תוצאות חיפוש

פסלים בלב הטבע: לטייל עם יצירות אומנות

מערכת החברה להגנת הטבע

כשמטיילים בין תופעות גיאולוגיות, צמחייה ייחודית ופריחה צבעונית, מגלים שהטבע הוא יצירת האומנות הגדולה מכול. אבל לפעמים יצירות אומנות מעשה ידי אדם שהוצבו בחיק הטבע – מוסיפות עניין ויופי. עומר שפירא, רכז התוכן באגף התיירות של החברה להגנת הטבע, עם המלצות על דרכי הפסלים שהוקמו בלב הטבע הישראלי. ניתן להגיע לכל דרכי הפסלים בכלי רכב, וכדאי עוד יותר לרכב על אופניים לאורכן או לטייל ברגל בחלק מהדרך >>

גן הפסלים במצפה רמון
גן הפסלים במצפה רמון. צילום: עמוס גיל, פיקיוויקי

הפארק לפיסול מדברי, מצפה רמון

ייחודו של הפארק לפיסול מדברי הוא בכך שלכל אורכו אפשר לצפות ממנו אל הנוף המרהיב של מכתש רמון, היוצרים שאבו השראה רבה  מנופי המכתש בבואם ליצור באבן המקומית (כדי להגיע, חפשו בווייז: פארק לפיסול מדברי).

הקמתו של הפארק החלה כבר בשנת 1962. ביוזמתו של האמן קוסו אלול ובשיתוף אמנים מהארץ ומהעולם. לאחר שנים של הזנחה הוא "קם לתחייה" ועלה למודעות הציבורית בשנת 1986, הודות לפסל עזרא אוריון, שיחד עם אמנים נוספים הקים בפארק כ-20 פסלים מסלעים מסוגים וצבעים שונים ואף מבטון. הפארק נקרא כיום על שמו של אוריון.

דרך עפר בה עובר שביל ישראל וכן שביל ישראל לאופניים עוברים בסמוך. כך ניתן לסייר בפארק באמצעות אופניים, והולכי הרגל יכולים להסתפק בהליכה בחלק מהדרך. בחודשי הקיץ מומלץ לטייל כאן בשעות הנעימות, כשעתיים לפני השקיעה – ולהצטייד בבגד חם, כי בגובה של 900 מטר קריר כאן גם בערבי הקיץ.

🌳 מעניין אתכם להכיר מקרוב יצירות אומנות ופינות של תרבות ברחבי הארץ? הצטרפו לסדרות הטיולים למבוגרים ״תרבוטבע״ או ״ארץ יוצרת״

🌳 יש עוד מבחר של סדרות טיולים של ״ארץ אהבתי״, קבוצות הטיולים של החברה להגנת הטבע – בתחומי עניין מגוונים, לכל רמות הקושי, עם מיטב המדריכים ובנופים יפהפיים!

 

דרך הפסלים בחצרים
דרך הפסלים בחצרים. צילום: עומר שפירא

דרך הפסלים ביער חצרים

דרך הפסלים היא נפלאה, אף שיער חצרים סביבה הוא פחות יער ויותר מרחב של חורשות צעירות יחסית שנטעה קק"ל בגבעות הסובבות את קיבוץ חצרים כדי להגיע, חפשו בווייז: דרך הפסלים חצרים, ומייד כשתפנו שמאלה מהכביש סעו לאט, הביטו שמאלה ונופפו "לצלם הקולנוע" המסריט אתכם.

הדרך נוחה לכל רכב, ומהנה במיוחד ברכיבת אופניים. מומלץ מאוד לשלב טיול רגלי בחלקה המרכזי של הדרך. לשיא יופיה מגיעה הדרך בסוף החורף, ואילו בקיץ כדאי לטייל בה כשעה לפני השקיעה. הנוף סביב כולל גבעות עם נטיעות עצים, מטעי חוחובה, בוסתן משוקם, באר ישנה עמוקה, בור מים ביזנטי וכמובן עשרות פסלים. למרבה הצער, רוב פסלי המתכת נשדדו במטרה לסחור בחומר הגלם.

יוזמי דרך הפסלים הם חברי חצרים האמנית והאוצרת מרגה פישטיין ובעלה ישראל, השניים הזמינו את מיטב אמני ישראל להציב בצידי הדרך ובגבעות שמסביב יצירות המביעות אמירה אמנותית המתייחסת לסביבה ולמרחב. יש לדרך כמה פניות, ולכן חשוב לעקוב היטב אחרי השילוט.

מקום מומלץ להפסקה נמצא ליד הבוסתן, שם ישנם שולחנות פיקניק. מכאן כדאי לצאת למסלול רגלי מעגלי של כ-1 ק"מ: מהבוסתן הולכים כמאה מטר דרומה אל מבנה אבן ישן. זה אינו בית אלא בריכת אגירה בדואית שפעם אגרה מים להשקיית הבוסתן. הבאר העמוקה הצמודה אליה מכוסה רשת ברזל חזקה ואין חשש להציץ למטה, ולנחש את עומקה והאם יש בה עדיין מים.

מהבאר כדאי ללכת מערבה, לעבור ליד עצי אשל גדולים ולעלות לתצפית מראש הגבעה, שעליה בולט פסל בטון ומתכת צבעוני בשם המקורי – "מצאו ראש תומרקין בסייף המדבר". רחוק דרומה תראו את "העין של סאורון", כלומר ראש מגדל השמש באשלים.

2-3 ק"מ דרומה מכאן מתפתל ואדי באר-שבע הירוק. מערבה – בסיס חיל האוויר, וצפונה – קיבוץ חצרים, שבו בולטים מיכלי הנירוסטה של זרעי החוחובה. במורד הגבעה צפונה תראו פסנתר כנף ענק, פסל כמובן, שימשוך ילדים להיכנס אליו. מכאן הדרך קצרה חזרה לבוסתן ולהמשך נסיעה לאורך דרך הפסלים.

דרך הפסלים ביער צרעה (יער הנשיא)

דרך הפסלים של יער צרעה שוכנת בין צומת נחשון לצומת שמשון. אורכה כ-9 ק"מ והיא חוצה את היער לאורכו, כך שהיא מתאימה יותר לנסיעה בכל רכב ולרוכבי אופניים בעלי כושר טוב (בווייז: יער הנשיא – יער צרעה).

הדרך הוקמה ביוזמת קק"ל, ויש בה יצירות של יותר מ-30 אמנים, ביניהם יגאל תומרקין, יחיאל שמי וחנה ליבאי. השראה מרכזית לפסלים באתר מבוססת על נופי האזור וסיפורי התנ"ך הקשורים בו. הגיבור של האזור הוא כמובן שמשון, המתואר באחד הפסלים. פסל אחר נראה כשיני מסרק, אם תרצו – זהו המסרק בו דלילה סירקה את שמשון. אגב, חלק מיער צרעה מוקדש לנשיאה הראשון של ישראל, חיים ויצמן, ולכן הוא ידוע בשם יער הנשיא.

באמצע הדרך ישנה אפשרות להחנות את הרכב ולעלות בשביל לא ארוך אל "קברם של שמשון ומנוח אביו". העובדה שהקבר חדש יחסית ואין איש יודע את מקום קבורת שמשון אינה מפריעה למי שרוצה להתפלל ואולי לקבל מעט מכוחו ואונו של הגיבור.

🌳 מעניין אתכם להכיר מקרוב יצירות אומנות ופינות של תרבות ברחבי הארץ? הצטרפו לסדרות הטיולים למבוגרים ״תרבוטבע״ או ״ארץ יוצרת״

🌳 יש עוד מבחר של סדרות טיולים של ״ארץ אהבתי״, קבוצות הטיולים של החברה להגנת הטבע – בתחומי עניין מגוונים, לכל רמות הקושי, עם מיטב המדריכים ובנופים יפהפיים!

 

דרך הפסלים ביער צרעה (יער הנשיא)
דרך הפסלים ביער צרעה (יער הנשיא). צילום: אבישי טייכר, פיקוויקי

רוצים לטייל בחינם עם החברה להגנת הטבע?

בואו להיות חברים של הטבע

הצטרפו עכשיו