תוצאות חיפוש

שביל ישראל מדרום לצפון מקטע 45: ספיר – גב חולית

שביל ישראל מטפס מהערבה אל מזרח הרמון. יחד עם מקטע 43 של שביל ישראל, זהו מסלול עם חוויה מדברית עוצמתית יותר מבכל קטע אחר של השביל – עם נופי מדבר, חי צומח ודומם מדברי.

🔰המדריך בעמוד זה הוא להולכים מדרום לצפון. מטיילים מצפון לדרום? עברו לכאן
למקטע הקודם צוקים – ספיר (46)
למקטע הבא גב חולית – נחל גוונים (44)

📏 אורך המסלול כ-20 ק"מ.
עונה מומלצת: חורף, אביב.

🥾 אופי המסלול עליות וירידות, חלקן תלולות.

✅ נקודת התחלה (מדרום לצפון) ספיר.
✅ נקודת סיום (מדרום לצפון) חניון הלילה גב חולית.
🚌 נגישות לתחבורה ציבורית בנקודת הההתחלה: ביישוב ספיר או בכביש הערבה בפנייה לספיר.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בנגב (מקטעים 37-56)
העמוד הראשי של שביל ישראל

🏡 המלצת לינה באזור בית ספר שדה חצבה

❗️חשוב לדעת

  • כניסה ברכב לחניון הלילה בגב חולית אפשרית עם עם רכב שטח בלבד.
  • בחניון אין מקור מים, ואין נגישות למים גם במקטע הבא. מומלץ לשקול הטמנת מים בחניון.
  • מי שתייה וחניון מסודר יש בחניון בארות, כ-3 ק"מ על דרך נוחה מחניון נחל גוונים.
  • קליטה סלולרית בעייתית בחלק המערבי של המקטע.
אזור חולי עם עצים ושיחים. מקטע 42 בשביל ישראל
מקטע 45 בשביל ישראל. צילום: מרים בן דב

תיאור המסלול

מכביש הכניסה ליישוב ספיר, פונים לדרך ג׳יפים מסומנת כחול המקיפה את היישוב מכיוון דרום. אחרי שמגיעים לצידו המערבי של היישוב, ממשיכים ללכת בדרך הכחולה עוד כחצי ק״מ, עד שמגיעים לתוואי של שביל ישראל.

שביל ישראל מתקדם בכיוון מערב, ועובר בנוף מתון בתוך משטחים של אבנים כהות שמחסות את פני הקרקע ועצי שיטה בודדים. כאשר מגיעים לעמק רחב אפשר להבחין בגוון השונה מעט של הגבעות שמסביב – צהוב, חום ואפור. גבעות אלה בנויות מאפר געשי מעורב בחול. גיאולוגים מסבירים שהעמק והגבעות סביבו הם 'קלדרה' ( פירוש השם סיר גדול בספרדית). זהו שם שמתאר אירוע גיאולוגי שבו הר געש קרס אל תוך הלוע שמתוכו נפלטו לבה ואפר געשי. עדות נוספת להתרחשויות הוולקניות שאירעו בסביבה הוא דייק בזלת ארוך שעובר מאזור תחנת הדלק של עין יהב, מערבה, דרך נחל כרכשת ועד לאזור נחל אשבורן.

לאחר כ-3 ק״מ מתחילת המקטע, השביל פונה לכיוון דרום-מערב בערוץ ואדי, עוקף שלוחה ופונה צפונה במורד ערוץ בו יורדים במתינות. כדאי לנצל את עצי השיטה שגדלים בערוץ למנוחה בצל.

אחרי כ-700 מטר, השביל פונה שוב מערבה, ועובר באגן שבתוכו מתחתר היובל המערבי של נחל אשבורן. לצד השביל נראה עדות לתהליך מורפולוגי ״עכשווי״ יחסית בעיצוב הנוף ופני השטח – שורה של סדקים בסלע. כוחות הבליה מכרסמים בשטח הרמה ומרחיבים את שטח הערוץ שתחתיה.

מאתר הסדקים, השביל עולה לכיוון צפון-מערב לאורך של כחצי ק"מ, חוצה דרך לא מסומנת ואחריה מטפס במצוק אל גב הרמה שבין נחל אשבורן לנחל צבירה. מראש העלייה יש תצפית צפונה על נחל צבירה.

מהתצפית, השביל ממשיך לכיוון צפון-מערב, אחרי כ-1,200 מטר עוברים ליד חניון לילה (ללא מים ומתקנים) ואחרי עוד כ-800 מטר מגיעים אל המפגש עם דרך ג'יפים ירוקה המתקדמת צפונה בנחל צבירה. במפגש פונה השביל מערבה לכוון הר יהב – שאליו מגיעים אחרי הליכה של כ-4.5 ק״מ. תחילה, הולכים בערוץ מתון ובהמשך בשלוחה תלולה יותר.

כמות המשקעים במורדות המזרחיים של הנגב ובערבה קטנה מ-50 מ״מ בשנה. זו כמות קטנה שגורמת לצומח להתכנס לערוצים ולהתקיים ממי הנגר שנאספים משטח הניקוז של הערוץ.

במהלך העלייה ניכר שינוי באופי הצומח. בערוצים העליונים, הקטנים, נראה בדרך כלל צמחים חד-שנתיים נמוכים שמתקיימים ממי הנגר שנאספו מהסביבה הקרובה. עם הירידה, כמה ערוצים קטנים שנפגשים יוצרים ערוץ גדול יותר והרכב מיני הצומח בערוץ משתנה, עם צמחים גדולים יותר וצפופים יותר. בנקודה מסוימת מתחילים לצמוח גם עצי שיטה.

ליד המסלול יש שני מינים של עץ השיטה: שיטה סלילנית, כמו אלה שצומחים ממצפה רמון עד כאן, ושיטה סוככנית שמאפיינת את האזור הנמוך יותר (מין שלישי, שיטת הנגב, תופיע לצד שביל ישראל באזור שחרות). אבחנה לא ודאית אבל פשוטה בין שני המינים היא על פי צורת הנוף של העץ. לשיטה הסלילנית, על פי רוב, גזע יחיד שמסתעף לענפים. ואילו לשיטה הסוככנית יש בדרך כלל כמה גזעים שיוצאים מגובה פני הקרקע ונוף העץ הוא בצורת סוכך – מטריה שטוחה. זיהוי מדויק יותר אפשר לעשות על פי העלים והפירות. אצל השיטה הסוככנית העלים והפירות קטנים ושעירים, ואילו בשיטה הסלילנית העלים כמעט בכלל לא שעירים והפירות גדולים וקירחים לגמרי. השיטה הסוככנית עמידה יותר ליובש ואוהבת חום, היא מסתדרת גם בערוצים קטנים יחסית ולכן היא מאפיינת בדרך כלל רמות גובה של 120 מטר ופחות.

פסגת הר יהב נמצאת כ-200 מטר מהשביל. כדי לצפות מערבה אל האזור שבו חולף מקטע 43, יש ללכת על שולי הרמה שמאלה למרחק קצר. שם אפשר לראות את נחל נקרות מגיע מדרום. מימין לערוץ הנקרות ובקו הרקיע ניצב הר בדד. ממול נראה הערוץ של נחל קמאי, שמגיע ממערב ומצטרף לערוץ הרחב של נחל נקרות, מימין למפגש הנחלים נראה חניון הלילה גב חולית – נקודת הסיום של מקטע זה. מעל ומשמאל לערוץ נחל קמאי, זורם ערוצו של נחל גלד אל המפל. המפל הצמוד של נחל קמאי מוסתר. בקו הרקיע, מעל מפל הגלד, מבצבצות הפסגות של קיר מכתש רמון שמתנשאות מעל וממזרח לבקעת ארדון.

שביל ישראל מסובב את הר יהב מצפון, למרגלות השלוחות שיורדות לערוץ הנקרות. תחילה יורדים לכיוון צפון-מזרח אל ערוץ ובו מפל יבש אותו עוקפים משמאל, ממנו הליכה קצרה צפונה אל ערוצו הרחב של נחל נקרות, שבו הולכים מערבה כ-2 ק"מ עד למפגש עם דרך ג'יפים אדומה שעוברת בנחל.

ערוצו הרחב מעיד על הדרך הארוכה שאותה עבר מנקודת מוצאו. יותר מכך, הוא מעיד על גודלו של השטח שאותו ניקז. נחל נקרות הוא אחד הגדולים בארץ: אורכו כ-60 ק״מ ושטח אגן הניקוז שלו כ-1,000 קמ״ר. בנקודה הזו, בכניסתו של נחל קמאי לנחל נקרות, מושלם ניקוז שטחו של כל מכתש רמון.

הערוץ מרופד בחלוקים ורסק סלעים שמורגשים היטב בהליכה. הולכים על דרך מסומנת אדום, שנכנסת מכיוון כביש הערבה, מעין יהב, דרך ערוץ הנקרות ועד חניון הלילה.

במפגש עם הדרך האדומה, השביל חובר אליה ויורד 700 מטר דרומה, מתעקל מערבה ואחרי 1 ק"מ מגיעה אל חניון הלילה.

גב ומפל חולית נמצאים כחצי ק"מ מערבה לחניון הלילה, במקטע 43. 

נקודות עניין לאורך המסלול נחל נקרות. הר יהב. נחל צבירה. ״הסדקים״. הקלדרה.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל

🔰המדריך בעמוד זה הוא להולכים מדרום לצפון. מטיילים מצפון לדרום? עברו לכאן
למקטע הקודם צוקים – ספיר (46)
למקטע הבא גב חולית – נחל גוונים (44)
מדריך שביל ישראל בנגב (מקטעים 37-56)
העמוד הראשי של שביל ישראל

🏡 המלצת לינה באזור בית ספר שדה חצבה

✏️ כתב: איציק בן דב, רכז סימון שבילים, החברה להגנת הטבע.

רוצות גם לשמור על הנגב וגם לטייל בו?

בואו להיות חברות להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו