חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 

עין בוקק

קוד טיול: 11111111
סוג טיול: טיולי משפחות, טיול מעגלי
מתאים לגיל: לכל הגילאים
אזור טיול: דרום->מדבר יהודה

12.6.2018
למבקרים בחוף ים המלח נמליץ על מסלול קצר ונוח המתאים לכל המשפחה - בדקות ספורות אתם מטיילים בנחל מוצל וקריר החצוב בין קירות מצוקיים בנוף מדברי. ניתן אף לרחוץ במי המעיין!

המסלול מתחיל ממלונות עין בוקק, ממשיך לאורך נחל שזורם בכל ימות השנה עד למפל שתחתיו נמצאת בריכה קטנה. ההליכה בנחל מוצלת ולאורכה נוכל לטבול בבריכות קטנות, כמו כן נוכל להבחין בצמחיית נחלים ושפני סלע ויעלים.
 
 נחל בוקק. צילום: אסנת אל עז

מידע ראשוני:
מתאים בעיקר למשפחות
עונה מומלצת: כל העונות
אורך המסלול: 3 ק"מ
הערכת זמן הליכה: כשעתיים
סוג המסלול: הלוך-חזור
מאפיינים נוספים: טיולי מים
לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה עין גדי

דגשי בטיחות
המסלול נסגר כשיש חשש כבד לשטפונות

לאן להגיע
נקודת התחלה וסיום: מומלץ לחנות את הרכב בחניון שנמצא ליד מרכז הקניות "פטרה". לניווט בוויז: חניון מרכז הקניות פטרה

בכביש 90  נפנה אל מתחם מלונות ים המלח. מעל למרכז הקניות "פטרה" קיים חניון אוטובוסים גדול, וממנו ירידה אל הנחל שנמצא צפונית לחניון.

 
 נחל בוקק. צילום: אסנת אל עז


מבט על המסלול
סימון: שחור
מפת סימון שבילים: 11 דרום מדבר יהודה וים המלח

 

נקודות עניין בדרך:
1.הבריכות התחתונות – נגיע מהמסלול השחור במעלה הנחל נלך בתוך מים רדודים עד שמגיעים לפינה מוצלת ובה מספר בריכות קטנות בעומק של עד חצי מטר.
2. הבריכה העליונה – בריכה בעומק מטר יחסית גדולה עם מפל מתון זורם.


סיפור דרך:
נצא מהחניון ונרד אל הנחל הנמצא צפונית לחניון. נלך בקטע בנוי של נחל בוקק עד שנחצה את כביש 90 מתחת לגשר. ביציאה מהגשר נפנה שמאלה עד שנראה שלט חום של רשות הטבע והגנים וסימן שבילים שחור. נלך מערבה באפיק הנחל נגד הזרם, כשזורמים בו כל השנה מים רדודים. בתחילה השביל רחב ונוח, והולך באפיק הנחל. לאחר כ-1.5 ק"מ  נגיע למעקף קטן של הנחל במשטח סלעי ומחליק בו ישנם מעקות. מיד לאחר מכן נגיע אל המפל של נחל בוקק ולרגליו נוכל להיכנס לבריכת שכשוך רדודה. הסלעים בקרבת הבריכה רטובים ומחליקים ויש לשמור על זהירות. מכאן נשוב על עקבותינו אל החניון בו התחלנו.

 
 הליכה במים. צילום: אסנת אל עז

רוצים לדעת עוד?

 

על הנחל:
הנחל קיבל את על ידי ועדת השמות הממשלתית בשנת 1950 בשל דמיונו לשמו הערבי ואדי באע'ק.

 

מדוע נובעים המים במעין?
ההרים מורכבים משכבות שונות של סלע, שכבה אחת מכונה אקוויפר, ומתחתיה נמצאת שכבת סלע המכונה אקוויקלוד. אקוויפר היא שכבת סלע סדוקה המכילה מים ומאפשרת זרימת מים בתוכה. המים באקוויפר נאספים כתוצאה מחלחול מי גשמים דרך שכבות הסלע. מתחת לאקוויפר קיימים סוגי מסלע אשר אינם מאפשרים למים לחלחל. שכבה אטימה זאת נקראת אקוויקלוד ומעליה נאספים מי התהום באקוויפר. חשיפת שכבות הסלע נגרמת כתוצאה מהתחתרות נחלים, סדקים בעקבות פעילות טקטונית ועוד, יכולה להביא לפריצת מי התהום אל פני השטח, כלומר להיווצרות מעיין, המכונה מעין שכבה, בגלל שהמים נובעים בין שתי שכבות סלע. במעיין שכבה נחשפים שכבת האקוויפר והאקוויקלוד על פני השטח וכתוצאה מכך נובע המעיין.


שפני סלע: שפני הסלע הם חיה נפוצה באזור מדבר יהודה. שפן הסלע הוא חיה חברותית במיוחד, הם חיים בקבוצות גדולות שיכולות להגיע עד כ-100 פרטים. יש להם תקשורת מיוחדת משלהם על מנת להזהיר אחד את השני מסכנות וכן גם חיזור, לכל שפן סלע זכר יש מעין "שיר" מיוחד משלו שנעשה ע"י מגוון צלילים שהוא מפיק, כל נקבה מגיבה לשיר של שפן סלע אחר וכך נעשה תהליך החיזור. ניתן לראות את השפנים במהלך כל השנה בשמורות, אך אסור להאכיל אותם או לגעת בהם!

 
 שפן סלע. צילום: נוי אלון


שומרים על הטבע

למה ים המלח מתייבש? מפלס ים המלח יורד במטר ועשרים כל שנה. ישנן 3 סיבות עיקריות להתייבשות, האחת סכר דגניה מצפון אשר מונע זרימה של מים מנהר הירדן, ש היווה את מקור המים העיקרי של ים המלח. לפני הסכר הזרים כמיליארד וחצי קוב בשנה, וכיום מזרים כמיליון קוב בשנה. הסיבה השנייה היא מפעלי ים המלח הישראלים והירדנים, אשר שואבים מים מהים על מנת להפיק מינרלים ומלחים. הסיבה השלישית היא סיבה טבעית - התאדות המים בגלל האקלים החם והיבש.

התייבשות ים המלח הביאה לתופעת הבולענים. התופעה התחילה בשלהי שנות ה-80. עקב נסיגת ים המלח, מצטברים גושי מלח ענקיים מתחת לפני הקרקע היבשה. במפגש עם מים מתוקים, גושי המלח נמסים והאדמה קורסת אל תוך עצמה. גובה ורוחב הבולענים יכול להיות גדול עד כדי עשרות מטרים. כיום יש כ-6000 בולענים באזור ים המלח.

לשאיבת המים יש תופעה נוספת- עליית מפלס מי הים באגן הדרומי. האגן הדרומי של ים המלח כפי שאנחנו מכירים אותו היום, הוא למעשה בריכות אידוי מלאכותית שמשמשות את מפעלי ים-המלח ותפקידן שיקוע המלח. בריכות אלו מוזנות במי ים המלח שנשאבים מן האגן הצפוני- הטבעי, המצטמצם בקצב מהיר, באמצעות תחנת שאיבה ותעלה בה מוזרמים המים בין האגנים. כל בתי המלון באזור ים המלח שוכנים לחופה של בריכה מספר 5- בריכת האידוי הצפונית והגדולה ביותר. כתוצאה משקיעת המלח לקרקעית הבריכה, עולה מפלס הבריכה בכ-20 ס"מ בשנה, ומאיים על המלונות השוכנים על קו החוף, ועל כביש 90. לכן כל כמה שנים בונים סוללות עפר, חול שנכרת מהנחלים שבשטח הזיכיון של מפעלי ים-המלח, אשר חוסמות את חדירת המים למלונות, ובשנים האחרונות מקודם פרוייקט 'קציר המלח', שאמור להתמודד עם איום זה.

 

הזיהום בנחל: עקב פריצה של כימיקלים מאחת הבריכות של מפעלי "רותם אמפרט" של "קבוצת כי"ל" נגרם זיהום רב בנחל אשלים ובכל צורות החיים בנחל וחלחול של הכימיקלים אל האקוויפר באזור של עין בוקק שנמצא באזור מלונות ים המלח, דבר זה גרם להשפעה רבת עוצמה על החי והצומח בעין בוקק לדוגמה, הצמח העיקרי וכמעט היחידי שניתן לראות בנחל הוא אשל (שיודע להתמודד עם רמת מליחות גבוהה) והיעלים שפעם היו מסתמכים על מקור מים זה כבר אינם מגיעים לשם. בניסיון לשקם את הנחל, מזרימה חברת "מקורות" מים לנחל במטרה לשקם את הסביבה.

 רוצים לשמור איתנו על הטבע באזור?  הצטרפו אלינו     תרמו לנו          

 


דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות


* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.