תוצאות חיפוש

שביל ישראל מקטע 9:
חצר כנרת – כפר קיש

"חורשת האקליפטוס הגשר הסירה.." – המקטע של שביל ישראל כולל הליכה קצרה לצד הירדן במוצאו מהכנרת, שאחריה טיפוס מהנקודה הנמוכה (מינוס 200 מטר) אל מצפה אלות (300 מטר מעל פני הים) – ואל תצפית יפה לעמק הירדן והגלעד. מכאן, ירידה מתונה אל ערוץ נחל תבור, כאשר הר תבור נראה במלוא פארו לאורך כל הדרך.

אורך המסלול כ-25 ק"מ, יש אפשרות קיצור אחת.
עונה מומלצת סתיו, חורף ואביב בעיקר בשיא הפריחה בפברואר-מרץ.

אופי המסלול (להולכים מצפון) ברובו הגדול, המסלול עובר השביל על דרכי עפר נוחות, למעט עלייה למצפה אלות. רוב המסלול חשוף לשמש, ופינות מוצלות מפוזרות לאורכו.

נקודת התחלה (מצפון לדרום) חצר כנרת במושבה כנרת.
נקודת סיום (מצפון לדרום) כביש הכניסה לכפר קיש (בנקודה הדרומית, בעיקול הכביש).
אפשרויות קיצור המקטע ארוך יחסית, עם מעט גמישות לקיצור, מכיוון שאין מפגש עם כבישים או ישובים לאורכו. ניתן לחתוך ליבנאל בהליכה קלה של 4 ק"מ.
נגישות לתחבורה ציבורית המושבה כנרת, המשובה יבנאל, מושב כפר קיש.

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בגליל (מקטעים 2-12)
העמוד הראשי של שביל ישראל

המלצת לינה באזור
בית ספר שדה אלון תבור 

שדה ירוק ופורח ובתוכו מקור מים ועצים. מקטע 9 של שביל ישראל
מקטע 9 בשביל ישראל. צילום: מרים בן דב

תיאור המסלול

השביל חוצה דרומה את כביש 767 אל רחוב גן רחל המקביל. יורדים עם הרחוב עד קצהו וחוצים את ״גן הראשונים״ לכבודם של מייסדי כנרת המושבה.

המסלול ממשיך לכיוון בריכות הדגים של קבוצת כנרת – מעברו השני של הכביש בית העלמין של כנרת (שבו קבורים, בין השאר, רחל המשוררת, ברל כצנלסון ונעמי שמר). השביל עובר בין בריכות הדגים וחורשת אקליפטוס ומגיע אל כביש הכניסה לקבוצת כנרת.

חוצים את הכביש וחולפים על פני האתר ״ירדנית״, בדרכנו לגדת הירדן. לאחר שנהנה מהליכה קצרה של כקילומטר על הגדה לצידו של ״הנהר״, נצא אל השטח הפתוח לכיוון נחל יבנאל והעלייה למצפה אלות.

בנחל יבנאל השביל מקביל לערוץ על דרך עפר מסומנת ירוק, עד לנקודת הפנייה דרומה אל ערוץ נחל אלות. עולים לאורך הערוץ, סמוך לשיחים קוצניים – שיזף השיח, ועצים – שיזף מצוי. קבוצת עצים גדולים מזמינים למנוחה והפסקה – זוהי שמורת חורשת יעלה.

הערוץ ואיתו השביל פוגשים דרך רכב. כאן השביל פונה שמאלה ונמשך על קטע קצר שאחריו פונים ימינה אל ״מעלה אלות״ – העלייה למצפה אלות. ממשיכים על דרך עפר כאשר הקטע האחרון אל המצפה עובר בשביל מטיילים. בראש המעלה נראה את עצי האלה שנתנו לו את שמו ונקבל את שכרנו על המאמץ בעלייה – תצפית אל עמק הירדן, דרום הכנרת והגולן, הירמוך והגלעד.

השביל פונה מערבה, ונמשך על השוליים של רמת סירין. בקטע זה תלווה אותנו תצפית יפה אל בקעת יבנאל, רמת פוריה והכנרת. אחרי שמשלימים את העלייה לרמה, מומלץ לסטות מהשביל מעט מזרחה על שולי הרמה (על דרך מסומנת שחור) אל ה״חללית״ –מבנה ייחודי ממתכת על שפת המצוק ונקודת תצפית נהדרת.

רמת סירין היא רמה נטויה שמתנקזת לנחל תבור – מכאן השביל נמשך על הרמה במגמת ירידה מערבה אל ערוצו של נחל תבור בין שטחי מרעה ושדות, כאשר ה״מלך – הר התבור – ניצב גבוה ומרשים במערב. זהו יעד שאליו יגיע השביל ביום ההליכה הבא.

בדרכנו נעבור בנקודת חן – עין אולם – מעיין קטן עם בריכה, בצילו של עץ שיזף. שווה עצירה להפסקה.

ממשיכים ללכת במקביל לנחל רכש – יובל של נחל תבור, ומגיעים אל תל רכש, גבעה בולטת מדרום לשביל. מעט לפני התל, בערוץ מצפון לשביל – עין רכש, פינת חמד מומלצת.

מייד אחרי תל רכש, השביל פוגש את ערוצו המרכזי של נחל תבור (מטיילים מהירים שיש להם זמן, יכולים לקפוץ לקטע יפה של "קניון הבזלת" בו זורמים מים בחורף ובאביב).

השביל ממשיך לצד הנחל מערבה עד המפגש עם כביש הכניסה למושב כפר קיש – נקודת הסיום של מקטע זה.

המלצות בסביבה

  • דגניה (אום ג'וני).
  • יבנאל,
  • קניון הבזלת בנחל תבור.

המלצת לינה באזור בית ספר שדה אלון תבור.

נקודות עניין לאורך המסלול חצר כנרת. בית עלמין כנרת. ירדנית. ירדן דרומי ליד "רוב רוי". מעיינות נחל יבנאל. מצפה אלות. עין אולם. תל רכש. עין רכש.

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בגליל (מקטעים 2-12)
העמוד הראשי של שביל ישראל

המלצת לינה באזור
בית ספר שדה אלון תבור 

 כתב: איציק בן דב, רכז סימון שבילים בחברה להגנת הטבע.

רוצים לשמור יחד על הטבע בגליל?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו