תוצאות חיפוש

הכי יפות בטבע
התמונות הנבחרות
שלנו בינואר

מערכת החברה להגנת הטבע

אנשי החברה להגנת הטבע מתעדים את הנופים, חיות הבר, הים והחופים של הטבע הישראלי 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה. אלה התמונות היפות ביותר שצילמנו בחודש ינואר.

גם אתם מתעדים את הטבע הישראלי? מוזמנים לשלוח אלינו את התמונות הכי מדהימות שלכם ל-yuvals@spni.org.il

צב ים קטן בדרכו מהחוף אל הים
צב ים בחוף הכרמל. צילום: עדי קאהן

הצעדים הראשונים של צבי הים

הצלמת עדי קאהן תיעדה פתיחת קנים של צבי ים בחוף הכרמל.

בקיץ, צבות ים עולות לחוף, חופרות קנים בחול ומטילות בהם את הביצים, וחוזרות לים אחרי שכיסו את הקנים בחול. כדי להגן על הקנים של צבי הים, רשות הטבע והגנים מעבירה אותם לחוות מגודרות ושמורות מפני טורפים או בני אדם.

לרוב, הצבים הקטנטנים, המכונים אבקועים, בוקעים בלילה והולכים בעצמם למים. לעיתים, פותחים את הקינים שלהם ועוזרים לצבים בני יומם לצאת מהקן ולעשות את הצעדים הראשונים בחוף בדרך לים. ברגע כזה צולמה התמונה המיוחדת הזו.

לבן חזה אוחז סרטן בפיו
לבן חזה עם סרטן בפיו. צילום: לירון שפירא

ארוחה בביס אחד

לירון שפירא, רכז אזור צפון של החברה להגנת הטבע, מספר: ״צילמתי את לבן החזה בבריכות הדגים בעמק יזרעאל. הוא אוכל את כל החי שקיים באזורי בריכות דגים ומקווי מים, וסרטני נחלים הם מזון חשוב עבורו״.

שפירא מתאר איך לבן החזה, שנקראה בעבר שלדג לבן חזה, לוכד את הטרף שלו: ״הוא עומד בנקודת תצפית בטריטוריה שלו, וכאשר הוא מבחין בסרטן, הוא צולל ותופס אותו. אז הוא מכה בסרטן כנגד הקרקע, או על אבן או משטח אחר. מעוצמת המכות נושרות רגלי הסרטן והוא חדל להתנגד, ולבן החזה יכול לבלוע אותו בשלמותו״ – כפי שמתועד בתמונה החד-פעמית הזו.

להקת קיוויות עפות לצד קשת בענן
להקת קיוויות וקשת בענן. צילום: לירון שפירא

הרגע הקסום של הקשת

״בדרך כלל קשה לצלם קשת בשמים. היא נראית בצילומים פחות טוב מאשר במציאות״, מספר לירון שפירא. ״אבל לפעמים כמו ברגע הזה שאותו תיעדתי במערב עמק יזרעאל, הגשם נפסק, השמש האירה, ואז לדקה או שתיים הקשת נראתה במלוא תפארתה״.

להקת הקיוויות עברה לפני הקשת בדרכה למקום הלינה, והשלימה את הצילום המרהיב והמרגש. התמונה זכתה לתשומת לב רבה בקבוצות הצילום השונות ונקבעה כ"תמונת הנושא" בקבוצת הצילום "טבע" בפייסבוק.

גמל שלמה עומד על כף יד
גמל שלמה. צילום: לירון שפירא

גמל בכף היד

לירון שפירא צילם גמל שלמה בתקריב נהדר בעת ספירת הצבאים השנתית. הוא מספר כי ״גמל שלמה הוא חרק טורף שלוכד את הטרף שלו בעזרת הסוואה מושלמת. בישראל יש כמה תתי-מינים, וזה שמצולם כאן נקרא גמל שלמה מקלי או ׳סוסת השד׳ – עקב צורתו המיוחדת המעניקה לו הסוואה ייחודית״.

 

רוצים לשמור יחד על הטבע הישראלי?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו