תוצאות חיפוש

איפה מטיילים באביב?
המלצות למסלולי משפחות

יפתח כרמלי

אנשי השטח של בתי ספר שדה של החברה להגנת הטבע בחרו 3 מסלולים שווים במיוחד – שמתאימים בדיוק למשפחות שיוצאות לטייל בפסח ובעונת האביב.

שלט בכניסה לבית ספר שדה הר הנגב ולידו שביל המוביל לבית הספר
בית ספר שדה הר הנגב. צילום: יוס סטייבל

בורות לוץ, הר הנגב

שם הממליץ: בית ספר שדה הר הנגב
שם המסלול: בורות לוץ מעגלי.
מיקום: הר הנגב, 20 דקות מערבה, ממצפה רמון.
אורך המסלול: 3, 5 ק"מ, לבחירתכם.
משך המסלול: 1.5, 3 שעות.
צבע המסלול: קצר – אדום, ארוך – אדום וירוק.
דרכי הגעה: חניון לילה בורות לוץ ב-waze.

תיאור המסלול: נסיעה של 3 דקות, בשביל עפר, עד לחניון הלילה בורות לוץ. בחניון יש סככות לצל ופיקניק, שירותים ציבוריים וברזי מים ושלטי הסבר על המקום. למסלול הקצר: מהחניון, נצא על השביל האדום, ימינה, מזרחה ונצעד עליו, עד סופו, חזרה לחניון הלילה. למסלול הארוך: נצעד על האדום, כ-2 ק"מ ונפנה לסימון ירוק מעגלי, שיוליך אותנו עוד 3 ק"מ, חזרה לחניון הלילה. המסלול מיועד למשפחות, נוח להליכה ומשולט היטב.

מרחב בורות לוץ, נחשב לאזור הגבוה ביותר בהר הנגב, מכוח קרבתו היחסית אל הים וגובהו הרב , קרוב ל-1,000 מטרים מעל פני הים, שורר בו אקלים לח וקר יותר, יחסית לכל הנגב. הקדמונים כבר זיהו את הפוטנציאל ופיתחו במרחב חקלאות בעל, מפותחת ומרשימה. עצים נדירים הרגילים לאקלים טרופי, חיים פה בנוחות, כמו אלות אטלנטיות ושקדי רמון. גם פרחים נדירים, מבקרים פה בימי האביב. בקיצור – נוף מדברי מאוד וצבעוני להפליא.

נקודות עניין לאורך המסלול: לאורך המסלול ניתן לראות שרידים ארכיאולוגיים, מים בלב מדבר ומרבדי פריחה צבעונית, של ריבס המדבר, שמשון הדור וצבעוני המדבר.

מבנה בית ספר שדה אכזיב מוקף בחצר גדולה
בית ספר שדה אכזיב. צילום: יוס סטייבל

קרן ברתות, הגליל העליון

שם הממליץ: בית ספר שדה אכזיב
שם המסלול: קרן ברתות.
אורך המסלול: 5.5 ק"מ, כ-4 שעות.
מיקום: גליל עליון, סמוך למצפה הילה.
דרכי הגעה: חניון רכבים שמורת נחל כזיב ב-waze.

תיאור המסלול: המסלול של קרן ברתות, מציע תצפית מרהיבה, לעבר ערוץ נחל כזיב, מבצר המונפורט והים התיכון. המסלול, שרובו עובר בחורש מוצל, מציע מסלול שקט ומלא הפתעות – צמחים נדירים, נוף מדהים ושקט, שמופר רק מציוץ הציפורים. המסלול מותאם למשפחות המורגלות בהליכה, המחפשות מסלול פחות עמוס, באזור המהמם של נחל כזיב. ממגרש החנייה, נתחבר לשביל שחור, הפונה מזרחה.

לאחר הליכה קצרה, נתבשר על ידי שלט, כי נכנסנו לשמורת נחל כזיב – שימו לב, כי הכניסה לכלבים, אסורה. נמשיך עם השביל, עד מעבר נחל ברתות, נחצה את הנחל ונמשיך עם השביל השחור, המטפס מעלה, מצד ימין שלנו, נבחין בבתי היישוב מצפה הילה. נמשיך בשביל, עד שנגיע לפיצול עם שביל כחול – המלצה שלנו, להמשיך בשביל השחור, עד לנקודה בה השביל מתפצל פעם נוספת, עם סימון כחול. עתה, נפנה צפונה ונמשיך על השביל הכחול, אל עבר החורש. ננסה למצוא בין העצים, את פרחי החורש הגדלים כאן, כמו סחלבן החורש ובן חצב יקינטוני. לאחר מספר דקות של הליכה, נגיע לקרן ברתות משם נשקף נוף המבצר והערוץ כולו. נמשיך על פי סימוני הדרך של המסלול הכחול, עד אשר יגיע לפיצול עם השביל השחור, איתו נחזור עד מגרש החנייה.

נקודות עניין לאורך המסלול: לאורך המסלול עוברים בין חורש ים תיכוני, לשטח פתוח וטרשי, במסלול ניתן גם לראות פריחה אביבית מרשימה ובעונה גם את עמודי הפריחה המרהיבים של השושן הצחור.

חצר בית ספר שדה אלון תבור ובו ספסלים וכסאות ועץ גדול במרכז
בית ספר שדה אלון תבור. צילום: יוס סטייבל

יודפת העתיקה והר עצמון, הגליל התחתון

שם הממליץ: בית ספר שדה אלון תבור
שם המסלול: יודפת העתיקה והר עצמון.
אורך המסלול: 1, 3, 7 ק"מ.
כמה זמן ממוצע: שעה, 3 שעות, 5 שעות.
מיקום: מועצה מקומית משגב – גליל תחתון.
דרכי הגעה: תל יודפת ב-waze.

תיאור המסלול: סיפור היסטורי מרתק, על היסטוריון שהחליף צד, פריחה אביבית ייחודית ונוף עוצר נשימה, לעבר עמקי הגליל התחתון – כל זה ועוד, הופך את יודפת העתיקה – למסלול המתאים לכל גיל. למשפחות עם קטנטנים, ניתן לטייל סביב העיר העתיקה, ליהנות מבורות המים, מאיל הניגוח והכידונים המשוחזרים, מבית הבד ומהמערות הקסומות – שמפיחים בהר חיים.

לאחר הטיול על התל, שאורכו בערך קילומטר אחד, ניתן לבחור האם לחזור חזרה לרכבים, או להמשיך לכיוון הנחל, בשביל כחול (3176), היורד לתוך החורש, למסלול טיול שאורכו 3 ק"מ. בדרך למטה, פיקחו את העיניים טוב וחפשו סחלבים, הם צומחים לאור השמש, במדרון הדרומי. ההליכה בנחל, בשביל בסימון כחול, תוביל אתכם עד לשביל ג'יפים רחב, המסומן בשחור (3183). בנקודה זאת, אתם יכולים להחליט – אם הספיק לכם, המשיכו עם דרך הג'יפים, עד לסימון אדום (3173) ויחד איתו, תחזרו לחנייה. אם חשקה נפשכם בלכבוש פסגה נוספת (ואם כולם במשפחה מטיבי לכת) תוכלו לחתוך מערבה (שמאלה), על שביל כחול ולהתחיל לטפס לפסגת הר עצמון, ההר הכי גבוהה בסביבה. אחרי שראיתם את הנוף הנשקף בפסגה, המשיכו לעקוב אחרי השביל הכחול, שיוריד אתכם מההר, ויתחבר בהמשך לשביל אדום (3173), שיוביל אתכם ישירות לחנייה (סה"כ 7 ק"מ).

נקודות עניין לאורך המסלול: אתר עתיקות ותל מרשים ומשומר, עם שלטי הסבר מפורטים, על הקרבות עם הרומאים, בין העתיקות וסביבן ישנם עצי אלון מרשימים, פריחות יפהפיות, הכוללות סחלבים, ממינים שונים.

רוצים להירשם לטיולים שלנו?

כל הטיולים המודרכים של החברה להגנת הטבע, בפסח ובכלל, מחכים לכם להרשמה מהירה ונוחה כאן. במידה ותרצו עוד מידע על בתי ספר שדה שלנו, כנסו לקישור הזה. חג שמח ומלא בטבע!

 

הכתבה המלאה פורסמה במקור באתר "וואלה!"

רוצים לשמור על הטבע שכולנו מטיילים בו?

בואו להיות חברים להגנת הטבע!

הצטרפו עכשיו