תוצאות חיפוש

שביל ישראל מקטע 34:
מצדה – מלונות עין בוקק

שביל ישראל יורד למקום הכי נמוך בעולם. בדרך נתצפת על מצדה מזווית פחות מוכרת ונראה את ים המלח ממצוק ההעתקים. נסיים בטיילת מלונות עין בוקק לאורך בריכות האידוי.

למקטע הקודם למקטע הבא

אורך המסלול כ-15 ק"מ (כולל הליכה של כ-5 ק"מ בקצה הדרומי של המקטע שהיא הליכה מנהלתית סמוך לכביש 90).

עונה מומלצת חורף, אביב.

אופי המסלול (להולכים מצפון לדרום) עלייה קצרה בתחילת הדרך, ובהמשך הליכה נוחה עד ראש מעלה מור. במעלה מור השביל יורד כ-300 מטר בגובה, בירידה ארוכה ומתונה יחסית. הקטע האחרון, לרגלי מצוק ההעתקים ולאורך טיילת בריכות המלח – מתון.

נקודת התחלה (מצפון לדרום) חניון מצדה מערב (הסוללה״).
נקודת סיום (מצפון לדרום) הכניסה הצפונית מכביש 90 למלונות עין בוקק.
נגישות לתחבורה ציבורית בנקודת ההתחלה – אין. בנקודת הסיום – מלונות עין בוקק.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל במדבר יהודה וים המלח 
(מקטעים 31-36)
העמוד הראשי של שביל ישראל

המלצת לינה באזור
בית ספר שדה עין גדי

חשוב לדעת

  • כאשר יש אזהרת שיטפונות בנחלי מדבר יהודה, הטיול אסור ומסוכן.
  • למעוניינים לשלב ביקור במצדה, הכניסה לאתר היא בתשלום.
נוף מדברי שחלקו הררי. מקטע 33 בשביל ישראל
מקטע 33 בשביל ישראל. צילום: מרים בן דב

תיאור המסלול

יוצאים מהחניה המערבית של מצדה, למרגלות סוללת המצור. יורדים דרומה עם שביל מסומן באדום אל יובלו הצפוני של נחל מצדה. נחל מצדה מנקז את האזור הדרומי של מצדה, לעומת נחל בן יאיר שמנקז את צידה הצפוני, והוא זה שהזין ומילא את בורות המים התחתונים של ההר. על גבי סוללת המצור שבנו הרומאים עובר קו פרשת המים בין שני היובלים.

הולכים למרגלות מצדה ממערב להר, כאשר מולנו מדרום נראה האוכף של הר אלעזר. השביל עובר מעל המפל של נחל מצדה ומטפס אל האוכף בעלייה קצרה.

באוכף מומלץ להתעכב, להפנות את המבט צפונה ולראות את מצדה מזווית פחות מוכרת. יש כאן תצפית יפה על סוללת המצור, ועל צידו הדרומי של הר המצדה שבראשו שרידי חומת הסוגרים שנבנתה מסביב לפסגה. באוכף עצמו עובר הדייק שבנו הרומאים מסביב להר בזמן המצור, ואפשר לעקוב ולראות את המשכו של קו הדייק מולנו מעל הערוץ שבו הלכנו. הדייק מטפס גם לפסגת הר אלעזר שמעלינו.

אם יש זמן, מומלץ להתעכב עוד קצת באזור, ולעלות עלייה קצרה לראש הר אלעזר עם השביל שמסומן בשחור. מראש ההר אפשר לראות את שרידיו של אחד משמונה המחנות שבנו הרומאים בזמן המצור על מצדה, וליהנות מתצפית רחבה יותר על מצדה וסביבתה, על ים המלח ודרומה אל רמת מדבר יהודה הדרומית.

לאחר ירידה קצרה בכיוון דרום, שביל ישראל עוזב את הסימון האדום וממשיך באותו כיוון על שביל מסומן בשחור. הולכים קטע קצר על דרך ג'יפים מסומנת ירוק, וחוזרים לשביל מסומן בשחור.

השביל יורד לערוצו של נחל רחף וחוצה את הערוץ לאורך מרחק קצר, לפני שהנחל נכנס לקניון עם מפלים. מומלץ להתקדם מרחק קצר במורד הערוץ כדי לראות את תחילת הקניון. זהירות: לא להתקדם מעבר לנקודה שבה מתחילה ההתחתרות בסלע הקשה ונראה המפל הראשון.

כאן אפשר למצוא פינה מוצלת להפסקה – הזדמנות כמעט יחידה לאורך מקטע זה. סיכוי טוב שלהפסקה יצטרפו אורחים, הטריסטרמיות – ציפורים שחורות שמצייצות בקול שריקה מתנגן. הטריסטרמיות נקראות על שמו של הכומר האנגלי טריסטרם, שסייר וחקר את הארץ באמצע המאה ה-1. האורחות שמצפות ליהנות משירי הארוחה, תקפוצנה על כל פרור לחם או שארית של פרי.

מהערוץ עולים בעלייה קצרה בחזרה לרמת המדבר. לאחר מרחק קצרף השביל פוגש את שתי הכניסות למעלה רחף – כחולה וירוקה. השביל ממשיך על השביל השחור דרומה אל ראש מעלה מור. מכאן, יחד עם שביל מסומן אדום, ירודים את מצוק ההעתקים אל בקע ים המלח, המקום הכי נמוך בעולם.

מעלה מור עובר על נתיב קדום שבחר "להתגבר" על מצוק ההעתקים במקום שבו שולי רמת המדבר וראש המעלה נמצאים ברמה הנמוכה ביותר על שפת המצוק. תוואי מהלכו של מעלה מור נחלק ל-3 מדרגות, ומאפשר למטיילים פסקי הליכה מתונה בין קטעי הירידה – וכך נוצר אחד המעלות הנוחים בין ים המלח לרמת המדבר.

מראש המעלה ולאורכו יש תצפיות יפות אל בקע ים המלח – האגן הצפוני, הלשון, בריכות האידוי, ובצידו השני של הבקע מתרוממים הרי מואב.

בתחתית המעלה, השביל חוצה את ערוצו של נחל מור וממשיך דרומה בין מצוק ההעתקים לכביש 90. כשהשביל מתקרב לנחל יעלים, הוא פונה מערבה לכיוון המצוק, כדי להיכנס בנוחות לערוצו של הנחל.

עם הכניסה לנחל, מתקדמים עם הערוץ מזרחה אל מתחת לגשר שעליו עובר הכביש. אחרי הליכה קצרה על משטח אבנים שנועד לבסס את סביבת הגשר בזמן שטפונות, מגיעיםאל קצה קיר התמך שניצב מימין, ויוצאים מתוך הערוץ אל הטיילת. הטיילת נמשכת על שפת בריכת האידוי הצפונית של מפעלי ים המלח ומגיעה אל הכניסה למתחם המלונות בעין בוקק. כאן, לצד הכיכר, יש רחבה על שפת המים המשמשת חניון לילה – נקודת לינה מוסדרת ללינת שטח באזור המלונות.

המלצות לינה באזור

  • חניון לילה מצדה מערב – נקודת לינה עם מקלחת, בתשלום. מחייבת תיאום עם רשות הטבע והגנים (טלפון 08-6280404, שלוחה 1).

המלצות בסביבה

  • עין בוקק – נחל בוקק, מסלול זורם קצר, ללא תשלום.

נקודות עניין מצדה, הר אלעזר. ערוץ נחל רחף. ראש מצוק ההעתקים. מעלה מור. טיילת המלונות לאורך בריכות האידוי.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל במדבר יהודה וים המלח
(מקטעים 31-36)
העמוד הראשי של שביל ישראל

המלצת לינה באזור
בית ספר שדה עין גדי

כתב: איציק בן דב, רכז סימון שבילים, החברה להגנת הטבע.

רוצים לשמור יחד על מדבר יהודה?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו