תוצאות חיפוש

שביל ישראל מקטע 6:
מירון - כביש 85

זהו אחד מהקטעים היפים והמהנים ביותר בשביל ישראל – עם מים זורמים, אפשרויות רחצה ועצים גבוהים.

אורך המסלול כ-14 ק"מ.
עונה מומלצת אפשרי כל השנה, אך לא אחרי גשם כאשר השביל בוצי. מומלץ במזג אוויר המתאים לרחצה במים. החלק האחרון חשוף ברובו לשמש ופחות מתאים ביום חם מאוד.

אופי המסלול (להולכים מצפון) ירידה מתונה רצופה בשביל נוח ברובו, כ-500 מטר גובה סך הכל. העלייה מדרום לצפון אינה קשה כי היא מתונה ברובה.
בקטע המרכזי בין עין יקים לבריכות שכוי יש כמה בריכות לא עמוקות של מים צלולים מהנים לרחצה. אחרי חורף גשום תיתכן זרימה לאורך כמה קילומטרים דרומה משם.
השביל מוצל או חשוף לשמש לסירוגין. 5 ק"מ אחרונים, מעין סתר לכביש, חשופים ברובם. למטיילים בקיץ כדאי לעשות קטע זה לקראת שקיעה כשהמסלול מוצל.

נקודת התחלה (מצפון לדרום) חניון מירון (הפיתול), למרגלות מושב מירון.
נקודת סיום (מצפון לדרום) מפגש השביל עם כביש 85.
חשוב לשים לב חניון האיסוף נמצא מצפון לכביש ואין גישה אליו בנסיעה ממערב למזרח. יש לנסוע מזרחה עד מחלפון כחל, לחזור מערבה ולפנות ימינה לחניון לפי השילוט.
אפשרויות קיצור יש נקודות יציאה לכיוון צפת בנחל שכוי או בשייח כוואס.
נגישות לתחבורה ציבורית מושב מירון. קיבוץ קדרים, כ-2 ק"מ מנקודת הסיום.
המלצת לינה קמפינג בבית ספר שדה הר מירון.

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בגליל (מקטעים 2-12)
העמוד הראשי של שביל ישראל

המלצת לינה באזור
קמפינג בבית ספר שדה הר מירון

חשוב לדעת

  • שמורת נחל עמוד, בין עין יקים לבריכות שכוי, היא שמורה בתשלום. נקודת התשלום אינה נמצאת על שביל ישראל אלא למעלה, אך הפקח רשאי לדרוש תשלום מהמטיילים בקטע זה. עם זאת, לרוב השביליסטים לא נדרשים לשלם.
  • כל מקטע המסלול עובר בשמורה מוכרזת ואין בו חניון לינה, לכן חל איסור לישון לאורך הנחל. מי שלא יכול להשלים את כל הקטע ביום אחד – צריך לצאת דרך נחל שכוי או שייח כוואס.
אבן באזור מיוער ועליה סימון של שביל ישראל. מקטע 6 בשביל ישראל
מקטע 6 בשביל ישראל. צילום: דב גרינבלט

תיאור המסלול

מחניון מירון יש מעבר מתחת לכביש אל נחל מירון תחתון, בו הליכה נוחה ברובה, עם נקודות עצירה בצל. תיתכן זרימה קלה בחורף ובאביב. לאחר כ-4 ק"מ מגיעים לנקודת התרעננות ראשונה: בריכה קטנה ליד מבנה הבטון הבריטי של תחנת השאיבה הישנה בעין יקים (ידוע גם כעין תינה).

מכאן יוצאים כמה שבילים: שביל ישראל ממשיך למטה במורד הנחל ועובר בין עצי דולב גבוהים, עצי פרי שלעתים נותנים פירות ובעיקר בריכות שכוי – בריכות צלולות מקסימות ומהנות לכל גיל. הרוחצים שימו לב: הרחצה בהתאם להנחיות השמורה ובזהירות, הסלעים ליד הבריכות חלקים לעיתים.

אורכו של הקטע עם הזרימה החזקה ביותר הוא 1 ק"מ, אך הבילוי בו עשוי לארוך זמן רב מהמתוכנן. בקטע זה מומלץ להציץ לטחנות קמח ישנות ולמבטשה – ״טחנת מים״ שפעלה בדומה לטחנת קמח, אך שימשה לריכוך ועיבוד צמר הכבשים בתקופת "תור הזהב" של יהודי צפת.

בנקודה הזו, מי שזמנו קצר, יכול לצאת מבריכות שכוי צפונה בנחל שכוי, כ-2 ק"מ של עלייה מעט מאומצת אל הכביש לצפת.

אחרי בריכות שכוי, המים מתמעטים עד שנעלמים בקרקע. כעבור 2.5 ק"מ יש נקודת יציאה נוספת: שביל כחול קצר ותלול אל שייח כוואס (עין כובס במפה).

כעבור עוד 2 ק"מ של הליכה קצת יותר מאתגרת (אך לא קשה) בתוואי הנחל וקצת מעליו – מגיעים לעין סתר. כשמו כן הוא, קצת נסתר. לאחר שהשביל עולה ימינה מהערוץ וחוזר אליו, יש לעלות מעט במעלה הערוץ אל פינה מוצלת, שם נמצא המעיין. המעיין עלול להיות יבש לגמרי ועשוי להיות מלא אחרי חורף גשום. אין לשתות מהמים בגלל חשש לזיהום! ביום חם כדאי לעשות כאן עצירת קפה ארוכה עד שהשמש יורדת, ואז המשך המסלול, שרובו חסר עצים, יהיה נעים יותר להליכה.

מעט לפני הכביש הראשי, השביל עולה שמאלה אל חניון הרכבים שמצפון לכביש.

המלצות בסביבה

  • תצפית יפה לכנרת מהישוב כחל.
  • אפשרויות קולינריות רבות (ללא תעודת כשרות) בראמה, סאג'ור, צומת עמיעד, ורד הגליל ועוד.

נקודות עניין לאורך המסלול מים זורמים, בריכות לרחצה ובוסתני עצי פרי ישנים בין עין יקים לבריכות שכוי. פריחה יפה בסוף החורף ובאביב בחלקים הפתוחים – נחל מירון והקטע שמדרום לעין סתר. טחנות קמח ישנות.

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל
מדריך שביל ישראל בגליל (מקטעים 2-12)
העמוד הראשי של שביל ישראל

המלצת לינה באזור
קמפינג בבית ספר שדה הר מירון

כתב: עומר שפירא, רכז תוכן אגף תיירות, החברה להגנת הטבע.

רוצים לשמור יחד על הטבע בגליל?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו