תוצאות חיפוש

תיעוד נדיר ומרגש: להקת דולפינים מול חופי הרצליה

גל רוה

להקת דולפינים מהמין עב־שן קטלני נצפתה ביום שישי האחרון מול חופי הרצליה. התיעוד הועבר דרך אפיליקציית SeaWatch של החברה להגנת הטבע, וממנה לעמותת דלפיס – למען היונקים הימיים בישראל.

דוליפן עב שן עבשן דולפין חוף ים
דולפין עב־שן קטלני. צילום: אורי אגר

הטיול בים שהוביל לתגלית מפתיעה, נדירה ומשמחת של להקת דולפינים. "הדולפינים שפגשנו היו שונים מאלה שיוצא לנו להיתקל בהן בדרך כלל", משחזרים תומר, אורי וזהר, ממועדון "דרך הים", שהלכו לאורך חוף הים בהרצליה., "הם היו כהים יותר, גדולים יותר ועם אף פחוס ועבה. כאלה מעולם לא ראינו. זה היה מרגש מאוד. ידענו שחשוב לדווח כדי שיכירו את התצפית".

כדי להוריד את אפליקציית SeaWatch ולעזור לים בישראל: באנדרואיד לחצו כאן, באפל לחצו כאן

עב־שן קטלני, נעים להכיר

הדולפין עב־שן קטלני נדיר יחסית בים התיכון ומרבית התצפיות האחרונות שלו הן ממזרח הים התיכון. הוא חי באוקיינוס ההודי, חלקו המזרחי של האוקיינוס השקט, ברצועות החוף של האוקיינוס האטלנטי, בים התיכון ובים הבלטי.

העב־שן הקטלני הוא קרוב המשפחה של הלוויתן הקטלן (האורקה), אורכו הוא כשישה מטרים, וצבעו שחור פחם. הוא נחשב לשחיין מהיר ונמרץ מאוד, ומסוגל גם לקפוץ לגובה מתוך המים. הוא ניזון בטבע בעיקר מדגים ודיונונים בגדלים שונים.

ד״ר אביעד שיינין מדלפיס, ראש תחום טורפי־על בתחנת מוריס קאהן לחקר הים של אוניברסיטת חיפה, מוסיף: "הדיווח המרגש של להקת עב־שן קטלני הוא השני עד כה בשנת 2023. דיווחים כאלו בישראל אינם שכיחים ובדלפיס מתקבלים דיווחים בודדים בכל שנה. השינוי המעניין שאנו עדים אליו, הוא כי בעבר התצפיות היו רחוקות מהחוף, ובשלוש השנים האחרונות ישנם דיווחים גם מקרבת החוף״.

עב־שן קטלן. צילום: אורי אגר

אז מה עושים כדי לשמור על הדולפינים?

התיעוד של להקת הדולפינים מול חופי הרצליה ממחיש את המגוון הביולוגי בים הישראלי – ואת החשיבות בהגנה עליהם.

"שטח האזור הכלכלי הבלעדי של ישראל בים התיכון, נפרש על פני 21,000 קמ"ר ודומה בהיקפו לשטחה היבשתי", מסבירה הדס גן-פרקל, רכזת אפליקציית SeaWatch. האפליקציה לדיווח על אירועים בים היא חלק מפרויקט "החצי הכחול" להגנה על הים התיכון של החברה להגנת הטבע.

"מרחב זה, שכולו מוגדר ים עמוק, משמש דולפינים, לווייתנים, צבי ים ועוד מיני דגל, וכן כאזור הרבייה של טונה כחולת סנפיר וכרישי עומק. במרחב זה נמצאים בתי גידול מורכבים וייחודיים, אך למרות זאת, דווקא שם לחצי הפיתוח הולכים וגוברים: כוונות משרד האנרגיה להרחיב את חיפושי הגז ולהניח תשתיות לייצוא שלו, דיג הרסני וכוונות לפיתוח כלכלי נוסף, כמו אנרגיות מתחדשות וחקלאות ימית".

זה זמן טוב להזכיר שהחל מ־1 ביולי חלה בים התיכון עונת הגיוס, בה הדגים הצעירים מצטרפים אל האוכלוסייה הבוגרת, וניתן להבחין בעלייה חדה בשיעור הדגיגים שנידוגים בדיג מכמורת.

לכן, החל מימים אלו ולמשך חודשיים בלבד, המכמורות בישראל אמורות לשבות מפעילות, ואנחנו מאמינים שיש להשבית את שיטת הדיג ההרסנית זו לצמיתות. בכל זאת צפיתם במכמורות בים? אנא דווחו על כך באפליקציית SeaWatch.

לאחרונה הושקה גם תוכנית אב חדשה להגנה על הים העמוק, שצפויה להיכנס לתוקף עד שנת 2030 ועיקרה הגנה על 30% מהשטח הימי של ישראל. התוכנית אומצה ע"י השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, והוכנה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, אוניברסיטת חיפה, בית הספר למדעי הים ע"ש ליאון צ'רני של אוניברסיטת חיפה, המכון לחקר ימים ואגמים לישראל, אוניברסיטת תל אביב ומוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט.

כדי להוריד את אפליקציית SeaWatch ולעזור לים בישראל: באנדרואיד לחצו כאן, באפל לחצו כאן

רוצות לעזור לנו לשמור על הים?

בואו להיות חברות שלנו

הצטרפו עכשיו