תוצאות חיפוש

שביל ישראל מקטע 8:
כביש 85 - מגדל

מקטע יפה במיוחד בשביל ישראל, המומלץ לטיול בחורף ובתחילת האביב – אז הוא עשיר בפריחה צבעונית ולעיתים גם במים זורמים. המסלול של נחל עמוד תחתון חולף בנופי מצוקים, ובראשם סלע העמוד המפורסם שנתן לנחל את שמו.

למקטע הקודם למקטע הבא

אורך המסלול כ-11 ק"מ.
עונה מומלצת סוף החורף ותחילת האביב, בשיא הפריחה. המסלול מומלץ פחות אחרי גשם כאשר השביל בוצי. כמו כן, השביל חשוף ברובו לשמש, ולכן לא מתאים לטיול ביום חם.

אופי המסלול (להולכים מצפון) ירידה מתונה רצופה בשביל נוח ברובו החשוף לשמש, עם נקודות עצירה בצל העצים או המצוק. לאחר שבועות גשומים תיתכן זרימה משמעותית. 5 ק"מ אחרונים, מהכביש לחוקוק עד למגדל, הם בדרך עפר כבושה, אשר בחלקה נגישה לרכב.

נקודת התחלה (מצפון לדרום) מפגש השביל עם כביש 85.
חשוב לשים לב החניון נמצא מצפון לכביש ואין גישה אליו בנסיעה ממערב למזרח. לכן יש לנסוע מזרחה עד מחלפון כחל, לחזור מערבה ולפנות ימינה לחניון לפי השילוט.
נקודת סיום (מצפון לדרום) הכניסה המזרחית למושבה מגדל, מערבית לכביש 90, או עין נון – כחצי ק"מ צפונית לכניסה זו. נגיש לכל רכב, עם חורשת פיקניק יפה ובריכה גדולה ורדודה לשכשוך.
נגישות לתחבורה ציבורית הכניסה לקיבוץ קדרים, כ-2 ק"מ הליכה צמוד לכביש לנקודת ההתחלה, והכניסה למושבה מגדל.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בגליל (מקטעים 1-13)
העמוד הראשי של שביל ישראל

המלצת לינה באזור
בית ספר שדה אלון תבור

חשוב לדעת

  • לאחר שבועות גשומים תיתכן זרימה משמעותית שתחייב כמה חציות של הנחל במים רדודים. מומלץ להצטייד בנעליים מתאימות להליכה במים. מקלות הליכה עוזרים בחציית הנחל.
  • המקטע קצר יחסית. מטיילים מהירים יכולים להוסיף את מסלול הר הארבל שאורכו עוד 5-8 ק"מ. לחילופין, ניתן לעשות הכרות עם "שביל בת" של שביל ישראל – סובב כנרת, בקטע יפה בין גינוסר למגדלא.
שדה מלא פרחים צהובים ולידו הר קטן. מקטע 7 בשביל ישראל
מקטע 7 בשביל ישראל. צילום: מרים בן דב

תיאור המסלול

מחניון הרכב שמצפון לכביש 85 יורדים תחילה לצפון מערב, פוגשים בערוץ ועוברים מתחת לגשר הגדול שהחליף את סוללת הכביש הגדולה.

השביל ממשיך בירידה מתונה בכיוון דרום-מזרח ובהמשך דרומה. ככל שמדרימים, המצוקים נהיים קרובים וגבוהים יותר, אך ההליכה בשביל נוחה, מלבד בימים בהם יש זרימה.

כעבור כ-5 ק"מ מגיעים לגיחון נחל עמוד של המוביל הארצי (המכונה "סיפון עמוד"). בזמן שתיית הקפה כאן ניזכר בפרויקט הגדול ביותר בתולדות המדינה – המוביל הארצי.

כ-2 ק"מ דרומה מגיעים לעמוד הסלע המיתולוגי שנתן לנחל את שמו, נקודת חובה לצילומים.

למרגלות העמוד נובע עין עמוד, שלרוב זורם בחורף ובאביב ולעיתים אף מחייב הליכה במים רדודים. במצוק הסמוך לעמוד נמצאת מערת העמוד, שבה התגלו שרידי אדם ניאנדרטלי. אגב, במערות נוספות בנחל עמוד נמצאו שרידי אדם קדמון חשובים ביותר, שהמחקרים אודותיהם התפרסמו בעולם כולו.

מתקדמים עוד פחות מ-1 ק"מ ואז חוצים את הכביש לחוקוק. כעבור זמן קצר רואים מערות במצוק השמאלי, שגם הן חלק ממחקר פרהיסטורי חשוב. אך כיום המערות מלאות בעיקר בלשלשת יונים ואין טעם לחפש שם את האדם הקדמון.

השביל ממשיך בדרך רחבה בהליכה מהירה בין מטעי בננות ושדות, לאורך כ-4 ק"מ מכביש חוקוק עד עין נון. זו נקודה נפלאה לקפה עם הרגליים במים, כשהדגים עושים לנו "פדיקור".

כאן אפשר לסיים את ההליכה, או להחליט על ההמשך בהתאם לזמן. אפשר לעלות את הר ארבל (הכלול במקטע 8), או לחילופין – לגוון את השביל עם שביל בת חשוב – שביל סובב כנרת, בקטע שבין גינוסר לאתר מגדלא. יש כמה אפשרויות כניסה לשביל סובב כנרת, והנוחה ביותר היא לחצות את כביש 90 בכניסה הראשית לגינוסר ולהגיע לסובב כנרת בסמוך לבריכת השחייה של מלון נוף גינוסר.

המלצות בסביבה

  • אתר מגדלא (בתשלום): סיפור מרתק של בית כנסת יהודי קדום ביותר המושך אליו נוצרים רבים וגם כנסייה מודרנית מקסימה מול הכנרת.
  • אפשרויות קולינריות מגוונות בכניסה למגדל ובמתחם המסחרי לפני הכניסה למגדלא.

נקודות עניין לאורך המסלול מים זורמים בחורף גשום. פריחת חורף צבעונית. מדרגות "סיפון עמוד". העמוד המיתולוגי שנתן לנחל את שמו. בריכת עין נון.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בגליל (מקטעים 1-13)
העמוד הראשי של שביל ישראל

המלצת לינה באזור
בית ספר שדה אלון תבור

כתב: עומר שפירא, רכז תוכן אגף תיירות, החברה להגנת הטבע.

רוצים לשמור יחד על הטבע בגליל?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו