חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שביל ישראל מקטע 7-8: נחל עמוד תחתון, מכביש 85 אל מגדל

סוג פעילות: מקטעי שביל ישראל, טיולי מים
מאפיינים נוספים: חשוף לשמש, פריחה, טיול מים
מתאים לגיל: 7+
אזור: צפון->גליל עליון ומערבי

תאריך עדכון אחרון: 26.12.18

 

קטע יפה במיוחד בחורף ובתחילת האביב, עם פריחה צבעונית, נופי מצוקים ולעתים גם מים זורמים, וסלע העמוד המפורסם שנתן לנחל עמוד את שמו.

 

מפת המקטע

 

 

 

אורך המסלול: כ- 10 ק"מ. 

מטיילים מהירים יכולים להוסיף את מסלול הר הארבל - עוד 5-8 ק"מ.   

 

עונה מומלצת: סוף החורף ותחילת האביב, בשיא הפריחה, פחות מומלץ אחרי גשם כשהשביל בוצי. השביל חשוף ברובו לשמש, ולכן לא מתאים ביום חם.

 

 נקודות עניין לאורך המסלול

 

  • מים זורמים בחורף גשום
  • פריחת חורף צבעונית
  • מצוקי הנחל
  • מדרגות "סיפון עמוד"
  • העמוד המיתולוגי
  • בריכת עין נון

 

המלצת לינה באזור: בית ספר שדה אלון תבור

 

 

אופי המסלול (להולכים מצפון)

ירידה מתונה רצופה בשביל נוח ברובו החשוף לשמש, עם נקודות עצירה בצל העצים או המצוק. לאחר שבועות גשומים תיתכן זרימה משמעותית. 5 ק"מ אחרונים, מהכביש לחוקוק עד מגדל הם בדרך עפר כבושה, בחלקה נגישה לרכב.

 

חשוב לדעת: 

לאחר שבועות גשומים תיתכן זרימה משמעותית שתחייב מספר חציות של הנחל במים רדודים- מומלץ להצטייד בנעליים המתאימות להליכה במים. מקלות הליכה עוזרים בחציית הנחל.


 

נקודת התחלה (מצפון):  מפגש השביל עם כביש 85. חשוב!! החניון נמצא מצפון לכביש ואין גישה אליו בנסיעה ממערב למזרח- יש לנסוע מזרחה עד מחלפון כחל, לחזור מערבה ולפנות ימינה לחניון לפי השילוט.

נקודת סיום:  הכניסה המזרחית למושבה מגדל, מערבית לכביש 90, או עין נון- כחצי ק"מ צפונית לכניסה זו, נגיש לכל רכב, עם חורשת פיקניק יפה ובריכה גדולה ורדודה לשכשוך.

 

תיאור המסלול
מחניון הרכב שמצפון לכביש 85 יורדים תחילה לצפון מערב, פוגשים בערוץ ועוברים מתחת לגשר הגדול שהחליף את סוללת הכביש הגדולה. השביל ממשיך בירידה מתונה בכיוון דרום מזרח ובהמשך דרומה. ככל שמדרימים, המצוקים נהיים קרובים וגבוהים יותר, אך ההליכה בשביל נוחה, מלבד בימים בהם יש זרימה.
כעבור כ-5 ק"מ מגיעים לגיחון נחל עמוד של המוביל הארצי (המכונה "סיפון עמוד"). בזמן שתיית הקפה כאן ניזכר בפרויקט הגדול ביותר בתולדות המדינה - המוביל הארצי.
כ-2 ק"מ דרומה מכאן נגיע לעמוד הסלע המיתולוגי שנתן לנחל את שמו, נקודת חובה לצילומים. למרגלותיו נובע עין עמוד, לרוב זורם בחורף ובאביב ולעיתים אף מחייב הליכה במים רדודים. בסמוך לעמוד נמצאת במצוק מערת העמוד, בה נמצאו שרידי אדם ניאנדרטלי. במערות נוספות בנחל עמוד נמצאו שרידי אדם קדמון חשובים ביותר, שהתפרסמו במחקר הפרהיסטורי בעולם כולו.
פחות מ-1 ק"מ ואנו חוצים את הכביש לחוקוק וכעבור זמן קצר רואים מערות במצוק השמאלי, גם הן חלק ממחקר פרהיסטורי חשוב . לצערנו מערות אלו מלאות בעיקר בלשלשת יונים ואין טעם לחפש שם את האדם הקדמון...
השביל ממשיך בדרך רחבה בהליכה מהירה בין מטעי בננות ושדות, כ-4 ק"מ מכביש חוקוק עד עין נון. זו נקודה נפלאה לקפה עם הרגליים במים, כשהדגים עושים לנו "פדיקור".
כאן אפשר לסיים, או להחליט על ההמשך בהתאם לזמן - לעלות את הר ארבל (הכלול במקטע 8) או לחילופין - לגוון את השביל עם "שביל בת" חשוב-  שביל סובב כנרת, בקטע שבין גינוסר לאתר מגדלא. יש מספר אפשרויות כניסה אליו, הנוחה ביותר היא לחצות את כביש 90 בכניסה הראשית לגינוסר ולהגיע לסובב כנרת בסמוך לבריכת השחייה של מלון נוף גינוסר.


 

 המלצות נוספות בסביבה

  • אתר מגדלא (בתשלום)- סיפור מרתק של בית כנסת יהודי קדום ביותר המושך אליו נוצרים רבים וגם כנסייה מודרנית מקסימה מול הכנרת.
  •  אפשרויות קולינריות מגוונות בכניסה למגדל ובמתחם לפני הכניסה למגדלא.
     

 מלאכי שביל באזור

אנשים טובים באמצע הדרך: לאורכו של שביל ישראל גרים תושבים רבים הפותחים בשמחה את בתיהם למטיילים ברצף לאורך השביל, למנוחה, לינה, מקלחת או כוס קפה.

רשימת מלאכי השביל בגליל העליון

 


כתב: עומר שפירא, רכז תוכן אגף תיירות, החברה להגנת הטבע

בתמונה: סלע העמוד. צילום: מרים בן דב

 

לכל המידע על שביל ישראל