חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נחל יחיעם

סוג פעילות: טיולי משפחות
מתאים לגיל: 5+
אזור: צפון->גליל עליון ומערבי

אתם מוזמנים למסלול גלילי ונעים בנחל יחיעם. לפני הירידה – נזכה לתצפית יפה על הנחל וסביבתו, ומבט על מבצר יחיעם. בירידה - מעט עצים, הרבה שיחים ושפע פריחה צבעונית בסוף החורף ובאביב. במרביתו של ערוץ הנחל, נהנה מצילם של עצים גבוהים, בעיקר אלונים וגם ער אציל (דפנה) ומבריכות קטנות אחרי הגשמים.
סיומו של המסלול בישוב הייחודי כליל – אין דומה לו בארץ – ישוב אקולוגי שהבתים בו מפוזרים ומבודדים.

אז איך מגיעים?

ניסע צפונה בכביש 70 אל צומת אחיהוד, בה ניקח שמאלה ואחרי ק"מ בצומת יסיף ימינה. נעבור את כפר יסיף (מקום טוב להצטיידות או לניגוב חומוס) ומשם נתקדם כ-8 ק"מ עד צומת כברי, בה נפנה ימינה ואחרי 3 ק"מ בצומת געתון - ימינה לכוון געתון ויחיעם. נמשיך ישר עד קיבוץ יחיעם, ניכנס בשער הראשי וניסע ישר עד החנייה של מבצר יחיעם.

 

מה רואים בדרך?

מי שמעוניין, יכול תחילה לבקר במבצר יחיעם (אתר רשות הגנים בתשלום) ולחזור לחנייה. בצידה הדרומי מתחיל הסימון הירוק היורד מעט וחוצה את גדר הקיבוץ. שימו לב - יש גם סימון ירוק בכיוון מזרח לכיוון הכפר ינוח. זהו לא המסלול שלנו. אם מסתבכים - נעזרים בעובד של הגן הלאומי.
השביל עובר ליד בית קברות ויורד בכוון דרום-מערב. בתחילה הוא מתון ובהמשך תלול למדי. הירידה חשופה לשמש, ולא מומלצת ביום חם במיוחד, או אחרי הגשם כשהקרקע בוצית וחלקה (במקרה כזה אפשר לטייל בכוון ההפוך). באביב הירידה פורחת בשלל צבעים. אחרי חצי ק"מ מגיע השביל לתחתית הערוץ, בו הוא ממשיך בצל העצים. בחורף ובאביב ייתכנו מים בגבים, אותם ניתן לעקוף. כעבור כשני ק"מ בערוץ השביל מתרחב לדרך עפר ולאחר כ-700 מ' רואים את הבתים הראשונים של הישוב. משם נמשיך עוד כ-400 מ' עם הסימון הירוק עד לכביש הראשי של הישוב ולרכב.

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

 

לינה והדרכה באזור: בי"ס שדה אכזיב

 
נחל יחיעם. צילום: דודו מזרחיד
 
בין מבצר יחיעם לכליל

 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.