חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

עין בוקק

קוד פעילות: 121
סוג פעילות: טיולי משפחות, טיול מעגלי, טיולי מים, טיולי מעיינות
מתאים לגיל: לכל המשפחה
אזור: דרום->מדבר יהודה

13.6.2019

 

נקודות עניין     חשוב לדעת     לאן להגיע     מבט על המסלול     סיפור דרך     רוצים לדעת עוד?    שומרים על הטבע


למבקרים בחוף ים המלח נמליץ על מסלול קצר ונוח המתאים לכל המשפחה - בדקות ספורות אתם מטיילים בנחל מוצל וקריר החצוב בין קירות מצוקיים בנוף מדברי. ניתן לרחוץ במי המעיין.

המסלול מתחיל ממלונות עין בוקק, ממשיך לאורך נחל שזורם בכל ימות השנה עד למפל שתחתיו נמצאת בריכה קטנה. ההליכה בנחל מוצלת ולאורכה נוכל לטבול בבריכות קטנות, כמו כן נוכל להבחין בצמחיית נחלים, שפני סלע ויעלים.

נחל בוקק. צילום: אסנת אל עז

מידע ראשוני
מתאים בעיקר למשפחות
עונה מומלצת: כל העונות
אורך המסלול: 3 קילומטר
הערכת זמן הליכה: כשעתיים
סוג המסלול: הלוך-חזור
מאפיינים נוספים: טיולי מים
לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה עין גדי

 

נקודות עניין בדרך

הבריכות התחתונות – פינה מוצלת ובה מספר בריכות קטנות בעומק של עד חצי מטר.
בריכת המפל – בריכה בעומק מטר יחסית גדולה עם מפל מתון זורם.
  

 

חשוב לדעת

  • אסור לטייל בנחל  כשיש חשש  לשטפונות
  • מומלץ לטייל עם נעליים מתאימות להליכה במים

לאן להגיע
נקודת התחלה וסיום: בכביש 90  נפנה אל מתחם מלונות ים המלח. מעל למרכז הקניות "פטרה" קיים חניון אוטובוסים גדול, וממנו ירידה אל הנחל שנמצא צפונית לחניון. בוויז: חניון מרכז הקניות פטרה

  

 

 

 

 


מבט על המסלול
סימון: שחור
מפת סימון שבילים: 11 דרום מדבר יהודה וים המלח

 

 

 

לצפיה במסך מלא

סיפור דרך 
נצא מהחניון ונרד אל הנחל הנמצא צפונית לחניון. נלך בקטע בנוי של נחל בוקק עד שנחצה את כביש 90 מתחת לגשר. ביציאה מהגשר נפנה שמאלה עד שנראה שלט חום של רשות הטבע והגנים וסימון שבילים שחור. נלך מערבה באפיק הנחל נגד הזרם, כשזורמים בו כל השנה מים רדודים. בתחילה השביל רחב ונוח, והולך באפיק הנחל. לאחר כ-1.5 ק"מ נגיע למעקף קטן של הנחל במשטח סלעי ומחליק בו ישנם מעקות. מיד לאחר מכן נגיע אל המפל של נחל בוקק ולרגליו נוכל להיכנס לבריכת שכשוך רדודה. הסלעים בקרבת הבריכה רטובים ומחליקים ויש לשמור על זהירות. מכאן נשוב על עקבותינו אל החניון בו התחלנו.

 
  הליכה במים. צילום: אסנת אל עז

רוצים לדעת עוד?

 

על הנחל:
הנחל קיבל את שמו על ידי ועדת השמות הממשלתית בשנת 1950 בשל דמיונו לשמו הערבי ואדי באע'ק.

 

מדוע נובעים המים במעין?
ההרים מורכבים משכבות שונות של סלע, שכבה אחת מכונה אקוויפר, ומתחתיה נמצאת שכבת סלע המכונה אקוויקלוד. אקוויפר היא שכבת סלע סדוקה המכילה מים ומאפשרת זרימת מים בתוכה. המים באקוויפר נאספים כתוצאה מחלחול מי גשמים דרך שכבות הסלע. מתחת לאקוויפר קיימים סוגי מסלע אשר אינם מאפשרים למים לחלחל. שכבה אטימה זאת נקראת אקוויקלוד ומעליה נאספים מי התהום באקוויפר. חשיפת שכבות הסלע נגרמת כתוצאה מהתחתרות נחלים, סדקים בעקבות פעילות טקטונית ועוד, ויכולה להביא לפריצת מי התהום אל פני השטח, כלומר להיווצרות מעיין, המכונה מעין שכבה, כיוון שהמים נובעים בין שתי שכבות סלע. במעיין שכבה נחשפים שכבת האקוויפר והאקוויקלוד על פני השטח וכתוצאה מכך נובע המעיין.


שפן הסלע: חיה נפוצה באזור מדבר יהודה. שפן הסלע הוא חיה חברותית במיוחד, חי בקבוצות גדולות שיכולות להגיע עד כ-100 פרטים. לשפני הסלע יש תקשורת מיוחדת משלהם על מנת להזהיר זה את זה מסכנות וכן גם לחיזור: לכל שפן סלע זכר יש מעין "שיר" מיוחד משלו שמופק על ידי מגוון צלילים, כל נקבה מגיבה לשיר של שפן סלע אחר וכך נעשה תהליך החיזור. ניתן לראות את השפנים במהלך כל השנה בשמורות, אך אסור להאכיל אותם או לגעת בהם.

 
  שפן סלע. צילום: נוי אלון

  
 


איך שומרים על הטבע באזור?

מדוע ים המלח מתייבש?

מפלס ים המלח יורד במטר ועשרים כל שנה. ישנן 3 סיבות עיקריות להתייבשות: 

1. סכר דגניה מצפון מונע זרימה של מים מנהר הירדן, שהוא מקור המים העיקרי של ים המלח. לפני הסכר הזרים הירדן כמיליארד וחצי קוב בשנה, וכיום מזרים כמיליון קוב בשנה.

2. מפעלי ים המלח הישראלים והירדנים, שואבים מים מהים על מנת להפיק מינרלים ומלחים.

3. סיבה טבעית - התאדות המים בגלל האקלים החם והיבש.

התייבשות ים המלח הביאה לתופעת הבולענים . התופעה התחילה בשלהי שנות ה-80. עקב נסיגת ים המלח, מצטברים גושי מלח ענקיים מתחת לפני הקרקע היבשה. במפגש עם מים מתוקים, גושי המלח נמסים והאדמה קורסת אל תוך עצמה. גובה ורוחב הבולענים יכול להיות גדול עד כדי עשרות מטרים. כיום יש כ-6000 בולענים באזור ים המלח.

לשאיבת המים יש תופעה נוספת: עליית מפלס מי הים באגן הדרומי . האגן הדרומי של ים המלח כפי שאנחנו מכירים אותו היום, הוא למעשה בריכות אידוי מלאכותית שמשמשות את מפעלי ים המלח ותפקידן שיקוע המלח. בריכות אלו מוזנות במי ים המלח שנשאבים מן האגן הצפוני הטבעי, המצטמצם בקצב מהיר, באמצעות תחנת שאיבה ותעלה, בה מוזרמים המים בין האגנים. כל בתי המלון באזור ים המלח שוכנים לחופה של בריכה מספר 5- בריכת האידוי הצפונית והגדולה ביותר. כתוצאה משקיעת המלח לקרקעית הבריכה, עולה מפלס הבריכה בכ-20 סנטימטרים בשנה, ומאיים על המלונות השוכנים על קו החוף, ועל כביש 90. לכן כל כמה שנים בונים סוללות עפר, מחול שנכרת מהנחלים בשטח הזיכיון של מפעלי ים-המלח, אשר חוסמות את חדירת המים למלונות. בשנים האחרונות מקודם פרוייקט "קציר המלח" שאמור להתמודד עם איום זה.

 

הזיהום בנחל: עקב פריצה של כימיקלים מאחת הבריכות של מפעלי "רותם אמפרט" של "קבוצת כי"ל", נגרם זיהום רב בנחל אשלים ובכל צורות החיים בנחל, וכן חלחול של הכימיקלים אל האקוויפר באזור עין בוקק שבאזור מלונות ים המלח. דבר זה גרם להשפעה רבת עוצמה על החי והצומח בעין בוקק, לדוגמה: הצמח העיקרי וכמעט היחידי שניתן לראות בנחל הוא אשל (שיודע להתמודד עם רמת מליחות גבוהה) והיעלים שהיו מסתמכים בעבר על מקור מים זה כבר אינם מגיעים לשם. בניסיון לשקם את הנחל וסביבתו, מזרימה חברת "מקורות" מים לנחל.


כתיבה: אביגיל אילן, בית ספר שדה עין גדי

עריכה: תומר משה, סיגל שרון 


  איך עוזרים לטבע ולסביבה בזמן הטיול?

  • החליפו את הכלים החד-פעמיים ברב-פעמיים. אל תשאירו זבל, קחו אותו אתכם.
  • הקפידו ללכת בשבילים המסומנים, כדי לא לפגוע בערכי הטבע.
  • נתקלתם במפגע, זיהום או פסולת? ראיתם חיית בר פגועה? דווחו למשרד להגנת הסביבה 

 

החברה להגנת הטבע היא עמותה עצמאית ללא מטרות רווח.

אנחנו כאן כדי לפעול ולחנך לשמירה על הטבע והסביבה.

יחד עם הציבור, אנחנו פועלים להוביל לשינוי. הכוח שלנו בידיכם, 

  הצטרפו אלינו !* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, כפי שהיא רואה אותם, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.