חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

מפל רסיסים ונחל סער

קוד טיול: 111
סוג טיול: טיולי משפחות
מתאים לגיל: לכל המשפחה
דרגת קושי: בינוני
אזור טיול: צפון->גולן חרמון ואצבע הגליל
מפל רסיסים ונחל סער

אזור הטיול:
נחל סער זורם לאורך כ 11 ק"מ בתפר שבין סלעי הבזלת של רמת הגולן לסלעי הגיר של החרמון ונשפך אל תוך נחל חרמון (הבניאס). בחורף, לאחר הגשמים ובאביב לאחר הפשרת השלגים מימיו שוצפים. את מעיינותיו בראש הנחל שואבים ולכן בקיץ הופך אפיקו ליבש ואכזב.

דרך הגעה:
מכביש מספר 99 (קרית שמונה - מסעדה), ליד ק"מ 19, פונים לכיוון כפר עין קניה. לאחר כקילומטר מגיעים ל"גשר הידידות".

תיאור המסלול:
תחילת מסלולינו בגשר המוביל מגדת הנחל לכפר קיניה. גשר זה פוצץ ע"י הסורים בזמן נסיגתם במלחמת ששת הימים, על-מנת לעכב את כוחות צה"ל. לאחר המלחמה החליטה ישראל לשקם את הגשר ההרוס על מנת לחזק את האמון בין מדינת ישראל לבין תושביו הדרוזים של הגולן - מכאן שמו של הגשר: "גשר הידידות".
נרד מגשר הידידות ונפנה מזרחה (ימינה) . נלך לאורך הגדה הדרומית של הנחל בשביל המסומן ירוק. לאחר כק"מ נגיע אל מפל רסיסים שגובהו 25 מטר. בימות החורף המים במפל נופלים בכוח כה רב ורסיסים מתנפצים על הסלעים עד שנדמה שירטיבו גם את העומדים בתצפית.
נחזור על עקבותינו אל גשר הידידות. מצפון לערוץ ממשיך השביל הירוק מערבה (1130) ואח"כ יורד וחוצה את האפיק. בסמוך לנקודה זו נראה טחנות קמח עתיקות שפעלו עד 1969 מכוח מי הנחל אך נהרסו בשיטפון ולא חזרו לפעול. בהמשך השביל חורש של עצים ומטפסים ומספר בריכות ומפלים.
הערוץ הולך ונעשה צר וההליכה לאורכו מאפשרת תצפית אל הכפר קיניה ומצודת נמרוד. בטיול חורפי יש לקחת בחשבון את משקלן של סוליות הנעליים המוסיפות עוד ועוד גרמים של בוץ.. וכעת ברצינות, יש להיזהר מנפילות במסלול החלקלק והבוצי.
ממפל למפל לאחר כשעה נגיע לתצפית על מפל הסער שגובהו כ-10 מ. מתחתיו בריכה מרשימה ועצי דפנה. בנקודה זו רואים היטב את המפגש שבין שכבות הבזלת לשכבות הגיר שמתחתן. מקיפים את המפל מדרומו וממשיכים בשביל הירוק העובר כעת בצמוד ממש לכביש 99. לא כדאי לחזור אל הכביש מכיוון שבמרחק קצר נמצא מפל נוסף – מפל המגלש המכונה כך משום שנראה כי המים גולשים באלכסון בתוך תעלת מגלש שנחצבה בתוך סלע הבזלת.
הליכה קצרה תעלה אותנו אל כביש מס' 989 המוביל למצודת נמרוד ונווה אטיב, ליד צומת מפל סער. מעברו השני נמצא מפל סער, אחד המפלים המרשימים של רמת הגולן – הוא זה שגורם למבקרים לעצור את המכוניות בצד הכביש ולרדת להתבונן בעוצמה.

אפשרויות נוספות:
ניתן ללכת במסלול מכיוונו ההפוך

אתרים נוספים באזור:
החרמון, קלעת נמרוד, תל דן ושמורת הדן, שמורת נחל שניר (החצבני), נחל החרמון (הבניאס), חורשת טל, מוזיאון טבע לילדים בקיבוץ דן, מוזיאון האדם הקדמון במעין ברוך.

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

לינה והדרכה באזור: 
בית ספר שדה גולן * בית ספר שדה חרמון 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.