תוצאות חיפוש

שביל ישראל מדרום לצפון מקטע 52: תמנע - באר מילחן

שביל ישראל נפרד מהנופים והצבעים של הרי אילת ועובר לנופים מדבריים. התוואי עובר בחלקה הצפוני של בקעת תמנע ועולה ממנה אל מעלה מילחן. בלב המסלול: תצפיות נפלאות על מכתש תמנע ועמק ססגון הצבעוני והמיוחד.

🔰המדריך בעמוד זה הוא להולכים מדרום לצפון. מטיילים מצפון לדרום? עברו לכאן
למקטע הקודם באר אורה – תמנע (53)
למקטע הבא באר מילחן – שחרות (51)

📏 אורך המסלול כ-12 ק״מ.
עונה מומלצת סתיו, חורף, אביב.

🥾 אופי המסלול (בהליכה מדרום לצפון) אחרי הליכה מישורית בת כשעה, עלייה תלולה למדי (כ-450 מטר גובה אנכי) בשביל מסודר. מסיימים בעלייה מתונה אל באר מילחן. אין נקודות יציאה במהלך המקטע.

✅ נקודת התחלה (מדרום לצפון) מרכז המבקרים בשער פארק תמנע.
✅ נקודת סיום (מדרום לצפון) חניון הלילה באר מילחן.
🚌 ננגישות לתחבורה ציבורית בנקודת ההתחלה: תחנה על כביש הערבה, 3 ק"מ ממרכז המבקרים. בשעות הפתיחה של הפארק, סיכוי טוב לתפוס טרמפ לכניסה לפארק.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בנגב (מקטעים 37-56)
העמוד הראשי של שביל ישראל

🏡 המלצת לינה באזור בית ספר שדה אילת

❗️חשוב לדעת

  • פארק תמנע מאפשר למטיילים ללון בשער הפארק ללא תשלום (יש מים ושירותים). לינה באזור האגם – בתשלום.
  • רשות הטבע והגנים מציבה עוקב מים בחניוני הלילה באזור. יש לוודא זאת עם פקח אזורי בזמן תכנון המסלול.

תיאור המסלול

שביל ישראל מתחיל ממרכז המבקרים שבשער פארק תמנע, בו יש מים ושירותים ובסמוך לו אפשר לישון. מתקדמים צפונה, חוצים את ערוצו הרחב של נחל תמנע, ועוברים בין הר מכרות לגבעות ססגון – אל עמק ססגון. בדרך נוכל לראות כי שמו של העמק ניתן לו בזכות: גבעות, סלעים ומצוקים במגוון צבעים – שחור, אפור, צהבהב, ורוד וגוונים של אדום.

במורד הדרומי של אחת הגבעות בעמק ססגון נמצאת דיונה מקסימה.

בשנים 2007 עד 2019 התנהל מאבק בהובלת החברה להגנת הטבע, עם תושבים מהערבה וארגוני סביבה נוספים, נגד תכניות להקמת אזור מלונות בעמק ססגון. המאבק הצליח ותוכניות הבנייה בוטלו.

יוצאים מעמק ססגון ומתקדמים כ-2 ק"מ לכיוון צפון-מערב עד לתחתית מעלה מילחן.

מכאן מטפסים מגובה של כ-150 מטר לגובה של כ-600 מטר מעל פני הים – עד לראש מעלה מילחן. הטיפוס עד לראש מעלה מילחן תלול למדי, ואחריו השביל מתון ונוח.

הולכים מעל מצוקי תמנע עם תצפיות יפות על מכתש תמנע.

אפשר לראות שצורתו של מכתש תמנע דומה לזו של שאר מכתשי הנגב – עמק סגור שסביבו מצוקים גבוהים. בתהליך ההיווצרות של מכתש תמנע, התרומם גוש סלע קדום של סלעי יסוד קשים, שמקורם בסלעים הקדומים שיצרו את כדור הארץ, ונחשף אל פני השטח. גוש הסלע הקדום התרומם אל תוך שכבות סלע צעירות ורכות יותר, של אבן חול ושל סלעי משקע ימיים, שהוסרו מאוחר יותר בתהליכי בליה. וכך, הגוש הכהה של הר תמנע נותר בלב המכתש שנוצר סביבו.

בהמשך ההיסטוריה הגיאולוגית, כשנוצר בקע הערבה, הוסר אגפו המזרחי של המכתש. התוצאה של התהליכים הללו כפי שהיא נראית כיום – מכתש בצורת פרסת סוס שבמרכז הבסיס שלה מתרומם הר תמנע.

שני נחלים מנקזים את המכתש: מצפון להר זורם נחל תמנע אל הערבה, ומדרום להר נחל נחושתן מנקז את הבקעה. בקירות המכתש נחשף חתך גיאולוגי של סלעים שנוצרו לאורך תקופות ארוכות. בתחתית החתך, קרוב לקרקעית המכתש, יש אבני חול קדומות. נראה אותן בבקעת תמנע בעמודי שלמה, ב"פטריה״ וב״קשתות״. השכבות המאוחרות שבראש החתך הגיאולוגי, אלה שנראות בראש המצוקים שסביב לבקעה, הן של גיר ודולומיט – סלעי משקע ימיים. המאובנים שנראים לצד השביל מעידים על כך שהסלעים נוצרו בסביבה ימית.

לקראת סוף ההליכה על מצוקי תמנע, רואים במדרגה מתחת לשביל נחל שמתחתר ומתנקז לבקעת תמנע. אפשר לעקוב אחר מהלכו של הערוץ אל בין ראשיהם של מצוקי תמנע – קירות הסלע שסוגרים על בקעת תמנע ממערב. הרחק, מעבר למצוקים, נראה הר כהה – הר תמנע.

מגיעים לצומת שבילים: השביל בסימון האדום שעימו הגענו פונה מערבה ודרומה אל הר ברך ומעלה גדנ״ע – וממשיך להקיף את מכתש תמנע כולו. שביל ישראל ממשיך בכיוון צפון-מערב יחד עם דרך כחולה.

מתקדמים במורד נחל מתק, יובל של נחל מילחן, עד לצומת שבילים סמוך לסימון של באר מילחן ושל באר נוספת: באר מתק – שאותה לא נמצא בשטח מכיוון שהיא הוזנחה ונסתמה עם השנים.

שביל ישראל פונה לכיוון צפון-מזרח. כדי להגיע לחניון הלילה באר מילחן צריך להמשיך שמאלה בכיוון מערב עם הדרך הכחולה, וללכת כחצי ק״מ. באר מילחן, בה היו מים מליחים, נבנתה בתקופת המנדט ושימשה להשקיית עדרי הבדואים עד לשנות ה-80, וכיום אינה פעילה.

מי שצריכים לצאת לכיוון כביש 12 או מעוניינים לתאם עם רכב פרטי שמגיע מכביש זה, יכולים לצאת אחרי מעלה מילחן שמאלה עם סימון אדום, וללכת בשביל יפה כ-5 ק"מ עד הר ברך – לשם מגיעה דרך המתאימה, בנסיעה איטית, לכל רכב.

המלצות בסביבה

  • פארק תמנע – עם עושר של אתרים ומסלולים קצרים ובינוניים בנופים נפלאים של אבני חול ולצד פירי כרייה של נחושת. הכניסה לפארק תמנע בתשלום, ההליכה בשביל ישראל שעובר בפארק ללא תשלום לשביליסטים.
  • הר תמנע (נכלל במקטע 52 של שביל ישראל).

נקודות עניין לאורך המסלול תצפיות מראש צוקי תמנע. עמק ססגון, דיונת ססגון.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל

🔰המדריך בעמוד זה הוא להולכים מדרום לצפון. מטיילים מצפון לדרום? עברו לכאן
למקטע הקודם באר אורה – תמנע (53)
למקטע הבא באר מילחן – שחרות (51)
מדריך שביל ישראל בנגב (מקטעים 37-56)
העמוד הראשי של שביל ישראל

🏡 המלצת לינה באזור בית ספר שדה אילת

✏️ כתב: איציק בן דב, רכז סימון שבילים, החברה להגנת הטבע.

רוצים לשמור יחד על הטבע בנגב?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו