חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ראיתי נמלת אש


נעקצתם בגן השעשועים מנמלה קטנה? יש לכם ריכוז של נמלים פצפונות אדמדמות בגינה? הבאתם עציץ נגוע בנמלים ממשתלה? כדאי שתדעו שנמלת האש הקטנה היא מין פולש המתפשט ברחבי ישראל. לנמלה עקיצות כואבות במיוחד והיא פוגעת במערכת האקולוגית הטבעית.  

ראיתם את נמלת האש הקטנה? אתם יכולים לסייע במיפוי ההתפשטות שלה! צלמו ודווחו לנו!

איזה מידע יעזור לנו?

היכן ראיתם את נמלת האש הקטנה?  

מתי צפיתם לראשונה בנמלה במיקום זה?

האם נעקצתם מנמלת האש הקטנה? האם המקום (עציץ, גינה, פארק) עבר הדברה ואם כן - האם יש בו עדיין נמלים?

אם בחרתם לשים פתיונות של שיפודי במבה או חמאת בוטנים בגינה – האם הגיעו נמלי אש קטנות?

 

מינים פולשים הם אורגניזמים שחרגו מתחום תפוצתם הטבעי כתוצאה מפעילות אדם, שאוכלוסיותיהם התבססו והתפשטו בסביבה החדשה אליה הגיעו, ושגורמים בה נזק למערכות טבעיות ולאדם. נמלת האש הקטנה היא הדוגמה הקלאסית לפלישה שלא זוהתה וטופלה בזמן. על כן יש חשיבות רבה במניעה וקידום חקיקה שתמנע את התפשטות המזיק הבא. עוד מידע באתר המינים הפולשים .www.polshim.org.il

על המחקר

מיזם זה הוא חלק מפרויקט משותף של  המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים, הקרן הקיימת לישראל, המעבדה האנטומולוגית לאקולוגיה יישומית במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט באונ' תל אביב, החברה להגנת הטבע  וגופים נוספים שמטרתו  לצמצם את התפשטות  נמלת האש הקטנה ולמצוא דרכים להתמודד ועם הנמלה ואף להכחידה. המיזם  הוא חלק ממיפוי ארצי של נמלת האש הקטנה שמטרתו לקבל נתונים מדוייקים ככל האפשר על מצב התפוצה וקצב ההתפשטות של הנמלה בישראל.  במסגרת הפרוייקט ובמקביל למיפוי, עורכת המעבדה האנטומולוגית מחקר במימון קק"ל, הג"ס ורט"ג הבוחן שיטות ותכשירי הדברה שונים במטרה לייצר פרוטוקול הדברה יעיל להכחדת הנמלה מעציצים נגועים וכן להכחדת אוכלוסיות נמלים בשטחים הפתוחים.
מידע נוסף על נמלת האש הקטנה ניתן למצוא באתר המשרד להגנת הסביבה.

 

כמה עובדות על נמלת האש הקטנה 

נמלת האש הקטנה Wasmannia auropunctata) ) היא מין פולש שמקורו בדרום ומרכז אמריקה. זהו מין אגרסיבי בעל כושר תחרותי גבוה ועקיצה מכאיבה. הנמלה מופיעה ברשימת מאה המינים הפולשים המזיקים ביותר בעולם של האיגוד העולמי לשימור טבע, וזאת בגלל הבעיות שהנמלה גורמת והקושי בטיפול בה.  

הנמלה חדרה לישראל ב-1997 עם משלוח עץ שהגיע מדרום אמריקה למפעל בקיבוץ אפיקים. מאז ועד היום התפשטה הנמלה לעוד מאות ישובים ושטחים טבעיים בישראל ואפילו הגיעה לישובים ברחבי המדבר ועד אילת. עיקר ההפצה של הנמלה בישראל מתבצעת ע"י האדם, ובעיקר על ידי  עציצים, אדמה, קומפוסט וגזם נגועים הנמכרים במשתלות ומועברים על ידי האדם לכל רחבי הארץ.

ניתן לזהות את נמלת האש הקטנה בזכות הגודל והצבע   - הפועלות קטנות (1.5 מ"מ), אדמדמות וזהות בגודלן. המלכות והזכרים כהים יותר וגדולים יותר (4.5 מ"מ). הפועלות נעות לאט יחסית לרוב מיני הנמלים ולא משנות את קצב תנועתן כשמפריעים להן. הנמלה אוכלת כל: טורפת, אוכלת פגרים וניזונה מכל מזון זמין בבתים. היא מקננת במגוון אדיר של בתי גידול, אך זקוקה לחום ולחות. הנמלה תוקפנית מאוד כלפי מיני נמלים אחרים ובעלי חיים נוספים, כולל חיות בית ומשק.

למה הנמלה מסוכנת?

הנמלה מהווה מטרד לאדם באזורים מיושבים בשל עקיצתה הכואבת שעלולה לגרום להתפתחות נגע מקומי דמוי כוויה. עקיצה בעין כואבת במיוחד, אך אין נזק קבוע. במקרים מעטים מתפתחת תגובה אלרגנית עד כדי פינוי לבית חולים.

הנמלה חודרת לגינה ולבית וגורמת לפגיעה קשה באיכות החיים. עקיצות הנמלה מגבילות את השהייה בחוץ: בחצרות, במדשאות ובגינות, בבריכות שחייה, בפארקים ובשטחים פתוחים. הנמלה גורמת לירידה בערך נכסים הנגועים בה. בשנים האחרונות מתבססת הנמלה בבתי גידול לחים טבעיים ובשמורות טבע, היא עלולה להתפשט לחופי הכנרת כולה.

הנמלה גורמת לנזקים לחקלאות ולתיירות המביאים להפסדים כספיים חמורים. נזקה הכלכלי השנתי של נמלת האש למדינת ישראל (עם הגעתה לשיא התפשטותה בעוד מספר שנים) מוערך בכמיליארד ומאה עשרים מיליון ₪ לפחות!!!

נמלת האש הקטנה גורמת לירידה דרמטית במגוון ובשפע המינים של נמלים וחסרי חוליות אחרים בבתי הגידול אליהם פלשה. הנמלה טורפת פרטים צעירים של זוחלים וציפורים וגורמת בנוסף לפגיעה חמורה בעיניים, עד עיוורון, בחיות בית כגון כלבים וחתולים. 

 

מה ניתן לעשות כנגד נמלת האש הקטנה?

יש חשיבות אדירה לניטור מוקדם -   כאשר הנמלים בשלב מוקדם של התבססות עדיין ניתן להכחידן או לשמור על אוכלוסייה קטנה באמצעות טיפולי הדברה עצמאיים. מומלץ להשתמש אך ורק בתכשירי הדברה ייעודיים לנמלת האש המאושרים ע"י המשרד להגנת הסביבה ואז נמנעת פגיעה מיותרת בנמלים ובפרוקי רגליים אחרים. עם התבססות אוכלוסיית הנמלה, יש צורך בהדברה מקצועית של מדביר מוסמך, אשר צפויה להביא להקלה זמנית ע"י צמצום  אוכלוסיית הנמלה בשטח.

  
 צילומים: משמאל - מלכה ופועלות בהגדלה פי חמש. עוז ריטנר.  מימין - נמלת אש על פתיונות במבה . גלעד בן צבי.

   

איך מנטרים את נמלת האש הקטנה?

מחפשים את הנמלים בשטח החשוד, בעיקר בבסיסי עצים ובקליפותיהם או תחת אבנים ובודקים אם יש שיירות על צינורות צפטפות ועל הקירות. אפשרות נוספת משתמשים בפתיונות: מפזרים בשעות הבוקר, במקומות מוצלים (הנמלים לא פעילות בקרינת שמש ישירה וחזקה),  במבה  במרווחים של עד 10 מטר זה מזה (אפשר על שיפודי עץ) או מקלות מרוחים בחמאת בוטנים. הבמבה צריכה להיות צמודה לפני הקרקע. אוספים כעבור כשעה ובודקים אילו נמלים נמצאות על הבמבה. חשוב לבחון בעין לפני הוצאת השיפוד מהקרקע כדי שהנמלים לא ייפלו.

הנמלים מגיעות בעיקר עם עציצים וחומרי גינון, לכן חשוב ביותר לנטר כל עציץ שנכנס אליכם. אל תכניסו הביתה סוס טרויאני!!

למידע נוסף צרו קשר עם נירית לביא אלון, רכזת תחום מדע אזרחי בחברה להגנת הטבע    nirita@spni.org.il   

 מפת הדיווחים

 

עזרו לנו לשמור על הטבע והסביבה באמצעות דיווחים