תוצאות חיפוש

שביל ישראל מקטע 12:
נוף הגליל - אלון הגליל

מקטע זה בשביל ישראל משלב בין הליכה עירונית, אתרי עתיקות ויער יפה של אלוני תבור, שמתייחד בפריחת חורף נהדרת.

למקטע הקודם למקטע הבא

אורך המסלול כ-14 ק"מ. המסלול מודולרי ויש כמה אפשרויות לקיצור.
עונה מומלצת סוף החורף ותחילת האביב, בשיא הפריחה. המסלול מומלץ פחות אחרי גשם כשהשביל בוצי. השביל חשוף ברובו לשמש, ולכן לא מומלץ לטיול בקיץ.

אופי המסלול (להולכים מצפון) במקטע זה 3 חלקים שונים: המזרחי הוא עירוני ועובר בצמוד לכבישים בנצרת ובמשהד; האמצעי משלב טבע ואתרי עתיקות ומורשת; המערבי חוצה יער אלוני תבור יפה – למשך כל השנה ובמיוחד בסוף החורף ותחילת האביב. רוב ההליכה היא בירידה מתונה בשבילים נוחים. ישנה עלייה קצרה ברמה קושי בינונית אל מצפה ריש לקיש.

נקודת התחלה (מצפון לדרום) הר יונה, סמוך לבית הקברות של נוף הגליל (נצרת עילית).
נקודת סיום (מצפון לדרום) צומת הגישה ליישוב אלון הגליל, 400 מטר מצפון למחלף המוביל.
אפשרויות קיצור יש כמה אפשרויות קיצור לאורך המסלול.
נגישות לתחבורה ציבורית שכונת הר יונה בנוף הגליל (נצרת עילית), מחלף המוביל.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בגליל (מקטעים 1-13)
העמוד הראשי של שביל ישראל

המלצת לינה באזור
בית ספר שדה אלון תבור 

חשוב לדעת

  • השביל עובר ליד הכניסה לגן לאומי ציפורי אך אינו נכנס אליו. הכניסה לגן הלאומי היא בתשלום.
  • במתחם קבר רבי יהודה נשיאה יש מי שתייה ושולחנות פיקניק. כביש הגישה אליו הוא דרך מושב ציפורי.
  • לצורך איסוף ברכב בסוף המסלול – עדיף לסיים בתחנת הדלק פז מזרחית למחלף המוביל, שם ניתן לחנות בבטחה. השביל עצמו עובר כ-300 מטר מדרום לתחנה וקל לצאת ממנו אליה.
  • בקטע העירוני, בעיקר במשהד, יתכנו שינויים בסימונים אם יש עבודות בנייה או סלילה.

תיאור המסלול

המסלול מתחיל ליד בית הקברות הסמוך להר יונה, ועוקף את שכונת הר יונה בכביש של רחוב מעלה יצחק בנוף הגליל (נצרת עילית). לאחר עיקול הרחוב שמאלה, השביל יוצא מהרחוב ימינה לכיוון משהד, בירידה קצרה בדרך עפר.

יש לעקוב אחרי הסימונים בתוך משהד ולצאת בצדו המערבי של היישוב. מדרום למכולת נמצאת גבעה קטנה בשם תל גת-חפר, יש מי שסבורים כי זהו האתר של חפר המקראית.

אחרי הליכה קצרה על אספלט, השביל הופך לדרך עפר שחוצה חורשות אורנים. השביל יורד לכוון צפון-מערב, וממשיך מערבה אל חורשת אורנים הסמוכה לכניסה לגן הלאומי ציפורי. בחורשה נמצאים שרידי סוללת אבן שעליה עמדה אמה שהובילה מים מעין משהד לציפורי העתיקה. (החלק המרשים של האתר הוא מאגר מים תת-קרקעי ענק, שנמצא בתחומי הגן הלאומי שהכניסה אליו היא בתשלום).

מצומת דרכי העפר שנמצאת מזרחית לגן הלאומי, השביל יורד צפונה, עוקף את הגן בכיוון צפון-מערב וממשיך מערבה. השביל עובר מדרום לישוב הושעיה ומגיע אל ציון קבר רבי יהודה נשיאה. מדובר על נכדו של חותם המשנה, רבי יהודה הנשיא – שהיה מנהיג דתי חשוב ומפורסם שכונה בפשטות בשם "רבי"). במתחם הקבר תמצאו ברז מים ושולחנות פיקניק.

לאחר הפיקניק והצצה למבנה הקבר, ממשיכים לכיוון צפון-מערב בדרך ג'יפים, שאותה השביל עוזב לאחר כ-1 ק"מ. אז מתחילים לטפס מערבה בשביל מעט תלול, שעובר דרך חורשה נטועה אל מצפה ריש לקיש. המצפה נקרא על-שם רב חשוב מתקופת האמוראים.

מהתצפית מערבה עובר השביל בקטע נינוח ויפה דרך יער פתוח של אלוני תבור גדולים. בין העצים פורחים בחורף ובאביב אלפי פרחים. השביל עובר בגת עתיקה (משטח דריכה גדול ובור שיקוע).

לפני מחלף המוביל השביל עובר דרך מטעי זיתים, ואחר כך יורד דרך חורש אל מעבר מתחת לכביש 77 (הכביש בין טבריה לרמת ישי). לאחר הליכה קצרה, חוצים במעבר תחתי גם את כביש 79 (הכביש בין הקריות לנצרת) מתחת לגשר שדרכו עובר נחל יפתחאל – יובל של נחל ציפורי. מכאן, השביל עולה אל נקודת הסיום על כביש הכניסה לישוב אלון הגליל.

המלצות בסביבה

  • סיור בין השוק והכנסיות בנצרת ואפשרויות קולינריות רבות בסמוך לשוק וברחבי בעיר.
  • גן לאומי ציפורי – מומלץ להקדיש לפחות שעתיים לסיור בו.
  • אלון הגליל – בקצה המערבי של היישוב היפה שממערב לצומת המוביל, נמצא בית קלייה לקפה "פרסקו". זהו מקום טוב לשתות או לקנות שקית קפה לדרך ולשוחח עם אלון, בעל המקום (מומלץ לתאם מראש, לעיתים סגור). בקצה המזרחי של הישוב, לא רחוק מהשביל, נמצא מרכז המבקרים של מכוורת אופיר.

המלצת לינה בית ספר שדה אלון תבור

נקודות עניין לאורך המסלול שרידי עתיקות – אמת המים לציפורי, גת גדולה ועוד. אתר קבר רבי יהודה נשיאה. נופי יער אלוני התבור ופריחת החורף ותחילת האביב בו.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בגליל (מקטעים 1-13)
העמוד הראשי של שביל ישראל

המלצת לינה באזור
בית ספר שדה אלון תבור 

כתב: עומר שפירא, רכז תוכן אגף תיירות, החברה להגנת הטבע.

רוצים לשמור יחד על הטבע בגליל?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו