חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

הר צפחות

קוד פעילות: 67
סוג פעילות: טיולי משפחות
מאפיינים נוספים: חשוף לשמש
מתאים לגיל: 7+
אזור: דרום->דרום הנגב ואילת

 

"יש מדבר בעולם ויש ים, אך המקום בו המדבר נושק לים הוא בחזקת חסד..." (עמוס קינן) 

 

צילום: דב גרינבלט

 

אפשר להנות מהשקיעה באילת גם מחוף הים, אך למי שיבחר בעליה רגלית אל ראש הר צפחות, יצפה במחזה נדיר: תמונה נוף של אורות העיר הנדלקים, על רקע הרים אדומים, ים כחול ושקיעה שאין כמוה.  

 

מידע ראשוני

מתאים בעיקר למשפחות חובבות לכת

עונה מומלצת: כל השנה

אורך המסלול: כ-4 קילומטרים

הערכת זמן הליכה: כ-4 שעות

סוג המסלול: קווי, כולל עליה וירידה ברמה בינונית +

מאפיינים נוספים: המסלול חשוף לשמש, בימים חמים לא מומלץ בשעות הצהריים

לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה אילת

 

חשוב לדעת

המסלול עובר בתוך שמורת טבע, יש להתנהג בהתאם לחוקי הגנת הטבע 

 

נקודות עניין במסלול

פסגת הר צפחות ותצפית 360 מעלות 

 

לאן להגיע

נקודת התחלה: מאילת נוסעים דרומה בכביש 90, בין קילומטר 6-7 פונים מערבה (ימינה) אל נחל שלמה (שילוט לחוות גמלים), בדרך המסומנת באדום. נוסעים בדרך זו 2 קילומטרים, כ-200 מטרים אחרי חוות הגמלים מחנים את הרכב בחניון לילה משמאל.

בוייז: חניון לילה נחל שלמה

 

נקודת סיום: בית ספר שדה אילת

בוייז: בית ספר שדה אילת

 

מבט על המסלול

סימון: ירוק
מפת סימון שבילים: 
20- הרי אילת

  לצפייה בחלון גדול

 

סיפור דרך

העליה מתחילה מחניון נחל שלמה בסימון ירוק, שיוביל אותנו לאורך כל המסלול. מתחילים בעליה מתונהבתוך נחל צפחות ובהמשך טיפוס אל פסגת הר צפחות. המשך הירידה מהפסגה בסימון הירוק היורד אל חוף הים, מהלך כמחצית השעה. 

 

אפשרויות נוספות לעליה להר צפחות:

1. מהפינה הדרום-מערבית של החנייה של קלאב אין יוצא שביל כחול, תחילה לצפון מערב ובהמשך לדרום מערב בעלייה מתונה . לאחר 2 קילומטרים מגיעים לפסגת הר צפחות.  

2.  ממועדון הצלילה "כפר הצוללים" (מול חוף המגדלור) עולים בסימון שחור, לקראת סוף העליה מתחברים לסימון הירוק, שיוביל לפסגת הר צפחות.
 

רוצים לדעת עוד?

הר צפחות הוא ההר הבולט הקרוב ביותר לעיר אילת, גובהו 278 מטרים. מפסגתו נשקף הנוף לארבע רוחות השמיים ולארבע מדינות: מצרים, סעודיה, ירדן וישראל.  מפרץ אילת במלוא יופיו - העיר אילת, חופה הצפוני ונמליה וממול עקבה הירדנית.  המפרץ הצר והארוך בתחתית הבקע הסורי-אפריקני החודר לערבה שבין רכס הרי אדום ממזרח והרי הנגב ממערב . מוטב לצפות בו בשעות אחר הצהרים, כשהשמש בגבנו. על ההר הכהה שממול, נמצאים מכרות הפצלת של וויליאמס, גיאולוג אנגלי תמהוני, שחי בודד בביתו, העומד בשפך נחל שלמה עד עצם היום הזה. הוא פיתח מכרות אלה בשנות מלחמת העולם השנייה והעסיק כאן פועלים מעקבה ובדויים מקומיים. עם כיבוש אילת ברח מהמקום ונשארה אחריו מערכת השבילים המסועפת בהר צפחות ופתחי הכרייה כצלקות על מדרונותיו. אחרי התצפית יש מספיק זמן לרדת לפני חשיכה. 

 

צפחה היא סלע בעל גבישים שטוחים כמו דפים המסודרים זה על זה. השימוש המקובל בעולם לצפחות הוא כרעפים לכיסוי גגות, או לריצוף מדרכות. כן משתמשים בלוחות הצפחה העדינים יותר כלוחות לכתיבה בגיר או בחרט. סלעים אלה נוצרו בתהליך התמרה(מטמורפוזה) איטי של חרסיות קדומות, בהשפעת חום ולחץ, לאחר שכוסו ונמעכו תחת שכבות עבות של סלעי משקע מאוחרים יותר. הצפחות בהר זה נקראות צפחות נציץ, כי בולטים בהם גבישי הנציץ המנצנצים באור.  
 
 

אתרים נוספים באזור

נחל שלמה - דרך טובה לכל רכב יוצאת מכביש אילת- טאבה, בסימון אדום. לאחר 4 קילומטרים נסיעה מהכביש פונים שמאלה לסימון הכחול עד גבעת רחבעם. אתר יפיפה וממנו ניתן גם לעלות כ- 10 דקות לתצפית לעבר סיני מראש מעלה גשרון.
מפיצול הדרכים, "האדומה" ממשיכה בנחל שלמה עוד 5 קילומטרים עד כביש מעלה אילת.

הר יואש - תצפית נהדרת ל- 4 מדינות. בראש מעלה אילת פונים שמאלה לכביש ישן העולה קרוב לראש ההר ובעלייה קצרה ברגל עד לתצפית.


 

רוצים לשמור איתנו על הטבע באזור?   הצטרפו אלינו      תרמו לנו      

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, כפי שהיא רואה אותם, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.

 

 


הטיולים הקרובים באותו אזור