חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

פארק המעיינות- עין שוקק ונחל הקיבוצים

סוג פעילות: טיולי משפחות, טיולי מים, טיולי מעיינות
אזור: צפון->גליל תחתון, גלבוע ועמקים

16.6.2019

 

פארק המעיינות בעמק בית שאן מזמן לנו שילוב מיוחד ומרהיב של המים עם נוף הגלבוע הצחיח בקיץ. בפארק נמצא מסלול קצר העובר דרך מספר מעיינות צלולים ונעימים הנובעים כל ימות השנה, וגם נחל רחב ידיים - נחל הקיבוצים.

מידע ראשוני

מתאים בעיקר למשפחות

עונה מומלצת: קיץ

אורך המסלול: 2-3 קילומטר

הערכת זמן הליכה: 2-3 שעות

סוג המסלול: הלוך- חזור

 

לינה באזור: בית ספר שדה אלון תבור

 

חשוב לדעת 

הדרך בין המעיינות חשופה לשמש

יש קטעי הליכה במים

 

 

נקודות עניין במסלול

עין שוקק: בריכה גדולה וצלולה, מוקפת עצים.

השביל הרטוב: מסלולון קצר של הליכה במים ,אשר פרצו חבריו של סרן צביקה קפלן מקיבוץ מירב, שנפל בקרב במבצע צוק איתן.

טחנת קמח עתיקה ולידה בריכה

נחל הקיבוצים: הליכה במים זורמים ולצידם

תל שכה ופינות תצפית על ציפורי המים הרבות שנמצאות ליד הנחל.  

 

לאן להגיע

נקודת התחלה וסיום: פארק המעיינות.

נוסעים על כביש מספר 71 מעפולה לבית שאן, בצומת השיטה פונים דרומה לכביש 669, כביש זה מתעקל דרום מזרחה וחולף על פני הקיבוצים בית אלפא וחפציבה. בצומת הכניסה לגן השלושה (סחנה) פונים ימינה וממשיכים בדרך המתעקלת שמאלה עד לחניית פארק המעיינות.

 

מבט על המסלול

מפת סימון שבילים: הגליל התחתון העמקים והגלבוע (3)

סימון: יש לעקוב אחר שילוט מקומי בתוך הפארק

 

 

 

לצפיה בחלון מלא

 

סיפור דרך  

מהחנייה עוברים במבואת הכניסה. עוקבים אחר השילוט המקומי בהתאם לבחירת המסלול.

המסלול הוא דרך סלולה וחשופה,   העובר בכמה מעיינות כמועין חומה, עין מגדל ועין שוקק, השביל הרטוב: מסלולון קצר של הליכה במים , על שם סרן צביקה קפלן. השביל הרטוב מסתיים ליד בריכה נוספת וטחנת קמח עתיקה. משם אפשר להמשיך לנחל הקיבוצים, ולגלוש במים דרך צינור העובר מתחת לגשר עד בריכת הבטון המלאכותית. ובדרך עוברים ליד תל שכה ופינות תצפית על ציפורי המים הרבות שנמצאות ליד הנחל. לאורך הנחל תבחינו בצמחיית נחלים טיפוסית- קנים, פטל קדוש, גומא ועצי תמר. חזרה אפשר לחזור באותה הדרך, או לעקוב אחר שלטי היציאה בפארק, לכיוונים נוספים והמשך שיטוט בו.  

 

 

רוצים לדעת עוד?

מעיינות עמק בית שאן

עמק בית שאן נמצא בחלקו המזרחי של עמק יזרעאל ובשל שפע המים בו משמש כאזור חקלאי פורה מאוד, לאחרונה הוכרז האזור בו נמצאים עין חומה, עין מגדל ונחל הקיבוצים כ"פארק המעיינות". הפארק יפה, שופע מים ומציע מסלולים מסוגים שונים. מראה שפע (יחסי) של מים באזור עלול להטעות את המטיילים. רוב המעיינות בעמק בית שאן נמצאים בתהליכי התייבשות והמלחה וללא שינוי במדיניות המים בזמן הקרוב יהפכו, גם הם, ליבשים ומוזנחים, מה שיפגע במערכות הביולוגיות ובצמחייה המתקיימים לצד המעיינות ויחסל את אחד האזורים האחרונים הראויים לתואר "טיול מים" בישראל. המוצלח מבין המסלולים אשר מציע פארק המעיינות הוא נחל הקיבוצים.

עמק בית שאן הוא המקום האידיאלי לגידולם של התמרים, הזקוקים לשילוב של טמפרטורות גבוהות והרבה מים, בהתאם לאמרה התלמודית: "התמר- ראשו באש ורגליו במים".

 

הקמת פארק המעיינות

עמק המעיינות שופע מעיינות טבעיים. חלק מהם-כמו גן השלושה או מעיין חרוד הפכו לפארקי מים ממוסדים. לעומתם, נחל הקיבוצים, עין שוקק, עין מודע ומעיינות נוספים, שמשכו אליהם מטיילים רבים, נותרו ללא השגחה. בימי הקיץ החמים הגיעו אל המעיינות אלפי מבקרים מידי יום וגרמו לפגיעה בצומח ובסביבה. המועצה האזורית "עמק המעיינות", קרן קיימת לישראל, רשות הטבע והגנים ורשות ניקוז ירדן דרומי, בתמיכה ובעזרה של כמה משרדי ממשלה החליטו להקים את פארק המעיינות מתוך רצון לשמר ולחדש את הטבע המיוחד של המקום.

 

כתיבה: רועי השמואלי, מרכז ההדרכה, בית ספר שדה גליל

צילום: אסנת אל עז 

 

איך עוזרים לטבע ולסביבה בזמן הטיול?

  • החליפו את הכלים החד-פעמיים ברב-פעמיים. אל תשאירו זבל, קחו אותו אתכם.
  • הקפידו ללכת בשבילים המסומנים, כדי לא לפגוע בערכי הטבע.
  • נתקלתם במפגע, זיהום או פסולת? ראיתם חיית בר פגועה? דווחו למשרד להגנת הסביבה 

 

החברה להגנת הטבע היא עמותה עצמאית ללא מטרות רווח.

אנחנו כאן כדי לפעול ולחנך לשמירה על הטבע והסביבה.

יחד עם הציבור, אנחנו פועלים להוביל לשינוי. הכוח שלנו בידיכם,    הצטרפו אלינו !

 

***

 

"המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, כפי שהיא רואה אותם,  ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו"