חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 

נחל החרמון - בניאס

קוד טיול: 11111
סוג טיול: טיולי משפחות
מתאים לגיל: לכל המשפחה
דרגת קושי: קל
אזור טיול: צפון->גולן חרמון ואצבע הגליל
נחל החרמון - בניאס

צילום: גיתית וייסבלום, חן ינאי וצביקה אריאב

 

אזור הטיול:
הבניאס, או בשמו העברי נחל חרמון, הינו שמורת טבע הכוללת שפעת מים זורמים, מפלים ומעיינות, המפכים בצל עצי דולב נישאים, סבך מטפסים, שיחי חורש וצמחיית גדות נחלים וכן אוצרות ארכיאולוגיים הפזורים לאורך השבילים. נחל הבניאס הוא אחד משלושת יובלי הירדן לצד הדן והשניר (החצבאני). שבילי השמורה מקבילים לשבילי הטיולים המסומנים ירוק וכחול.

דרך הגעה:
מכביש מספר 99 פונים לתוך חניון שמורת הבניאס.

 

תיאור המסלול:
לפני הסבר המסלול סקירה היסטורית קצרה שתסביר את משמעות השם ומגוון השרידים בהם נבקר. המסלול נפתח בחניון המעיינות. מעלינו מצוק ובחזיתו מערה אשר בימי היוונים, במאה השנייה לפני הספירה, הוקדשה לאל פאן ומכאן שיבוש השם בערבית מפאניס לבניאס. האל היוני פאן, בעל גוף אדם עם קרניים, רגליים וזקן כשל תיש, היה אל הספר, הרועים והעדרים. הוא חי במערות, ובהן התרכז הפולחן שלו. הוא מוכר כדמות המנגנת בחליל עשוי קנים. יוסף בן מתיתיהו מספר כי כאשר הרחיב הקיסר אוגוסטוס את נחלתו של הורדוס וכלל בה גם את בניאס, בנה שם הורדוס מקדש יפה ביותר מאבן לבנה. לרגלי המצוק נערכות חפירות בהן נחשף המתחם הפולחני החשוב של בניאס.

בנו של הורדוס, פיליפוס, ירש מאביו את בניאס והקים במקום עיר בשם קיסריה של פיליפוס, כדי להבדילה מקיסריה שעל חוף הים התיכון. העיר קבלה מעמד חשוב והוטבעו בה מטבעות, הוקמו בה מקדשים, בתי מרחץ, תיאטראות ומבני ציבור נוספים. לתקופת פריחה זו אפשר לשייך את שני מבני הציבור העיקריים שנחשפו באזור העיר והיוו חלק מהמרכז העירוני המפותח.
הנוצרים מאמינים שכאן מסר ישו את מפתחות השמים והארץ לפטרוס ולכן הפך המקום לאתר עלייה לרגל לנוצרים וצליינים מכל העולם.
בתקופה הביזנטית והמוסלמית ירד מעמדה של בניאס. לא נתגלו ממצאים מתקופות אלו. בתקופה הצלבנית נבנה בבניאס מבצר, ששרידים ממנו נמצאו באתרי החפירות. בתקופה זו עברה בניאס מספר פעמים מידי הצלבנים לידי המוסלמים עד שבשנת 1164 נכבשה על ידי נור-א-דין.
מעל להריסות המצודה הצלבנית נבנה כפר ממלוכי. היישוב הכפרי בבניאס המשיך להתקיים עד המאה ה-20 וניטש במלחמת ששת הימים.

 

 
נחל הבניאס, מבט לנחל דרך גזע עץ
 
נחל הבניאס, עצים וסלעיםכעת נתחיל במסלולינו. באזור הנביעה מצויות שלש בריכות. בתוך מי הבריכות ניתן להבחין בחילזון שחור החי במים מתוקים ונקרא שחרור הנחלים. מעליהן מתחיל החלק הצפוני של המסלול אשר מטפס אל מערת פאן. המערה נמצאת במצוק מרשים בו מקננות יוני סלע וניתן לצפות בשפני סלע משתזפים להנאתם. בחורפים גשומים מתמלאת קרקעית המערה במים והופכת לבריכה. לפני מערת פאן נתגלה קיר מערבי של מקדש המזוהה עם מקדש אוגוסטוס, שנבנה על ידי הורדוס. מול הגומחות שבסלע נחשפה רחבה מרוצפת לוחות גזית גדולים ונראה כי זהו חלק ממקום פולחן פתוח. מעבר לרחבה זו נתגלו שרידי מקדש נוסף שכנראה הוקדש לאלת העיר טובה. במקום חקוקות כתובות הקדשה לנימפות.
למי שאינו ממהר, חובב טיפוסים ותצפיות נמליץ לעלות אל ראש המצוק ולערוך ממנו תצפית נאה: בצפון נשקף החרמון, מרשים בגובהו גם כשאינו מכוסה לבן, ממזרח – רמת הגולן, במערב שמורת הבניאס, עמק החולה והרי נפתלי.
מן התצפית נמשיך לאורך המצוק עד למבנה לבן קטן עם כיפה המזוהה עם קברו של נאבי אל חאדר. אתר זה קדוש לדרוזים ולמוסלמים. ממנו ניתן לרדת בבטחה (שביל מסומן ירוק) בחזרה אל בריכות הבניאס. כאן מסתיים מסלול מעגלי קצר אלא שכעת פנינו אל העיקר.

המסלול המוצע יכול להיות גם הוא טבעתי אך מומלץ דווקא השביל הארוך. לצורך כך יש לדאוג מראש לרכב מאסף מחניון המפל.
מן הבריכות יוצא שביל נוח (מסומן בכחול) המוביל לעבר גשר ברזל ועץ אל גדתו הדרומית של הנחל. לאחר חציית הנחל ממשיך השביל לאורך הגדה הצפונית. מצפון מתגלה מראה שלוחות החרמון המיוערות, פסגת הר רמתא ופתחו של עמק נחל שיאון. מדרגות אבן מורידות אל ערוץ נחל גובתא - נחל נמרוד.
עוברים מתחת לכביש 99 המוביל לקרית שמונה. לצורך המעבר מתחת לגשר העתיק הותקן מעבר עץ המקובע אל דופן הגשר העתיק ו"תלוי" מעל המים. מימיו של נחל נמרוד נפגשים עם מימיו הסוערים של נחל חרמון (הבניאס). מגדל צלבני חולש על המעבר. מיתקן הידרואלקטרי סיפק חשמל לכפר בניאס ובהמשך נמצאת טחנת מטרוף - טחנת הקמח היחידה הפעילה המונעת בכוח המים.

 

 
 

 

המים מובאים אל גג הטחנה באמה מנחל חרמון, צונחים בארובה בנויה אבן אל המרתף ומסובבים בנפילתם שלושה גלגלי הנעה הקשורים אל אבני הרייחים. כיום פעילים רק שנים ממערכי הטחינה והשלישי, ששימש לפריכת זיתים - מושבת. טחנת מטרוף משמשת את תושבי הכפרים מסעדה ועין קיניה, הטוחנים בה את תבואתם. ליד הטחנה נבנתה מאפייה ובה מדגימה מפעילת הטחנה, אפיית פיתות רחבות.

נמשיך בשביל הכחול המוביל אותנו אל בריכת הקצינים ומפל הבניאס. ממשיכים ללכת לאורך האפיק עם זרימת המים. חוצים על גבי גשר לצידו המערבי, זרימת המים בחלק זה של הנחל מוגברת ושוצפת כתוצאה ממפגש הנחלים בניאס ונחל סער. שביל רחב מוביל לעבר בריכת הקצינים - עין חילו. זהו מעין שמימיו חמים יותר ממי הבניאס ולכן שימש מקום רחצה לקצינים הסורים ששהו באזור. לצורך זה נבנתה בריכת בטון הלוכדת את הנביעה.

כאן המקום להתלבט באיזה מסלול לבחור. בסמוך לבריכת הקצינים מתפצל השביל . השביל השמאלי הוא זה המחזיר אותנו אל מגרש החניה לצד בריכות הבניאס.
הבוחרים באפשרות זו (שאינה מומלצת בימים חמים ויבשים) יעברו בארמונו של המלך אגריפס מתחילת המאה הראשונה לספירה שהפך מאוחר יותר לבית מרחץ. עוד במסלול שרידי העיר הצלבנית, רחבת סולטאן איברהים (מקום קדוש לערבים ולדרוזים נקרא על שם מי שהיה ממונה על השוק המקומי בבניאס) ושרידים של טחנת קמח נוספת – טחנת הגשר.
במקביל מסומן שביל כחול העולה לאורך נחל סער.

מבריכת הקצינים ממשיכים דרומה בשביל הכחול ועל גבי גשר חוצים את הנחל לצידו המזרחי. השביל ממשיך לאורך גדתו המזרחית כשהוא עובר בתוך אמת מים בנויה אבן שאליה סמוכות טחנות קמח נטושות. בהמשך חוצים תוואי עפר המהוה את נקודת החצייה של קו צינור הדלק שהוביל דלק מערב הסעודית לצידון שבלבנון. הצינור קבור כאן מתחת לזרם המים. כ-300 מטר משם נקודת תצפית על מפל הבניאס.

שביל מסודר מוריד אל הנחל. חוצים את הנחל על גבי גשר לצידו המערבי ומשם חוזרים במעלה הנחל כנגד זרימת המים עד שמגיעים לשפת הבריכה שבתחתית המפל שהרחצה בו אסורה. גרם מדרגות על הגדה המערבית מעלה אל רחבת תצפית שעל שפת קניון הנחל ומשם לעבר מגרש החניה, שם דאגנו מראש לרכב שיחכה לנו. בראש התצפית הוכנו על ידי רשות שמורות הטבע לוחות תצפית להתמצאות ולימוד השטח.

 

 

אפשרויות נוספות:
למי שממש רוצה להמשיך לטייל,ממפל הבניאס יוצא שביל מסומן שחור אל עבר השביל התלוי מעל הזרימה השוצפת של נחל הבניאס. אפשרות אחת  לאחר השביל התלוי לעלות בשביל המסומן אל חניון מפל בניאס .אופציה שניה להמשיך עם השביל השחור עד למושב שאר יישוב. המסלול עובר על גדתו של נחל החרמון וחוץ מצמחיית נחלים אופיינית נפגוש גם טנק סורי שנפל לתוכו ונשאר שם. הרחצה במים מסוכנת אבל הטיול שווה.

 

אתרים נוספים באזור:
החרמון, קלעת נמרוד, תל דן ושמורת הדן, שמורת נחל שניר (החצבני), חורשת טל, מוזיאון טבע לילדים בקיבוץ דן, מוזיאון האדם הקדמון במעין ברוך, צוק מנרה, אגמון החולה – מקום מפגש לרבבות ציפורים נודדות וחורפות, שמורת החולה, יער אודם, הר בנטל, הר אביטל, העיר התלמודית ומוזיאון הגולן בקצרין, שמורת גמלא - האתר הארכיאולוגי ומצפור הנשרים, מי עדן, נחל ג'ילבון, נחל זוויתן, נחל אל-על, בריכת המשושים, נחל יהודייה, שמורת נחל דליות ומפל דליות, אגמון החולה, עין א-תינה, שפך דליות (המג'רסה), הזאכי ואחרים.

 

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

 

לינה והדרכה באזור: 
בית ספר שדה גולן * בית ספר שדה חרמון

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.