תוצאות חיפוש

שביל ישראל מקטע 11:
כפר קיש - נוף הגליל

מקטע זה של שביל ישראל עולה ויורד בשניים מהיפים בהרי הגליל התחתון: הר תבור והר דבורה. הנופים היפים מראשי ההרים מפצים על המאמץ של העלייה והירידה. בסתיו פורחים מבשרי הגשם לאורך המסלול, ובסוף החורף הפריחה עשירה במיוחד.

למקטע הקודם למקטע הבא

אורך המסלול כ-19 ק"מ. מסלול מודולרי – ישנן נקודות רבות לקיצור.
עונה מומלצת סוף החורף ותחילת האביב, בשיא הפריחה, לא כדאי לטייל אחרי גשם כאשר השביל בוצי – הירידה מהתבור עלולה להיות חלקה מדי. השביל חשוף ברובו לשמש, ולכן לא מומלץ בקיץ.

אופי המסלול (להולכים מצפון) במרכז המסלול – עלייה תלולה למדי בצד המזרחי של הר תבור וירידה תלולה בצדו המערבי. רוב המסלול בתבור עובר בצל העצים. בהמשך, עליות בדרגת קושי בינונית אל הר דבורה ואל הר יונה. בתחילת המסלול ובאזור יער בית קשת – הליכה בשבילים רחבים ובדרכי עפר נוחות בעלייה מתונה.

נקודת התחלה (מצפון לדרום) ליד הפנייה לכפר קיש, בכביש צומת גזית – עין דור.
נקודת סיום (מצפון לדרום) הר יונה, סמוך לבית הקברות של נוף הגליל (נצרת עילית).
אפשרות קיצור מעל הכפר שיבלי, בתחנת המוניות בצד המערבי של התבור.
נגישות לתחבורה ציבורית בכניסה לכפר קיש, בשכונת הר יונה בנוף הגליל.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בגליל (מקטעים 1-13)
העמוד הראשי של שביל ישראל

המלצת לינה באזור
בית ספר שדה אלון תבור 

חשוב לדעת

  • לא כדאי לרדת מהתבור אחרי גשם כשהשביל בוצי – הירידה עלולה להיות חלקה מדי.
  • יש שירות מוניות קבוע (20 שקל לאיש) מהצד המערבי של התבור אל ראש ההר וחזרה, שווה להיעזר בהן במקרה של שביל בוצי וחלק בירידה, או כדי להימנע מעלייה תלולה אל ראש ההר (לבאים מדרום).
  • ליד הכנסייה בפסגה יש מי שתייה ושירותים. הכנסייה פתוחה רצוף בשעות 8-17, גם אם בחלק מהאתרים כתוב אחרת.

תיאור המסלול

שביל ישראל מגיע מחלקו העמוק של נחל תבור (מקטע 9) אל כביש הגישה לכפר קיש. השביל עובר לאורך קילומטר בצמוד לכביש, חוצה דרומה את הכביש הנוסע לעין דור ועולה מתון בחלקו העליון, השטוח, של נחל תבור עד צומת גזית.

לאחר חציית כביש 65, עולים מעט בכפר שיבלי ועוקבים אחרי הסימונים אל הר תבור. במהרה נכנס השביל אל האזור המיוער, ועולה בו בצורה תלולה למדי לאורך כ-2.5 ק"מ עד שביל פסגת התבור.

לאחר שחרור השרירים, ממשיכים בקטע מישורי קצר ויפה בין העצים, בסתיו, כדאי לחפש כאן את החלמוניות והסתווניות. מומלץ מאוד ללכת בכביש אל הכנסייה הפרנציסקנית הגדולה, להתרשם מיופיה ומסיפור ההשתנות של ישוע כפי שמופיע בתמונות ובברית החדשה (להרחבה ראו את הערך בויקיפדיה). בסמוך ישנם מי שתייה ושירותים.

חוזרים בכביש מעט מערבה אל השער דרכו נכנסים הרכבים ופונים צפונה, ליד שרידי חומה מרשימה. לאחר חצי ק"מ, במפגש השבילים, מתחילה ירידה תלולה למדי, אך לא ארוכה, עד תחנת המוניות שבין שיבלי לדבוריה. מומלץ מאוד להיעזר במקלות הליכה. קטע זה אינו מומלץ למתקשים בירידות או סובלים מבעיות ברכיים.

בהמשך צפונה, ירידה מתונה באזור בנוי מובילה אל יער בית קשת. ביער עובר השביל בדרך טובה לרכב, חלקה סלולה ומשמשת את הרכבים של תושבי האזור, יש להיזהר בהליכה בה.

יער בית קשת הוא מהשרידים האחרונים ליער אלוני התבור הגדול שכיסה את הגליל התחתון. מאבקי שמירת טבע מנעו בנייה נרחבת בקטעים הטבעיים היפים של היער. בין ינואר למרץ האזור מתכסה ברקפות, כלניות ופריחה צבעונית. ההליכה ברובה חשופה לשמש אך יש פינות צל רבות.

הקטע האחרון של העלייה להר דבורה מעט תלול יותר, אך עובר בדרך נוחה. הפסקת קפה מול הנוף בפסגת ההר ואחריה ירידה יפה ומעט תלולה, של כ-600 מטר, אל צומת הכבישים וסימוני השבילים מעל נחל ברק בן אבינועם.

ניתן לסיים כאן, או להמשיך לסוף המקטע לאורך 2.5 ק"מ צפונה, עד סמוך לבית הקברות שלמרגלות הר יונה. בחודש מרץ יש סיכוי טוב לראות את אחד היפים שבפרחים – האירוס הנצרתי – באזור שנמצא ממזרח לבית הקברות.

המלצות בסביבה

  • סיור בין השוק והכנסיות בנצרת ואפשרויות קולינריות רבות בסמוך לשוק וגם רחוק יותר בעיר.
  • נחל ברק בן אבינועם – מי שמחפש עוד קצת "אקשן" לסיום המסלול, יכול להחליף את הקטע בין הר דבורה להר יונה במסלול של נחל ברק בן אבינועם: סימון אדום יורד במדרגות סלע, עם הרבה עצים ופריחת אביב בנחל אכזב יפה. הנחל המתחיל בפינה הצפון-מערבית של הר דבורה ומסתיים בכביש איכסל-דבוריה. עוד כ-5 ק"מ הליכה עד איכסאל, שם יש תחבורה ציבורית.

נקודות עניין לאורך המסלול העלייה להר תבור והתצפיות בראש ההר, כנסיית ההשתנות בראש התבור, פריחת חלמוניות ומבשרי גשם בפסגת התבור בסתיו, נופי יער בית קשת ופריחת החורף בו, הנוף ועצי החורש בהר דבורה. בחודש מרץ: פריחת אירוס נצרתי בהר יונה.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בגליל (מקטעים 1-13)
העמוד הראשי של שביל ישראל

המלצת לינה באזור
בית ספר שדה אלון תבור 

כתב: עומר שפירא רכז הדרכה בחברה להגנת הטבע.

רוצים לשמור יחד על הטבע בגליל?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו