חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נחל ערוגות- המפל הנסתר

קוד פעילות: 59
סוג פעילות: טיולי משפחות, טיולי מים, טיולי מעיינות
מתאים לגיל: לכל המשפחה
אזור: דרום->מדבר יהודה

10/6/2018

 

 

סדרת נביעות קסומות שבסופן מפל יפהפה ושופע מים כל השנה, הופכת את מסלול נחל ערוגות לנחל איתן שכיף לטייל בו אפילו בימים החמים של הקיץ.

 

נחל ערוגות הוא אחד הגדולים ביותר במדבר יהודה. הנחל מתחיל את דרכו למרגלות היישוב מגדל-עוז שבגוש עציון, ואורכו כמעט 50 ק"מ. בדרך הוא מתפתל מהרי גוש עציון אל תוך רמת מדבר יהודה ומשם נוגס הנחל במצוק העתקים ויוצר קניון עצום ויפהפה. בקטע בו חוצה הנחל את מצוק ההעתקים נובע עין ערוגות, שהוא למעשה סדרת נביעות קסומות שהופכות את הנחל בחלקו המזרחי לנחל איתן השופע מים כל השנה. מסלול הטיול עובר בחלקו האיתן של הנחל ומגיע עד למפל הנסתר, מפל יפהפה השופע מים כל ימות השנה. אל המפל נוכל להגיע בשני שבילים הנפגשים פעמיים במהלך המסלול, שביל כחול העובר בתוך ערוץ הנחל ושביל אדום העובר מעל הגדה הצפונית של הנחל.
 

 

 

מידע ראשוני:

מתאים בעיקר למשפחות
עונה מומלצת: כל השנה
אורך המסלול: 2 עד 8 ק"מ
הערכת זמן הליכה:  2 עד 6 שעות

סוג המסלול : הלוך- חזור
מאפיינים נוספים: טיולי מים
שמורת טבע בתשלום: כן. יש לבדוק באתר רשות הטבע והגנים את שעות הפתיחה וזמינות בתקופת הקורונה.  התשלום תקף גם לנחל דוד באותו היום.        
לינה והדרכה באזור:
בית ספר שדה עין גדי

 

דגשי בטיחות
המסלול נסגר כשיש חשש  לשטפונות


לאן להגיע
נקודת התחלה וסיום : מגרש החנייה של שמורת נחל ערוגות. בוייז: שמורת נחל ערוגות .
 

לבאים מצפון -

נוסעים דרומה על כביש
 
90 עד בית ספר שדה עין-גדי. עוברים את שני הכיכרות שבפנייה אל נחל דוד, וממשיכים לעבר האוהל הלבן הגדול שמצל על בית-הכנסת העתיק. בכיכר הבא (סמוך לבית הכנסת העתיק) נראה את מפעל המים עם הגגות המשולשים, ושם נפנה ימינה (מזרחה). נסיעה קצרה של כשתי דקות תביא אותנו אל חניית הכניסה לנחל.
לבאים מדרום - נוסעים על כביש 90 עד קיבוץ עין-גדי. עוברים את צומת הכניסה לקיבוץ, ובכיכר שמיד אחריה פונים שמאלה (מזרחה). בכיכר הבא, זה שבין מפעל המים לבית כנסת העתיק, פונים שוב מערבה (שמאלה) אל נחל ערוגות.    

   

 


מבט על המסלול
סימון: שחור
מפת סימון שבילים:
11 דרום מדבר יהודה וים המלח

 

לצפייה בחלון גדול

 

נקודות עניין בדרך
1. עין ערוגות: בריכת שכשוך ראשונה
2. בריכת שכשוך שנייה
3. המפל הנסתר:   פינת חמד מדהימה ביופייה- מפל שזורם כל השנה ובריכה קרירה שניתן להיכנס אליה. למקום חלקת צל לצד הבריכה שבה ניתן לראות שורשי פיקוס שצמח לאורך סדק. מומלץ!

4. לחובבי לכת בלבד- ניתן להגיע עד הבריכות העליונות, בתנאי שיש מספיק זמן לחזור לשער הכניסה לפני שעת הסגירה

 

 

סיפור דרך:

 
 

המסלול מתחיל במבואת השמורה. במקום יש שירותים, קיוסק, ספסלי פיקניק ונקודת מילוי מים.  משער הכניסה מתחיל השביל האדום, העובר לסירוגין בתחתית הערוץ ובגדה הצפונית. לאחר כ-450 מטרים יש פיצול עם שביל כחול. בנקודה זו ניתן לבחור  בין המסלולים: השביל האדום ממשיך מעל המעוק והשביל הכחול עובר בתוך ערוץ הנחל. במהלכו טיפוס במספר יתדות. לאחר כ-400 מטרים מתחילת השביל הכחול, מתחבר חזרה השביל האדום. לאחר כ-600 מטרים בשביל האדום יש פיצול נוסף עם שביל כחול ושוב ניתן לבחור בין שתי דרכים אל המפל הנסתר: השביל האדום ממשיך מעל הנחל בגדה, (עובר פיצול לשביל שחור למעלה בני המושבים) וירידה משולטת למפל הנסתר. השביל הכחול עובר בתוך ערוץ הזרימה, חלקו במים רדודים, כ-600 מטרים עד המפל הנסתר. החזרה מהמפל הנסתר היא בשביל הכחול או האדום עד מבואת נחל ערוגות.                 

 

רוצים לדעת עוד?

מקור שם הנחל: הנחל נקרא על שם ערוגות צמח בושם האפרסמון שגידלו ביישוב עין גדי העתיק בתקופה הרומית עד התקופה הביזנטית. הצמח הפיק בושם יקר מאוד, שרבים חיפשו את המתכון שלו, עד היום לא ידוע מהו צמח האפרסמון.

 

מדוע נובעים המים במעיין?
ההרים מורכבים משכבות שונות של סלע: שכבה אחת מכונה אקוויפר, ומתחתיה נמצאת שכבת סלע המכונה אקוויקלוד. אקוויפר היא שכבת סלע סדוקה הסופגת מים ומאפשרת זרימת מים בתוכה. המים באקוויפר נאספים כתוצאה מחלחול מי גשמים דרך שכבות הסלע ונאספים מעל שכבת האקוויקלוד, שמכילה מסלע שאינו מאפשר למים לחלחל. תהליכי התחתרות נחלים בשל בלייה, פעילות טקטונית ועוד, יביאו לפריצת מי התהום אל פני השטח, כלומר להיווצרות מעיין בין שתי שכבות סלע. זהו מעיין שכבה.

 
 
 

שפני הסלע: שפני הסלע נפוצים באזור מדבר יהודה. שפן הסלע הוא חיה חברותית במיוחד, הם חיים בקבוצות גדולות שיכולות להגיע עד כ-100 פרטים. יש להם תקשורת מיוחדת משלהם על מנת להזהיר אחד את השני מסכנות וכן גם חיזור. לכל שפן סלע זכר יש מעין "שיר" מיוחד משלו שנעשה ע"י מגוון צלילים שהוא מפיק, כל נקבה מגיבה לשיר של שפן סלע אחר וכך נעשה תהליך החיזור. ניתן לראות את השפנים במהלך כל השנה בשמורות, אך אסור להאכיל אותם או לגעת בהם!

 

 
שומרים על הטבע

 

למה ים המלח מתייבש? מפלס ים המלח יורד במטר ועשרים כל שנה. ישנן 3 סיבות עיקריות להתייבשות. האחת סכר דגניה מצפון מונע זרימה של מים מנהר הירדן, שהוא מקור המים העיקרי של ים המלח. לפני הסכר הזרים הירדן כמיליארד וחצי קוב בשנה, וכיום מזרים כמיליון קוב בשנה. הסיבה השנייה היא מפעלי ים המלח הישראלים והירדנים, השואבים מים מהים על מנת להפיק מינרלים ומלחים. הסיבה השלישית היא סיבה טבעית - התאדות המים בשל האקלים החם והיבש.

 

התייבשות ים המלח הביאה לתופעת הבולענים . התופעה התחילה בשלהי שנות ה-80. עקב נסיגת ים המלח, מצטברים גושי מלח ענקיים מתחת לפני הקרקע היבשה. במפגש עם מים מתוקים, גושי המלח נמסים והאדמה קורסת אל תוך עצמה. גובה ורוחב הבולענים יכול להגיע לעשרות מטרים. כיום יש כ-6000 בולענים באזור ים המלח.

 

שאיבת מים ממעיינות: בשנת 1991 הוקם בסמוך לשמורת עין גדי מפעל המים של קיבוץ עין גדי. מפעל המים מפיק בקבוקי מים מינרלים אשר מקורם מהמעיינות הסמוכים עין גדי ושולמית. כתוצאה מהשאיבה האזורים סביב המעיינות מתייבשים. לפי עדויות מהעבר נחל עין גדי, שנבע ממעיין גדי, זרם. כיום הנחל יבש. בשנת 1997 רשות הטבע והגנים הגיעו להסכם עם המפעל, לפיו הוא מחויב להזרים חזרה מים מנחל ערוגות ודוד לאזורים בהם המעיינות פעם נבעו.

 

אתרים נוספים באזור:

1. בית הכנסת העתיק בעין גדי - רצפת פסיפס מרשימה, 45% הנחה בכניסה למציגים קבלה על ביקור בשמורת עין גדי.
2. חזיון אור קולי על מדבר יהודה ושמורת עין גדי - החזיון מוקרן בבית ספר שדה עין גדי
3. חוף מינרל - חוף מוסדר ובו בריכת מי גופרית חמים ובריכות מים מתוקים לילדים, ליד קיבוץ מצפה שלם.

 

 

צילום: אסנת אל עז, נוי אלון  

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

 

* * *

החברה להגנת הטבע היא עמותה עצמאית ללא מטרות רווח.

אנחנו כאן כדי לפעול ולחנך לשמירה על הטבע והסביבה.

יחד עם הציבור, אנחנו פועלים להוביל לשינוי. הכוח שלנו בידיכם, 

  הצטרפו אלינו !  -  תרמו לנו

 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, כפי שהיא רואה אותם, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.