תוצאות חיפוש

שביל ישראל מדרום לצפון מקטע 42: מצפה רמון – נחל חווה

המקטע של שביל ישראל מתחיל במצפה רמון ועובר דרך תצפיות יפות על נופיו של המכתש בצידו המזרחי. ממשיכים לאתר ״הסדקים״ – יובל יפה של נחל חווה עם תופעות ייחודיות של בליית סלעים, ומגיעים אל ערוץ נחל חווה.

🔰המדריך בעמוד זה הוא להולכים מדרום לצפון. מטיילים מצפון לדרום? עברו לכאן
למקטע הקודם נחל גוונים – מצפה רמון (43)
למקטע הבא נחל חווה – חוד עקב (41)

📏 אורך המסלול כ-28 ק"מ, רובם בהליכה מהירה על דרכי עפר.
עונה מומלצת סתיו, חורף, אביב.

🥾 אופי המסלול בנחל חווה יש קטע קצר של עלייה. רוב המקטע עובר בתוואי נוח להליכה על דרכי עפר.

✅ נקודת התחלה (מדרום לצפון) מצפה רמון.
✅ נקודת סיום (מדרום לצפון) חניון הלילה מעל נחל חווה.
🚌 נגישות לתחבורה ציבורית בנקודת ההתחלה מדרום במצפה רמון.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בנגב (מקטעים 37-56)
העמוד הראשי של שביל ישראל

🏡 המלצת לינה באזור בית ספר שדה הר הנגב

❗️חשוב לדעת

  • חשוב מאוד לתאם הטמנת מים בחניון הלילה מעל נחל חווה.
  • הההגעה לחניון הלילה מעל נחל חווה, שבו מסתיים המקטע, אפשרית עם רכב שטח בלבד.
  • יום הליכה ארוך, ורצוי להתחיל את ההליכה בשעה מוקדמת.
מטייל צועד בשביל על גבי הר באזור מדברי. מקטע 41 בשביל ישראל
מקטע 41 בשביל ישראל. צילום: יוסי חכים

תיאור מסלול

המקטע מתחיל בתחנת הדלק בכניסה למצפה רמון, עובר ליד מלון בראשית ודרך אזור של פיסול סביבתי הצופה למכתש.

חלקו הראשון של המקטע, לאורך של כ-12 ק״מ, מלווה דרך ג'יפים בכיוון צפון-מזרח, שחולפת מעל המצוק של מכתש רמון או לא הרחק ממנו – ומאפשרת לצפות במכתש במלוא הדרו.

מומלץ להתעכב בבמצפור גבעת געש, לתצפית על המכתש ובעיקר על חלקו הצפון-מזרחי. המכתש הוא ספר היסטוריה לגיאולוגיה קדומה. החפירה לעומק קרום כדור הארץ חושפת עדויות לאירועים גיאולוגיים שקרו בעידנים קדומים. אחד כזה הוא הר געש קדום שמכונה גבעת געש, אשר נראה מתחתינו. זו גבעה כהה שצורת לוע עדיין ניכרת במרכזה. רחוק יותר משמאל, נראה את חוטמו של הר ארדון. הר ארדון מחלק את המכתש באגפו המזרחי לשתי בקעות, זו שאנחנו רואים למרגלותיו – בקעת מחמל – ובקעת ארדון שנמצאת מעברו השני של הר ארדון ועליה נצפה שוב בהמשך השביל, כאשר נלך על שולי המכתש בצידו השני, בכרבולת חרירים.

כדאי לשים לב לסדקים בסלעים בסביבת מרפסת התצפית. יצירת המכתש נמשכת כל העת. כוחות הבליה מערערים את היסודות, השכבות הרכות בעומק המכתש נסחפות ושכבות אבן הגיר הקשה שמעליהן נסדקות ומתמוטטות אל תוך המכתש בתהליך איטי אך מתמשך, גם בימינו אנו.

שביל ישראל ממשיך על דרך העפר, ומתרחק יחד איתה משפת המכתש לעיקול גדול שאורכו כ-4.5 ק״מ. אל דאגה, בהמשך חוזרים לשפת המכתש לתצפית נוספת.

מעט לפני נקודה שבה שביל ישראל פונה שמאלה עם הסימון השחור, כאשר ממול נראה עמוד חשמל של קו מתח, חוצים את ציר הנפט שיורד ימינה אל קיר מכתש רמון. כאן הטבע והנוף שילמו מחיר יקר עבור פרויקט קו צינור הנפט מאילת לאשקלון, העברת הצינור דרך קיר המכתש בשני צידיו, בצפון המכתש במעלה מחמל וממול בדרום ליד הר סהרונים גרמה נזק לנוף והותירה צלקות בולטות. (על המאבק של החברה להגנת הטבע בסכנות הסביבתיות העכשוויות של צינור הנפט, מוזמנים לקרוא כאן).

אחרי הליכה קצרה, מגיעים לצומת עם שביל בסימון ירוק שמתפצל מתוואי שביל ישראל ויוצא ימינה אל תוך המכתש – לראש מעלה מחמל. זו הזדמנות לראות שרידי בריכה היסטורית לאגירת מי גשמים, מלכודת טורפים קדומה לצד הדרך ותצפית יפה על מכתש רמון ממיצד מחמל – מיצד קדום ששלט על היציאה של דרך הבשמים מהמכתש בראש מעלה מחמל. כדי לחזור לשביל ישראל מהמיצד, חוזרים באותו מסלול עם סימון ירוק שבו הגענו, תוספת של כחצי ק״מ הליכה לכל כיוון.

מהמפגש עם השביל בסימון ירוק, שביל ישראל ממשיך עם דרך העפר והסימון שחור כשסביב המרחבים של רמת עבדת. אחרי כ-600 מור מגיעים למזלג דרכים, פונים ימינה עם סימון אדום, שממשיך אל מעלה נוח, ומייד אחר כך פונים שמאלה עם סימון ירוק. מכאן, השביל מתקדם בכיוון צפון, עם כמה עיקולים.

כ-3.5 ק״מ אחרי תחילת ההליכה עם הסימון הירוק, מגיעים אל אזור ״הסדקים״. זהו יובל של נחל חווה – שבכניסה אליו נראה תמים, אך ככל שמתקדמים לתוכו, מציע מראות מפתיעים יותר. יש בו סלעים גדולים שהתמוטטו לתוכו, משטח משופע של אבן צור, גושי סלע בשלל צורות מפוסלות, והשיא – הליכה בתוך סדק צר בין קירות סלע.

ירידה של כ-800 מטר בערוץ מובילה אל שביל בסימון כחול שמגיע מימין. המעוניינים יכולים שוב לסטות משביל ישראל וללכת ימינה במורד הערוץ אל עין חווה – מעיין יפה שמימיו מטפטפים מקיר מפל אל בריכה קטנה (רבע שעה הליכה לכל כיוון).

מנקודת המפגש עם השביל בסימון כחול, שביל ישראל מתקדם איתו שמאלה לכיוון צפוןו-מערב. אחרי כ-600 מטר מגיעים לאזור של סלע כהה – צור מגיל הסנון.

מכאן השביל מתעקל בחדות שמאלה עם הערוץ לכיוון דרום-מערב, וחצי ק"מ אחרי העיקול מגיע למפגש שבילים. מומלץ לחזור מרחק קצר במעלה הערוץ עם סימון שחור, אל תוך הקניון הצר כדי לבקר בגבי חווה ובמפל. לפני המפל, סלע גדול נעוץ בין קירות הקניון מעל גב גדול שמחזיק מים כל השנה. בתוך הקניון ועל קירותיו גדלים שיחי צלף ועצי תאנת בר. חוזרים לשביל ישראל עם הסימון השחור.

עולים מהערוץ של נחל חווה אל הגדה הדרומית. לאחר כקילומטר פוגשים שוב את ציר הנפט, ודרך הג׳יפים עם הסימון השחור. הולכים כ-800 מטר בכיוון צפון מערב עד לחניון הלילה מעל נחל חווה.

נקודות עניין לאורך המסלול גבי חווה. ערוץ הסדקים. תצפיות על מכתש רמון. פיסול סביבתי במצפה רמון.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל

🔰המדריך בעמוד זה הוא להולכים מצפון לדרום. מטיילים מדרום לצפון? עברו לכאן
למקטע הקודם נחל גוונים – מצפה רמון (43)
למקטע הבא נחל חווה – חוד עקב (41)
מדריך שביל ישראל בנגב (מקטעים 37-56)
העמוד הראשי של שביל ישראל

🏡 המלצת לינה באזור בית ספר שדה הר הנגב

✏️ כתב: איציק בן דב, רכז סימון שבילים,  החברה להגנת הטבע.