חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ראיתי גחלילית

 

 


מכירים את הבזקי האור הקצרים של הגחליליות? גם אתם מתרגשים כמונו לראות אותן? מספרים שפעם ראו יותר גחליליות. האמנם? מדוע הן נעלמות? אנחנו רוצים ללמוד על תפוצת הגחליליות בארץ כיום, ומה הם הגורמים המשפיעים עליה. כך נוכל לשמור על בתי הגידול המתאימים להן בצורה טובה יותר
.

ראיתם גחליליות? אתם יכולים לעזור לנו! צלמו ודווחו לנו!

 

איזה מידע יעזור לנו?

 • מיקום התצפית
 • תאריך ושעת התצפית.
 • כמה פרטים נצפו במקום וזמן מסוים.
 • האם נצפו זכרים, נקבות או זחלים?
 • מאפייני השטח בו נצפו הפרטים (שטח טבעי/ שטח חקלאי/ מבנה/ גינה)
 • האם הגחליליות מאירות?
 • תמונה טובה ככל שניתן.
 • מלאו בבקשה גם את פרטיכם כדי שנוכל ליצור אתכם קשר, אם צריך, וכדי שנוכל לעדכן אתכם.

 

רוצים לדעת מה למדנו בזכות הדיווחים עד כה? קראו כאן את תוצאות סקר 2020

     

כמה עובדות על גחליליות    

 • גחליליות הן משפחה מסדרת החיפושיות במחלקת החרקים.  מעריכים שקיימים כאלפיים מינים בעולם וכ-8 מינים בארץ.
 • הגחלילית מתחילה את חייה כזחל למשך מספר חודשים עד שנים (תלוי במין, באקלים ובהיצע המזון), הזחל ניזון מחלזונות ותולעי קרקע.
 • הגחלילית הבוגרת לא ניזונה כלל ומשך חייה קצר. 
 • הגחליליות מוכרות במיוחד בזכות יכולתן ליצור אור מהפרקים האחוריים של הבטן. יכולת זו משמשת בעיקר לתקשורת בין זכרים לנקבות בשלב החיים הבוגר, אך לעיתים היא מופיעה גם בזחל ובביצים, כנראה לצורך הרתעת טורפים.
 • בכל המינים בארץ, הזכרים הם בעלי כנפיים המשמשות לתעופה.  לנקבות יש ניצני כנפיים שאינן שימושיות. 
 • גם הנקבות וגם הזחלים ללא כנפיים. ניתן להבדיל ביניהם בעזרת צבע הגוף  - הנקבות בהירות יותר מהזחלים, לזחלים צבע שחור עם פסים או כתמים כתומים בצידי הגוף.
 • חלק מהזחלים מתקדמים בצורה ייחודית - הם נעזרים בחלק האחורי של הגוף להתקדם, במעין "קפיצות".

 צילומים עמיר ונשטיין

למה הגחליליות נעלמות?

בשנים האחרונות מצטברות עדויות לירידה קיצונית בשפע ועושר מיני החרקים בעולם, ובמיוחד חרקים מעופפים.  ברחבי העולם ניכרת ירידה משמעותית באוכלוסיות גחליליות. בארץ נערך ב-2009  סקר בהובלת פרופ' סלעית קרק , אשר מצא כי בישראל רואים פחות גחליליות בעשורים האחרונים לעומת העבר.

הסיבות העיקריות לפגיעה בגחליליות בעולם הן אבדן וקיטוע בתי גידול, זיהום אור ושימוש בחומרי הדברה. התוצאות התבססו על תצפיות באמריקה, אירופה, דרום ומזרח אסיה. בכל אזור הסיבות להיעלמות שונות מעט. אבדן בתי גידול סיבה משמעותית לאובדן מינים רבים ברחבי העולם.

קיטוע בתי גידול : משמעותי במיוחד עבור בעלי חיים עם יכולת התרבות מוגבלת, כמו למשל כאלה שמבודדים משאר בני מינם. ככל הידוע לנו, נקבות הגחליליות מכל המינים בישראל הן חסרות כנפיים, מה שמגביל את יכולת ההפצה של המשפחה ומגדיל את פוטנציאל הקיטוע שלה בארץ.

זיהום אור: נגרם מתאורת לילה מלאכותית. התאורה המלאכותית משפיעה מאוד על הגחליליות כיוון שהן מסתמכות על תאורה טבעית שלהן לתקשורת בין זכרים לנקבות.

שימוש בחומרי הדברה:  השפעת ריסוס נגד חרקים על היעלמות חרקים היא מובנת. ישנה סברה שחרקי קרקע, ביניהם שלבי החיים המוקדמים של הגחליליות, חשופים לריסוס במיוחד, כיוון הריסוס נוטה להישאר בקרקע זמן רב יותר מאשר באוויר.  חומרי הדברה יכולים להשפיע על גחליליות גם באופן עקיף, אם הם פוגעים בטרף הזמין להן.  

 

איך תעזרו במחקר? 

המחקר בודק מהי תפוצת הגחליליות בארץ כיום, ומהם הגורמים המשפיעים עליה. ידע זה יאפשר לנו לשמור על בתי הגידול המתאימים להן בצורה טובה יותר.  הדיווחים שלכם יאפשרו לנו למפות היכן הגחליליות נמצאות. תיאור המקומות הללו יעזור לנו להכיר את בית הגידול המתאים להן, מה הם הגורמים המשפיעים על תפוצת הגחליליות ואיך אולי ניתן להחזיר את האור שרבים בארץ זוכרים רק מימי ילדותם. מידע נוסף על המחקר ותוצאות סקר מקדים שנערך ב 2019. קראו כאן את תוצאות סקר 2020.

 

מיזם זה נעשה בשיתוף פעולה עם בית הספר לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב והמעבדה האנטומולוגית לאקולוגיה יישומית במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט. המחקר מבוצע ע"י אלה פישמן, סטודנטית לתואר שני בהנחיית איתי רנן וד"ר נטע דורצין. 

 

תמונות ומידע נוסף על גחליליות מישראל, תמצאו בעמוד אינסטגרם: Fireflies_israel  ובדף הפייסבוק גחליליות בישראל.

 

למידע נוסף צרו קשר עם נירית לביא אלון, רכזת תחום מדע אזרחי בחברה להגנת הטבע   nirita@spni.org.il   

או עם צוות המחקר   fireflyellaf@gmail.com  


סיכום הנתונים למטה מתייחס לתצפיות בגחליליות שדווחו החל משנת 2020. תצפיות בגחליליות מ2020 מופיעות בכתום ומ2021 באדום. כדי להציג תצפיות של כל שנה בנפרד לחצו על אייקון השכבות שבפינה השמאלית העליונה. למפה בהגדלה לחצו כאן.

 
 

 

  סקר מקדים גחליליות 2019
  סיכום סקר 2020

עזרו לנו לשמור על הטבע והסביבה באמצעות דיווחים