם ושואל / לנשום רוחותיך כבראשונה / לשכב בצילך כרמל.

ואכן, ההר נותן צל לא רק לקיבוץ יגור שלמרגלותיו, אלא גם למטיילים בו, והרוחות הנושבות אליו מהים מצננות את האוויר כך שגם בימי שרב, בהם חם מדי במרכז הארץ ובהרים, בכרמל נעים לטייל.

הכרמל נותר ירוק ועטור חורש ים תיכוני גם הודות לכך שהוא אינו נוח לחקלאות, וחלקים ממנו כמעט שאינם מיושבים. מלבד העיר חיפה נמצאים בו שני כפרים גדולים, עוספיה ודליית אל כרמל, וכמה יישובים קטנים שכמעט "נבלעים" בתוך החורש. מצד שני, עוברים בו כבישים ודרכי נוף נוחות, המאפשרים הגעה קרובה לכל מסלול והופכות אותו לאר אידיאלי לטיולים בכל רמות הקושי.

עוד יתרון חשוב למטיילים: מכל מסלול, במרחק של כ-20 דקות נסיעה תגיעו לאחד החופים היפים לרחצה או לטיול שקיעה – בחיפה, החותרים, עתלית, נווה-ים ועוד.

רק חיסרון אחד יש לכרמל עבור המטיילים: המיעוט במעיינות. יורדים על הכרמל גשמים, ואפילו קצת יותר מרמות מנשה עתירי המעיינות. אבל סלעי הגיר מהם הוא בנוי ברובו מחלחלים, כך שהמים אינם יוצאים במעיינות גדולים אלא רק במעט מעיינות קטנים (ראו בהמשך).

קדושתו של ההר היא עתיקת יומין, ותחילתה כנראה בימים שבהם יורדי הים שהיו צריכים לנווט השתמשו בו כנקודה הבולטת למרחוק. אין עוד הר בגובה כזה הצמוד לים לאורך חופי ישראל ולבנון. מאוחר יותר דבקה בהר קדושתו של אליהו הנביא. מומלץ לבקר בשני אתרים המוקדשים לו. הראשון הוא מנזר מוחרקה הקשור לסיפור שריפת הקורבן ונביאי הבעל, וגם אם סיפורי התנ"ך או הנצרות פחות מעניינים אתכם, התצפית מגג המנזר מדהימה. האתר השני הם המנזר וכנסיית סטלה מאריס בחיפה, עם מבנים יפים ותצפית נפלאה לים.

לאן מטיילים בכרמל בקיץ? ראשית, כמו בכל מסלול בקיץ, למרות האקלים הנוח יחסית והצל הרב על ההר, מומלץ לטייל בשעות הפחות חמות. לציפורי הבוקר המוכנות לתזוזה כבר ב-7 בבוקר, כמעט כל מסלול באורך בינוני יתאים. המסלולים המוזכרים כאן מתאימים ל״רוב השפוי״ שמעדיף לטייל בשעות אחר הצהריים וגם ליהנות מהשקיעה בסוף הטיול.
בעונות אחרות, שעות הטיול המתאימות מגוונות יותר.
כל המסלולים בכתבה הם מעגליים.

🌳 אוהבים את הכרמל ורוצים להכיר אותו לגובה ולעומק? מוזמנים לסדרת הטיולים למבוגרים ״ירוק בכרמל, כחול בים״

🌳 יש עוד מבחר של סדרות טיולים של ״ארץ אהבתי״, קבוצות הטיולים של החברה להגנת הטבע – בתחומי עניין מגוונים, לכל רמות הקושי, עם מיטב המדריכים ובנופים יפהפיים!

מטייל וסימון שביל ישראל
שביל ישראל בכרמל. צילום: דב גרינבלט

רכס אצבע

למשפחות חובבות לכת זהו מסלול שיש בו הכל! חורש יפה, קצת אתגר לחובבי לכת, שביל פתוח הצופה לים בשקיעה ואפילו מערה גדולה וחשוכה. על המפה אורכו רק 2 ק"מ, אבל הקדישו לו לפחות שעתיים.

בווייז: חניון פתחת נחל אורן, בשבתות החנייה בתשלום.

המסלול: אם יוצאים לטייל אחרי הצהריים, לכו עם כיוון השעון. מהקצה המזרחי של חניון הפיקניק הגדול לכו דרומה ומערבה עם הסימון השחור העולה מעט תלול בתוך החורש. בראש הרכס, השביל יוצא מבין העצים ופוגש את שביל ישראל, שבו יורדים בשביל נוח בכיוון מערב (ולא דרומה לעין הוד). מכאן מגיעים לכמה תצפיות יפות על חוף הכרמל.

המשך הירידה בשביל תלול יותר, הדורש הליכה זהירה וגם מעקב אחרי סימון שביל ישראל המתפתל בין העצים. כאשר הנוף נפתח שוב, למעלה ומימין תראו את הפתח של מערת אצבע, הדליקו פנסים ולכו בזהירות, חלק מהקטעים מעט מחליקים. מכאן, עוד 10 דקות בכיוון למטה – תגיעו בחזרה לרכב.

לפרטים נוספים על המסלול

שוויצריה הקטנה

עוד מסלול שופע מכל טוב הכרמל, אורך ההליכה היא רק ק"מ אחד, אבל קחו את הזמן ותיהנו משעה וחצי של טיול רגוע.

בווייז: שוויצריה הקטנה, בשבתות החנייה בתשלום.

המסלול: מהחניה יורדים, מעט בכיוון מזרח, אל הערוץ הקטן והמוצל מאוד. יורדים עם סימון ירוק עד לשלט "צניר". אז פונים שמאלה והולכים בצמוד לגדר ישנה כ-2 דקות אל תופעה גיאולוגית מקסימה – צניר הוא תופעה גיאולוגית מעניינת, ונראה כצינור ענק וצבעוני שנחתך לשניים.

עכשיו הכינו את המצלמות! חזרו באותו שבילון אל הסימון הירוק, תיכף יתחיל האקשן. הולכים 200-250 מטר, שדורשים קצת זמן כדי לרדת במדרגות הסלע הרבות. בסוף האקשן, מגיעים לשביל רחב עם סימון אדום, פונים ימינה, וכאן כנראה ששוב תוציאו את המצלמות, עם הנוף של המצוק היפה מעל נחל כלח הירוק ואל הים. אחרי כחצי ק"מ של עלייה לא קשה עם הסימון האדום, מגיעים בחזרה לחניון.

חניון המבצר האחרון – אפשר להגיע אליו רגלית מחניון שוויצריה הקטנה, כרבע שעה הליכה. אך בקיץ עדיף לנסוע 2 דקות. כאן הוקמה "מצדה בכרמל", פרויקט הכנה לפלישה הנאצית (שלא הגיעה למזלנו). חוץ מההיסטוריה, לילדים יש כאן הזדמנות להתרוצץ בתעלות.

לפרטים נוספים על המסלול

נחל כלח ושוויצריה הקטנה
נחל כלח ושוויצריה הקטנה. צילום: יובל דקס

עין קדם

מסלול הלוך חזור לחובבי מעיינות. בכרמל שבו מעיינות מעטים יחסית, עין קדם הוא הנקבה הכי יפה וקרירה.

המסלול: כ-2.5 ק"מ של הליכה לכל כיוון מטירת הכרמל. לאורך המסלול אין עצים רבים, אך בקיץ אם יוצאים לדרך כשעתיים לפני השקיעה, נהנים מצל ומספיקים גם לטבול במעיין.

סימון כחול מתחיל במזרח טירת הכרמל, ליד רחוב החרוב.. הולכים כ-1,200 מטר מזרחה בדרך עפר, ואז שמאלה לשביל יפה לכ-1,100 מטר בעלייה לא קשה אל אזור המעיין.

קחו סנדלים למים ופנס והיכנסו לנקבה המרעננת. החזרה באותה הדרך, כ-40 דקות בהליכה מהירה.

נחל יגור לחובבי אתגר

עולם המטיילים נחלק לשניים – אלו שעבורם הליכה הלוך-חזור על אותו שביל היא חילול הקודש, ואלו שמבינים שבכל כיוון רואים וחשים את המסלול קצת אחרת. לסוג השני נמליץ על הנחל הכי מאתגר בכרמל, אך כזה שיתאים מאד גם לילדים חובבי אתגר. ההמלצה לטייל הלוך-חזור היא גם מכיוון שהקפצת הרכב לנקודת הסיום בחזרה מאוד ארוכה.

אמנם על המפה נראה שמדובר בהליכה של רק 2 ק"מ כל כיוון, אבל קחו לכם חצי יום לטייל בכיף. בשבתות קחו בחשבון "פקקים" אפשריים במפלים היבשים. הצל הרב הופך את המסלול למתאים גם בימים חמים אפילו בצהריים.

ווייז: לא תמיד פועל באזור.

המסלול: לבאים מדרום – עלו בכביש לבית אורן, המשיכו לכיכר של צומת דמון, ופנו שמאלה לחיפה. אחרי 2 ק"מ, בפנייה הראשונה לנשר פנו ימינה, ורדו בכביש עד השילוט ימינה לדרך נוף כרמל. סעו כ-5 ק"מ (לאט ובזהירות) עד לעיקול חד שמאלה.

שם תראו את הסימון האדום היורד לערוץ. טיילו בו עד שהירידה התלולה מסתיימת, שתו קפה וחזרו באותה הדרך. אם נשאר זמן לפני חשיכה, אפשר לעלות עם הסימון האדום מדרך הנוף דרומה 1 ק"מ להתרענן בבריכת עין אל בלד בפאתי עוספיה.

לפרטים נוספים על המסלול

🌳 אוהבים את הכרמל ורוצים להכיר אותו לגובה ולעומק? מוזמנים לסדרת הטיולים למבוגרים ״ירוק בכרמל, כחול בים״

🌳 יש עוד מבחר של סדרות טיולים של ״ארץ אהבתי״, קבוצות הטיולים של החברה להגנת הטבע – בתחומי עניין מגוונים, לכל רמות הקושי, עם מיטב המדריכים ובנופים יפהפיים!

נחל יגור
נחל יגור. צילום: יובל דקס

רוצות לטייל בחינם עם המדריכים הכי טובים?

בואו להיות חברות של הטבע

הצטרפו עכשיו